Adolescence prišiel z ničoho nič a ohúril celý svet. Ľudia sa stále bavia o rôznych aspektoch minisérie z dielne Stephena Grahama, Jacka Thornea a Philipa Barantiniho. Tento Netflixový skvost si divákov získal vďaka svojmu originálnemu spôsobu prezentácie – na jeden záber. Medzi situáciami neprestrihávame, neskáčeme v čase, sme neustále v danom momente. Seriál však zaujal aj skvelými hereckými výkonmi, hlavne výkonom mladého Owena Coopera.
Potom sú tu tiež témy ako dospievanie v dnešnej spoločnosti, nátlak na mladých, nemožnosť kontroly toho, čo vlastne naše deti robia na webe a mnoho ďalších. Tieto témy rozhýbali aj náročných filmových kritikov a Adolescence sa rýchlym spádom stal jedným z najlepších seriálov tohto roka. Teraz ti prinášame výber 10 seriálov a filmov, ktorými sa presunieš späť do atmosféry drsného a tragického britského seriálového hitu.
Benny’s Video
Benny’s Video z roku 1992 je psychologickou drámou z dielne Michaela Hanekeho. Ak poznáš tohto režiséra, už asi vieš, akým smerom sa bude film uberať. Haneke má nezameniteľný chladný, no precízny štýl. Hlavný hrdina snímky je Benny, ktorý má 14 rokov. Fláka sa s kamarátmi, pofajčieva cigarety a doma má „moderný“ setup. Televízor, prehrávač na kazety a stovky kazetiek. Prehráva si tam všeličo možné a jeho rodičia sem tam zavítajú do jeho izby, po čom spoločne pozerajú, čo sa deje v novinách. Samé násilie.
Jedného dňa sa Bennymu podarí domov dostať neznáme dievča, ktoré však z ničoho nič zabije pištoľou na svine pred kamerou. Kazetu s jej násilnou smrťou si dookola prehráva a čo sa bude diať ďalej? Nuž, to budeš musieť odhaliť sám. Tam sa skrýva spojitosť so seriálom Adolescence, ale aj najväčší rozdiel.
We Need to Talk About Kevin
We Need to Talk About Kevin z roku 2011 je zlovestnou drámou o vzťahu matky a syna, ktorý sa však troška vykoľají. Eva otehotnie so svojim manželom a vzdáva sa sľubnej kariéry. Chce syna vychovať naplno. Postupne však odhaľuje, že Kevin nie je obyčajný človek. Samozrejme, nehovoríme tu o superhrdinoch a mimozemských obludách. Kevin je prostoreko psychopat až do špiku kosti.
Príbeh filmu pozoruje, ako sa ich vzťah vyvíja a ako sa materská láska postupne deformuje. Ako sa z Kevina stáva ľudská obluda, no aj to, kde sa v našich vzťahoch objavujú štrbiny a ako sa ich snažíme narýchlo zalepiť. Obľúbená Tilda Swinton tu predvádza famózny herecký výkon.
Defending Jacob
Séria s asi najväčšími podobnosťami so minisériou Adolescence je Defending Jacob z roku 2020. Príbeh sa prevažne odohráva v právnickom a súdnom prostredí, kde sa rieši vražda malého chlapca rukou ďalšieho mladíka. Udalosti a odhalenia zas sledujeme z pohľadu rodiny obvineného chlapca. Niektorí nazvali tento seriál dokonca lepším, než je Adolescence.
V tomto prípade sa však nedá porovnávať, ide síce o podobné motívy, no úplne iné spracovanie a smerovanie príbehu. Seriálu kraľuje Chris Evans alias bývalý Captain America. Vynikajúcu sériu si môžeš pozrieť na platforme Apple TV+.
Boiling Point
Boiling Point z roku 2021 prišiel z ničoho nič. Ide o akýsi šialený triler z gastronomického prostredia: šéfkuchár prichádza do luxusnej reštaurácie a snaží sa prežiť veľmi stresujúci večer. Ľudia sa sťažujú, prichádza kontrola a život mu pod nohy hádže všetky polená, ktoré len môže. Film je natočený na jeden záber, čo by ťa nemalo prekvapiť keď sa dozvieš, že film pochádza z dielne tých istých tvorcov, ktorí natočili aj minisériu Adolescence.
Hlavnú postavu tu dokonca hrá Stephen Graham a režíroval ju Philip Barantini – režisér seriálu Adolescence. Toľko nervov a stresu len tak pri hocijakom filme nezažiješ. Treba sa pripraviť.
The Children
Teraz sa obrátime k troška inému žánru, ktorý však tiež zobrazuje neposlušné deti. Poriadne neposlušné. The Children z roku 2008 je britský nízkorozpočtový horor o dvojici obyčajných rodín. Rodín, ktoré prichádzajú na sviatky do dedinského domu, kde sa rozpúta peklo. Medzi rodičmi a deťmi vládne napätie, blížiace sa k „erupcii“. Tá nastáva a začína sa boj o prežitie.
Rodičia nie sú schopní deti za nič potrestať a tak sa vo filme stane, že prekročia nepredstaviteľnú hranicu násilia na vlastných matkách a otcoch a strýkoch. Nie je to nič pre slabé žalúdky, avšak tematicky sa to zľahka dotýka toho, čo riešila miniséria Adolescence.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane