7. Čokoládové vajíčka s prekvapením
Rok 2018 bol v USA prelomovým rokom, ktorý zmenil budúcnosť celých generácií amerických detí. Došlo totiž k legalizácii predaja sladkostí Kinder Joy. Zaujímavé je to hlavne preto, že v roku 1993 v Amerike zaviedli zákon, ktorý zakazoval predaj čokoládových vajíčok s prekvapením Kinder Surprise.
Americká vládna agentúra FDA považovala hračky, ktoré sa vo vajíčkach nachádzali, za príliš veľké nebezpečenstvo pre deti, podľa kompetentných sa deti mohli týmito hračkami udusiť.
8. Foie gras
Foie gras je jedným z najvychýrenejších artiklov francúzskej kuchyne. Vyrába sa z kačacej alebo husacej pečene, má jemnú chuť a medzi ľuďmi sa teší veľkej obľube, aj keď jej cena je niekedy (prehnane) vysoká. Napriek záujmu o ňu je však kvôli spôsobu, akým sa vyrába, v mnohých krajinách (napríklad Kalifornia, India, Dánsko, Izrael či Austrália) zakázaná.
Aby výrobcovia tejto pochúťky zabezpečili jej bohatú a maslovú chuť, kačice sa cez hadičku nasilu kŕmia dvakrát denne po dobu takmer dvoch týždňov. No, je ťažké nesúhlasiť s mnohými krajinami, ktoré označili produkt za nevhodný a zakázali ho kvôli jeho krutej výrobe…
Odporúčame prečítať:
Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax
9. Mountain Dew
Letné dni sú v plnom prúde a pitie čistej, neochutenej vody nám už niekedy naozaj lezie krkom. V takýchto chvíľach človek veľmi rád siahne po vychladenom nealkoholickom nápoji s citrónovou príchuťou, akým je napríklad aj Mountain Dew. V Japonsku a niektorých častiach Európy by si však tento neónovo žltý nápoj hľadal len márne.
Zloženie nápoja Mountain Dew totiž vraj obsahuje chemické látky, ktoré negatívne vplývajú na genetickú výbavu človeka a pri častej konzumácii môžu zvyšovať pravdepodobnosť vrodených chýb u potomstva. Tiež vraj môžu tieto látky spôsobiť stratu sluchu a vážnejšie psychické problémy, ako je napríklad schizofrénia.
10. Red Bull
V priebehu posledných desaťročí sa Red Bull vďaka svojmu chytľavému sloganu a obsahu kofeínu stal obľúbeným nápojom študentov, milovníkov nočných klubov a nadšencov počítačových hier.
Ako sa však dalo očakávať, nadmerná konzumácia tohto nápoja, v dôsledku vysokých hladín taurínu a kofeínu, ktoré tento nápoj obsahuje, viedla k mnohým zdravotným problémom, kvôli čomu Red Bull vo viacerých krajinách zakázali (Dánsko, Nórsko).
11. Sójové bôby
Za posledných niekoľko desaťročí sa výrazné množstvo ľudí začalo prikláňať k zdravšej strave a alternatívnym výrobkom na báze sóje. Keďže dopyt sa stal väčším ako ponuka, farmári sóje (najmä v USA) sa rozhodli geneticky modifikovať svoje plodiny.
Aj keď GMO potraviny môžu znieť ako pozitívna vec, teoreticky sú v praxi oveľa rizikovejšie a komplikovanejšie. Štúdie na zvieratách ukazujú, že GMO zvyšujú riziko porúch tráviaceho traktu a imunitného systému. Poškodzujú aj reprodukčné orgány a urýchľujú proces starnutia.
V dôsledku toho, že GMO potraviny zvyšujú riziko rakoviny a ide v podstate o chemicky upravené jedlo, v mnohých krajinách vrátane približne polovice Európskej únie dostali nielen sójové bôby, ale všetky upravené potraviny zákaz.
12. Mango
Podobne ako sója, stále viac rozširujúcim sa trendom v stravovaní je konzumácia tropického ovocia, akým je napríklad aj mango. Problémom pri pestovaní všetkých plodín je však príroda, ktorá má svoje vlastné pravidlá, a aj keď si človek myslí opak, nemá nad ňou veľkú moc. Dôkazom je zákaz predaja potravín kvôli ovocným muškám.
V roku 2015 na istý čas zablokovali dodávky manga z Indie do Británie. Dôvodom bola prevencia pred inváziou ovocných mušiek, ktoré by mohli poškodiť úrodu v Spojenom kráľovstve. Títo škodcovia sa našli vo viac ako 200 balíkoch odoslaných do Európy. Zákaz však netrval dlho, keďže o niekoľko mesiacov neskôr členské štáty EÚ, vrátane Spojeného kráľovstva, hlasovali za jeho ukončenie.