Zdroj: ©Netflix / MovieStillsDb

Ak ťa finále seriálu Squid Game nenasýtilo, máme pre teba ďalší chod. Filmy a seriály, ktoré ťa opäť vnesú do zlovestných hier

Kórejské nevhodné seriály, ale aj americké filmy plné napätia.

Dlhoočakávaná tretia séria Squid Game z dielne streamovacieho gigantu Netflix je už za nami a napätý boj o prežitie sa skončil. Svetom teraz kolujú správy o tom, že fanúšikovia seriálu sa niečoho podobného dočkajú až po príchode americkej verzie. Na tú by sa nemalo čakať pridlho, pretože tvorcovia budú určite chcieť využiť stále horúci fenomén juhokórejského seriálu.

Čakanie však určite neskončí za pár mesiacov, a preto ti prinášame krátky výber niekoľkých filmov a seriálov, ktoré ťa vrátia späť do dusivej a napätej atmosféry hier o prežitie. V tomto zozname nájdeš klasiky priamočiaro inšpirujúce vznik Squid Game, ale aj konkurenčné seriály podobného razenia.

Battle Royale

Film Battle Royale je asi najväčším inšpiračným zdrojom pre seriál Squid Game, aký existuje. Nemôžeme ho teda vynechať. Tento japonský dystopický film z roku 2000 sa odohráva v blízkej budúcnosti, kde vláda v snahe potlačiť neposlušnosť mládeže každoročne vyberie triedu stredoškolákov, ktorých pošle na opustený ostrov, aby medzi sebou bojovali na život a na smrť. Každý študent dostane zbraň a obojok, ktorý môže explodovať, ak porušia pravidlá. Hra trvá tri dni a môže prežiť len jeden.

So Squid GameBattle Royale viacero spoločných prvkov: v oboch príbehoch sú účastníci prinútení zúčastniť sa smrteľnej hry so striktnými pravidlami a obmedzeným časom. Obe diela skúmajú tému prežitia, strachu, morálnych rozhodnutí a dehumanizácie pod tlakom autoritatívneho systému.

Zároveň kritizujú spoločnosť – Battle Royale sa zameriava na totalitný štát a generačný konflikt, zatiaľ čo Squid Game analyzuje ekonomickú nerovnosť a zúfalstvo ľudí v kapitalistickom systéme.

Alice in Borderland

Seriál Alice in Borderland je japonský sci-fi triler, ktorý sleduje mladého muža Arisu a jeho dvoch kamarátov, ktorí sa zrazu ocitnú v opustenom Tokiu. Tam sú donútení zúčastniť sa smrteľných hier, aby mohli prežiť. Každá hra má špecifické pravidlá, trvanie a úroveň náročnosti označenú špecifickou kartou. Objavujú sa tu logické hádanky, ale aj fyzické súboje. Prežitím získavajú predĺženie „víz“, ktoré im umožňuje zostať nažive, inak ich systém zničí.

Squid Game fungovalo na podobných princípoch. Obe diela sa zameriavajú na ľudí vtiahnutých do smrteľných hier, kde je na prežitie potrebná nielen sila, ale aj inteligencia a schopnosť dôverovať – alebo zradiť. Hráči sú v oboch prípadoch obyčajní ľudia, ktorí čelia extrémnym situáciám a musia sa vyrovnať s morálnymi dilemami.

Mohlo by ťa zaujímať:

Tvorca Squid Game sa inšpiroval Elonom Muskom. Tieto postavy podľa neho zrkadlia situáciu v Amerike

Alice in Borderland má omnoho silnejšie mysteriózne a sci-fi prvky, no stále sleduje aj psychologické prežívanie jednotlivcov v krízových momentoch.

3%

Originálna séria 3% je brazílsky dystopický seriál odohrávajúci sa v budúcnosti, kde spoločnosť delí hlboká priepasť medzi chudobným vnútrozemím a utopickým ostrovom zvaným „Offshore“. Každý občan má len jednu šancu – keď dovŕši 20 rokov, môže sa zúčastniť procesu, známeho ako „The Process“. Ide o sériu fyzických, psychologických a morálnych testov.

