Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 9.6.2023
sk
Stanislava
cz
Stanislava

Dredatý, bifľoš, emák, swagger, pohoďák, gamer, slušák, kosť, stressman… prváci – súbor osôb tak rôznych ako nálady ženy počas menštruácie. Niečo však spája všetkých – ten typický prvácky výraz tváre a ešte tieto slasti a strasti:

Confused John Travolta GIF - Find & Share on GIPHY

Začalo sa to už na zápise. Nevedel si, kam máš ísť, kam sa máš podpísať, ani kam si máš sadnúť. Inštinktívne si hľadal najprívetivejšiu tvár. Ak máš ten dar, a vieš odhadnúť ľudí, uspel si. Ak si od pánbožka röntgenové oči nedostal, musel si to aj tak risknúť s tým gangom.

V momente, ako začala prvá prednáška, si začal rozumieť, prečo píšu lekári tak, ako píšu… nedá sa to stíhať! Tí šťastnejší mali na strednej strojopis… ešteže 90 % prednášok je povolené fotiť. Ten zvyšok už nejako hackneš…

Students GIF - Find & Share on GIPHY

Tiahlo ti na 20, ale aj tak si bol zvyknutý, že uvarí, operie, vyžehlí a uprace väčšinou maminka. Ale povedzme si úprimne, na intrák by si si ju ozaj zobrať nechcel.

Po tom, čo prekonáš svoju prvú depresiu – či si spravil dobre, keď si sa dal na tú výšku, už pôjdu veci jednoduchšie. Časom to bude ľahšie, hoci tvoje podvedomie ešte stále čaká na to, kedy zazvoní zvonček. Chce to len čas a tých správnych ľudí, ktorí budú tieto problémy zdieľať spolu s tebou.

Stačí si nájsť svoju krvnú skupinu, a už ti bude jedno, že na štvrtom zas niekomu ustrelilo ruky, a tak nemôže po sebe spláchnuť alebo, že tvoja večera nadobúda charakter periódy – asi takýto: vifonka, špagety, lačno, vifonka, špagety, lačno… je to o zvyku… a ešte o peniazoch.

Už chápeš, prečo za pokladňou najčastejšie sedí práve táto spoločenská vrstva? Tajne dúfajú, že im buď zákazníci podarujú nejaké to percento svojho nákupu, alebo svojej výplaty… ale, nie, snáď tak zle na tom nie je žiaden študent.

Bags Cashier GIF - Find & Share on GIPHY

Študentské párty, prebdené noci a migrenózne rána. Nikto nedokáže dať toľko litrov absinthu, ako dá len študent v prváku… či ako? Je ti jasné, že takýmto štýlom si tú čiapku a talár neoblečieš, že? Preto – čo sa stalo v prváku, nech ostane v prváku. Okej, tak ale pred štátnicami sa mierni!

Ozaj – a keby si mal nejaké otázky, čo sa školy alebo intráku týka, máš sa obrátiť na študijné oddelenie. Po 10. hovore si môžeš zaspievať ich hymnus: Volané číslo je odpojené a bude odpojené žádný né, že né. Volané číslo včetně mojí tváře vymažte ze svýho adresáře…

Phone Scrolling GIF by Wale - Find & Share on GIPHY

Byť prvákom okrem zmätku, depresie a trápnych situácií typu: „Dobrý, neviete, kadiaľ sa ide do zasadačky?“ znamená, že začalo to najbláznivejšie obdobie tvojho života. Presne tak. New life = new rules. Preto si prečítaj, čo by si mal ako prvák ovládať, milovať, žiť a uplatňovať po zvyšok štúdia až na veky. Amen.

Prvácke desatoro:

1. Pamätaj na to, že najlepšie, čo môže prvák na výške spraviť, je nájsť si neprváckych kamošov (však vieš – materiály a tak).

2. Nebudeš žiadostivo túžiť po mcmenu blížneho svojho.

3. Nepokradneš z parapetnej dosky blížneho svojho.

4. Nebudeš pokúšať výťah intrákový zo 70. rokov gangnam stylom, ani ničím, čo tomu podobné je.

5. Nebudeš krivo svedčiť o príprave na skúšku svoju.

6. Spomeň si, aby si absencie neprerátal.

7. Stráž kartu svoju, i peňaženku svoju.

8. Nezameníš titul pedagógovi svojmu.

9. Nezanecháš splašky a exkrementy svoje na obdiv spolubývajúcim svojim.

10. Keď vidíš nespravodlivosť vo vyšších kruhoch, drž hubu svoju.

Kim Kardashian Shut Up GIF by GQ - Find & Share on GIPHY


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Sjuuz

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje