Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Ak nafúkaš, tak nenaštartuješ. Takto výrazne stúpne cena áut kvôli prichádzajúcej novinke

Cieľom je predísť nehodám, ktoré sú spôsobené v dôsledku požívania alkoholu.


Cesty budú čoskoro opäť bezpečnejšie, avšak cena áut porastie. Už od leta prichádza zásadná novinka v oblasti dopravy. Časom to bude fungovať tak, že ak nafúkaš, tak nenaštartuješ. Všetky nové autá v EÚ budú musieť byť od 7. júla 2024 pripravené na inštaláciu zariadenia, ktoré zablokuje štart vozidla v prípade prítomnosti alkoholu v dychu, informuje portál Auto.

Očakávaná novinka príde po viac ako 5 rokoch, odkedy ju v Bruseli schválili, stalo sa tak ešte v roku 2018. Nový alkozámok zatiaľ v rámci Európskej únie povinný nebude, avšak nové autá, ktoré sa budú predávať od júla, musia byť pripravené na jeho inštaláciu.

Nové zariadenie má zablokovať možnosť naštartovať auto, v prípade, že máš vypité. Podobne akoby ťa zastavili policajti, aj tu budeš fúkať do akéhosi „dregera“, ktorý bude súčasťou auta.

Nejde o žiadnu prelomovú novinku, takáto kontrola sa používa už dnes bežne v praxi v rôznych povolaniach, ktoré sú spojené s vedením vozidla, poznajú to napr. taxikári, kamionisti a podobne. V škandinávskych krajinách, ako sú Švédsko či Fínsko, ide o bežnú vec. To isté platilo od roku 2011 aj v Holandsku, kde takéto zariadenie museli mať všetci vodiči, ktorí v minulosti nafúkali.

zmena STK

Mohlo by ťa zaujímať:

Veľká zmena v rámci STK na Slovensku. Tieto vozidlá budú chodiť na kontrolu len raz za štyri roky

Dôvodom na zavedenie alkozámku je plán znížiť počet opitých na cestách. Štatistiky odhaľujú, že až štvrtina dopravných nehôd v Európe pramení v dôsledku požívania alkoholu. Dáta ukazujú, že využitie takýchto zámkov je účinné.

Ak nafúkaš tak nenaštartuješ
Shutterstock

Vyššia cena a obchádzanie

So sebou to prináša aj malé háčiky. Hneď prvým je skutočnosť, že takéto blokovacie zariadenie sa dá ľahko obísť, načo poukazujú jeho odporcovia. Stačí, ak doň fúkne triezvy člen posádky a môžete naštartovať. V Holandsku bol tento projekt zrušený v roku 2018, keďže veľa ľudí tam systém klamalo.

Druhým zásadným problémom je cena. Očakáva sa, že cena vozidiel stúpne v dôsledku nového zámku o 1500 až 2000 eur, čo je dosť značná suma. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa takýto zámok stane povinnosťou, no už teraz vieme, že postupne naň budú pripravené všetky nové autá.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.