Len 3 % z uchádzačov majú šancu postúpiť a získať nový život. Zvyšok je navždy odkázaný na prežitie v biede. Príbeh sleduje skupinu mladých ľudí, ktorí čelia ťažkým rozhodnutiam, manipuláciám a postupne odhaľujú temnú pravdu o celom systéme.

3% sa vydávajú mnohými podobnými smermi ako Squid Game. Je tu súťaž medzi jednotlivcami, ktorí pochádzajú z chudobného prostredia, silná sociálna kritika a premisa, že len malý počet vyvolených môže „vyhrať“ a uniknúť zo zlých životných podmienok. V oboch prípadoch ide o ostrú metaforu pre nespravodlivé spoločenské usporiadanie, kde nie všetci majú rovnaké šance, aj keď im to systém tvrdí.

Circle

Juhokórejský seriál Circle rozpráva príbeh 100 neznámych ľudí, ktorí sa prebúdzajú v tajomnej miestnosti a postupne zisťujú, že sú súčasťou experimentu na výber jedného jednotlivca, ktorý získa odmenu – slobodu.

Každý z účastníkov má jedinečné schopnosti alebo vlastnosti, ktoré ich môžu posunúť bližšie k víťazstvu, no zároveň musia čeliť neustálym napätiam, manipulácii a postupnému odhaleniu pravdy o experimente. Seriál, podobne ako Squid Game, skúma otázky ľudskosti, morálky a spoločenských rozdielov v izolovanom a veľmi dobre stráženom prostredí.

Hra

Film Hra je psychologický triler režiséra Davida Finchera s Michaelom Douglasom v hlavnej úlohe. Príbeh sleduje úspešného a cynického bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý dostane od svojho brata na narodeniny pozvánku zúčastniť sa „hry“ – záhadného a komplexného zážitku organizovaného tajnou spoločnosťou. Postupne sa jeho život začne rozplietať a realita sa mieša s fikciou.

Mohlo by ťa zaujímať:

Režisér Squid Game vysvetlil koniec 3. série. Zostaneš v nemom úžase

Eventuálne už Nicholas ani nevie, čo sa dá pokladať za súčasť hry a čo nie. Musí teda bojovať o prežitie a zistenie pravdy. Snímka má so seriálom Squid Game menej spoločných vlastností než vyššie spomenuté diela, no stále tu ide o prežitie a skúmanie triednych rozdielov. Zároveň tu skúmame psychológiu jednotlivca, ktorý sa stavia zoči voči extrémnym podmienkam.

Minulosť sa miesi so súčasnosťou a hlavný hrdina sa stráca v hre snažiacej sa pripomenúť mu to, prečo vlastne žije. Zaujímavosťou taktiež je, že David Fincher, režisér tohto filmu, by sa mal podieľať na tvorbe americkej verzie Squid Game.

Kocka

Podobne ako pri filme Hra sa aj snímka Kocka z roku 1997 opiera skôr o napätie a brutalitu samotnej hry. Ide o kanadský sci-fi triler, ktorý sleduje skupinu cudzích ľudí, ktorí sa prebudia v obrovskom, záhadnom labyrinte zloženom z kockovitých miestností plných smrteľných pascí.

Postupne sa spoločne pokúšajú rozlúštiť, ako sa bezpečne pohybovať týmto nebezpečným priestorom a nájsť cestu von. Popritom sa odhaľujú ich osobnosti, motivácie a konflikty. Film kombinuje napätie, logické hádanky a psychologický tlak a nejednu krutú brutalitu.

Liar Game

Japonský seriál Liar Game je založený na rovnomennom psychologickom trileri, ktorý sleduje mladú, naivnú študentku Nao Kanzaki. Tá sa nečakane zapojí do nebezpečnej a sofistikovanej hry založenej na klamstvách, podvodoch a manipulácii o obrovské peniaze. Hráči musia vymyslieť stratégie, ako oklamať súperov a vyhrať, pričom ide najmä o psychologické hry, dôveru a zradu.

So Squid GameLiar Game spoločné to, že oba príbehy sa zameriavajú na extrémne psychologické a strategické súboje medzi ľuďmi v situáciách, kde môžu prísť o všetko. Obe diela skúmajú tému ľudskej povahy, dôvery, zrady a morálnych dilem. Liar Game to však robí v troška inom šate a štýle.


Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné