Utorok 9.8.2022
sk
Ľubomíra
cz
Roman

Ak sa nezlepší situácia pri požiari v Česku, Slovensko vyšle na pomoc aj vrtuľník OS SR

Lesný požiar vyčíňa už piaty deň a zničil viac ako 1 600 hektárov lesa.


Slovensko by mohlo v piatok poslať do Česka na pomoc v boji s požiarom v Národnom parku České Švajčiarsko vrtuľník Ozbrojených síl SR (OS SR), uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

„My máme komunikáciu s českou stranou, v prípade, že sa nezlepší situácia, tak pošleme aj jeden vrtuľník OS SR v piatok,“ povedal Naď. Na hasení sa podieľa aj vrtuľník Mi171 OM-BYH z Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR, ktorý na požiarisko zhodil už viac ako 170-tisíc litrov vody, uviedlo oddelenie komunikačné a vnútorných záležitostí prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Lesný požiar v Národnom parku České Švajčiarsko vyčíňa už piaty deň a hasičom sa ho stále nepodarilo uhasiť. Oheň už zničil viac ako 1 600 hektárov lesa. Slovenskí hasiči sa aktívne podieľajú na zdolávaní tohto rozsiahleho požiaru. V stredu popoludní ich českí kolegovia požiadali o vytvorenie plniaceho miesta pomocou fireflexu s objemom 54-tisíc litrov vody. Ten sa podarilo postaviť a plne sprevádzkovať na východnej strane požiaru pri dedinke Mezna.

TASR

Na mieste požiaru zasahuje približne 500 hasičov. Pomáhajú aj vrtuľníky z Poľska a Slovenska. Dnes by mali do akcie nasadiť špeciálne lietadlá Canadair s veľkokapacitnými nádržami z Talianska, ktoré by mohli podľa českého ministra vnútra Víta Rakušana priniesť zásadný pozitívny prielom.

„Od nedeľného rána horia v okolí obce Hřensko lesné porasty, požiar sa postupne rozšíril na rozlohu stoviek hektárov. Do hasenia bolo postupne zapojených päť vrtuľníkov a ďalšia technika. Oblasť Hřenska a Vysokej Lípy je uzavretá, správa parku žiada návštevníkov, aby do národného parku nechodili,“ zhrnul pre Novu hovorca Správy NP České Švajčiarsko Tomáš Salov. Dodal pritom, že areál Pravčickej brány s objektom Sokolieho hniezda nebol požiarom zásadným spôsobom poškodený.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť