Ak sme sa vyvinuli z opíc, prečo sú stále medzi nami? Teoretický fyzik a popularizátor vedy Samuel Kováčik alias Vedátor prináša dve možné vysvetlenia tohto fascinujúceho evolučného javu. Odborníci sa zhodujú, že odpoveď sa skrýva v rozdieloch v evolučných cestách človeka a iných primátov.
Samuel rozobral tému, ktorá zaujíma mnohých – občas sa ľudia pýtajú, že keď sme sa vyvinuli z opíc, prečo sú stále tu. Prečo náš predchodca ešte stále chodí po zemi, keď pri iných živočíchoch to evolúcia zariadila inak. „Po prvé, z opíc sme sa nevyvinuli, máme spoločného predka, teda minimálne z tých známych,“ začína vysvetľovanie Samuel.
„Po druhé, evolúcia funguje dvomi spôsobmi. Po prvé, áno, spôsobuje nejaký vývoj, ale sem-tam dôjde k rozvetveniu, vznikajú nové druhy a potom každý z tých druhov sa vie vyvíjať osamote,“ uviedol vo videu Vedátor.
Ako vznikajú nové druhy?
Je to podobné ako otázka, prečo existuje toľko rôznych druhov opíc. Kedysi ich bolo menej, no pribúdajú nové. Odpoveď na túto otázku je rovnaká aj v prípade evolúcie nových druhov. Nové živočíšne druhy vznikajú tak, keď sa jeden druh rozdelí na dve alebo viac odlišných vetví.
„Dawkins (britský biológ a zoológ) hovorí, že sa ocitne ako keby na inom ostrove, to znamená, že vznikne časť populácie, ktorá je oddelená od tej pôvodnej a tá sa začne vyvíjať iným smerom. Keď sa potom opäť stretnú, napríklad sa ostrovy spoja, tak už nebudú vedieť byť spolu v kontakte. To znamená, že sa nebudú vedieť navzájom rozmnožovať. Takže sme boli oddelení a potom sme sa vyvíjali vlastnou cestou,“ dodal Samuel.