Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita

Ak nafúkaš do 0,5 promile, nevezmú ti vodičák a ani nedostaneš pokutu. Koho sa týka výnimka zo slovenských ciest?

Stále platí, že najlepšie je pred jazdou nepiť vôbec.


Je logické, že alkohol za volant nepatrí. Napriek tomu nájdeme v zákone niekoľko výnimiek, vďaka ktorým môžu za istých podmienok „šoférovať“ aj tí Slováci, ktorí nie sú stopercentne triezvi. Týka sa to najmä kolobežkárov a cyklistov, informoval portál Startitup.

Zelené kolobežky však dostali v niektorých mestách stopku. Počas sezóny sa budú nachádzať len v Bratislave, Nitre, Trnave, Trenčíne a Piešťanoch. Na to, že sezóna je v plnom prúde, upozorňuje na sociálnej sieti aj Polícia Slovenskej republiky, ktorá zároveň pripomína povinnosti a najmä povolené promile v krvi, ktoré nesmieš prešvihnúť.

Slováci budú pracovať len 4 dni, víkend im začne už v piatok. Kedy a kde začne platiť táto novinka

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci budú pracovať len 4 dni, víkend im začne už v piatok. Kedy a kde zavedú túto novinku?

V meste môžeš kolobežku použiť s maximálne 0,5 promile alkoholu v krvi. Mimo mesta však neplatí žiadna výnimka. V poslednom čase sa na Slovensku udialo viacero tragických udalostí, kde zohral dôležitú úlohu alkohol. Zamysli sa, pretože nezodpovednou jazdou neohrozuješ len seba, ale aj všetkých nevinných ľudí, ktorých by si počas jazdy stretol.

Čo hovorí zákon?

(2) Vodič nesmie d) viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme; toto neplatí pre cyklistu, vodiča kolobežky s pomocným motorčekom a vodiča samovyvažovacieho vozidla jazdiaceho v obci a pre cyklistu, vodiča kolobežky s pomocným motorčekom a vodiča samovyvažovacieho vozidla jazdiaceho po cestičke pre cyklistov, ak množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti vyšetrovanej osoby pri lekárskom vyšetrení zo vzorky krvi plynovou chromatografiou.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje