Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.1.2025
sk
Miloš
cz
Zdeněk
, Zdenek, Zdenko

Ak sa v zime zraníš na neudržiavanom chodníku, máš nárok na kompenzáciu. Mnoho Slovákov o tejto možnosti nevie

Pre uplatnenie nároku je dôležité zaistiť dôkazy.


Mrazivý začiatok roka vo všetkých kútoch Slovenska nám všetkým poskytol príležitosť uvedomiť si, aká dôležitá je údržba chodníkov, ktoré môžu byť pokryté snehom a ľadom. Na klzkej, neudržiavanej ploche môže ľahko dôjsť k nepríjemnému úrazu. Agentúra TASR pripomína, že v prípade takéhoto úrazu má človek právo na odškodnenie.

Nárok na odškodnenie

Ak sa niekto pošmykne na zľadovatenom chodníku, môže mať nárok na odškodnenie od obce alebo mesta, ktoré je zodpovedné za jeho údržbu. Poškodený si zároveň môže uplatniť náhradu škody aj zo svojej úrazovej alebo životnej poistky. Túto možnosť zdôraznil Zdeněk Hruška, manažér poistenia majetku a zodpovednosti poisťovne Uniqa.

Shutterstock

Najčastejšie zranenia spôsobené pádmi na zľadovatených chodníkoch zahŕňajú zlomeniny, vyvrtnutia, odreniny a natiahnutia kĺbov. Náhrada škody sa môže vzťahovať na trvalé následky úrazu, hospitalizáciu, operácie, zlomeniny alebo obdobie práceneschopnosti. Okrem toho môžu poškodení žiadať aj kompenzáciu za poškodenie majetku, napríklad rozbitý mobil alebo zničené oblečenie.

Obce a mestá by mali dbať na údržbu chodníkov, aby sa podobným situáciám predchádzalo. Pokiaľ chodníky neudržiavajú, mali by na to upozorňovať nápisy. Ak sa však poľadovica vytvorí náhle, napríklad počas noci, správca za škodu nezodpovedá.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vyliata voda zamrzla pred dopadom na zem a z oblohy padali mŕtve vtáky. Tak vyzerala najstudenšia zima v histórii meraní na Slovensku

Treba mať dôkazy

Hruška odporúča poškodeným, aby si pri nahlasovaní poistnej udalosti zaistili dôkazy o neudržiavanom chodníku. Miesto úrazu je vhodné nafotiť a zabezpečiť kontakty na svedkov. V prípade vážneho úrazu je možné zavolať mestskú políciu, ktorá situáciu zdokumentuje. Ak poškodený nevie preukázať stav chodníka alebo miesto úrazu, môže mať problém pri uplatnení nároku.

Shutterstock

Poškodený by si mal uchovať všetky lekárske správy a doklady o liečbe. Po skončení práceneschopnosti môže lekára požiadať o posudok bolestného, prípadne o posudok o trvalých následkoch úrazu, čo je možné spravidla až po roku.

Žiadosť o odškodnenie sa podáva na miestnom úrade, ktorý škodovú udalosť posúdi a v prípade poistenia obce ju postúpi poisťovni. Tá vyžaduje doloženie dôkazov o vzniku škody. Ak má poškodený aj úrazovú poistku, môže čerpať odškodnenie z nej, a zároveň si nárokovať bolestné zo zodpovednostného poistenia obce.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.