Veľa ľudí zvykne chodiť do autoumyvární, ide o takzvané „vapky”. Nájdeš tam vysokotlakové čističe, s ktorými dokážeš jednoducho a rýchlo poumývať celé svoje auto. Má to však jeden háčik. Ako informuje portál Topky, odborníci sa zhodujú, že takéto umyvárne môžu napáchať viac škody ako osohu.
Určite to poznáš aj ty – príde koniec zimy a celé auto je špinavé od blata a prachu. Tak sa s ním vyberieš na relaxačný výlet na „vapku“, aby si ho celé vyčistil. Vyberieš gumené koberčeky, zavesíš ich, očistíš prúdom vody z vysokotlakovej hadice a postupne opláchneš celé auto. Treba si však dávať pozor.
Ako uvádzajú odborníci z americkej spoločnosti na čistenie áut Simoniz, práve takýto vysokotlakový čistič môže byť veľkým rizikom a dokáže spôsobiť škody, ktorých oprava nebude najlacnejšia. Samozrejme, treba povedať, že sa bavíme o nesprávnom zaobchádzaní s týmito nástrojmi.
Takto môžeš napáchať veľkú škodu
Reč je o laku. Práve ten dostáva pri umývaní zabrať najviac. Na povrch auta je vypúšťaná voda silným prúdom, čo spôsobuje, že voda pracuje ako také „malé kladivká”, ktoré do laku konštantne bijú.
„Tlaková umývačka využíva elektrický motor a vodné čerpadlo, ktoré tlačí vodu cez hadicu pod neuveriteľne vysokým tlakom. Každá kvapka vody, ktorá dopadne na povrch, je ako malé kladivko odlamujúce nečistoty, čo je skvelé na odstraňovanie nečistôt z terás, grilov alebo áut,“ vysvetľujú odborníci.
Zničený lak nie je nikdy príjemná záležitosť. Zo začiatku nejde o taký veľký problém, no stále ide o poškodenie, ktoré nepôsobí pekne. Problémom je aj skutočnosť, že sa tam môže postupne tvoriť hrdza, ktorej sa len tak nezbavíš a na ktorej riešenie náklady nie sú práve najnižšie.
Odporúča sa, aby si pri používaní tlakovej umývačky držal prúd pod malým uhlom a postupne zvyšoval jeho tlak. Kľúčová je aj vzdialenosť, tá by mala byť aspoň 30 centimetrov od povrchu auta. Vhodné je pred použitím vysokého tlaku použiť aj oplach vodou s nižším tlakom, vďaka čomu môžeš dať z auta dole špinu, ktorá je uvoľnená.