Miesto, ktoré všetci milujeme. Fotky slnka či oblakov vo vysokej nadmorskej výške si predsa nespravíš z miesta v uličke. Známa TikTokerka však upozorňuje, že toto miesto sa môže spájať s určitým rizikom.
Zverejnila cestovateľské video, v ktorom zdôraznila dôležitosť aplikovania opaľovacieho krému pri letoch. Tiež v ňom citovala správy o ľuďoch, ktorí utrpeli väčšie poškodenie slnkom, keď boli vo vyšších nadmorských výškach, a to aj v lietadle.
„Aj keď ste vo vnútri lietadla, kvôli vysokým nadmorským výškam ste v skutočnosti vystavení silnejšiemu UV žiareniu, najmä, ak sedíte pri okne,“ uvádza vo videu.
K téme sa vyjadrili aj dermatológovia, ktorí s ňou čiastočne súhlasia. „Dobrou správou je, že skutočné riziko jedného letu alebo príležitostného letu je, pravdepodobne, nízke,“ uviedla lekárka Univerzitnej nemocnice Thomasa Jeffersona vo Philadelphii pre médium HuffPost. Zároveň však dodala, že riziko je oveľa vyššie pre členov posádky, ktorí otočia niekoľko letov denne.
„Ľudia, ktorí lietajú pracovne, sú vystavení ultrafialovému svetlu oveľa viac vzhľadom na veľkosť čelného skla, najmä, ak sú v kokpite, a vzhľadom na všetok čas, ktorý strávia vo vyššej nadmorskej výške,“ hovorí.
Toto vyjadrenie potvrdzuje aj štúdia z roku 2015, ktorá hovorí, že u pilotov a sprievodcov na palube je takmer dvojnásobne vyššie riziko výskytu melanómu v porovnaní s bežnou populáciou. Ide o nie bežnú, ale zato závažnejšiu formu rakoviny kože.
Pre bežného cestujúceho to teda neznamená, že po lete lietadlom musí hneď dostať úpal. Nemožno sa však spoliehať na to, že to neprináša riziká. Vo všeobecnosti platí, že slnečné žiarenie pôsobiace na pokožku bez ochrany spôsobuje predčasné starnutie kože, vrásky a koniec-koncov môže prispieť ku rakovine kože.
Dermatológovia preto odporúčajú natierať sa opaľovacím krémom, ktorý je označený ako širokospektrálny, čo znamená, že chráni pred UVA aj UVB lúčmi.