Ak ti tieto veci prídu vtipné, (pravdepodobne) si inteligentný!

Aj taká – na prvý pohľad subjektívna vec – akou je humor, sa dá vedecky skúmať!

Humor je niečo, s čím si len málokedy spájame vedecké bádanie a náročné uvažovanie. Keď nám niekto povie vtip alebo uvidíme skvelé meme na internete, nezvykneme sa zamýšľať, prečo je ten vtip vtipný. Nezisťujeme, odkiaľ sa vzal. Nevedieme polemiky o tom, prečo nás jeden fór rozosmeje viac ako druhý, a či na ne reagujú aj ostatní ľudia rovnako. Aj napriek tomu však humor patrí medzi témy, ktoré sú oblasťou vedeckého záujmu!

Neurológovia a psychológovia z Viedenskej univerzity zrealizovali výskum, ktorého cieľom bolo preskúmať čierny humor. Múdri ujovia a tety použili takúto definíciu: „Je to druh humoru, ktorý vníma témy ako smrť, choroba, postihnutie, hendikep či vojna s horkým pobavením…používa sa na vyjadrenie absurdnosti, necitlivosti, paradoxov a krutosti dnešnej doby.

„Zmysel pre čierny humor je ako nohy – niekto ho má a niekto nie!“  – nám bohato stačí takáto definícia

Výskumu sa zúčastnilo 156 dospelých participantov. Ich úlohou bolo ohodnotiť smiešnosť kreslených vtipov, ktoré sa vyznačovali veľkou mierou čierneho humoru. Účastníci taktiež podstúpili testy, merajúce verbálnu a nonverbálnu inteligenciu, náladovosť a agresivitu.

Vedátori sa v nameraných dátach chvíľu pošpárali a po ich štatistickom spracovaní získali tri hlavné skupiny účastníkov:

Prvá skupina – vyznačovala sa priemernou preferenciou pre čierny humor a priemernou chápavosťou, priemernou verbálnou a neverbálnou inteligenciou a priemernou agresivitou. Boli pre nich typické nízke výkyvy nálad. Priemerní takmer vo všetkých ohľadoch. Zrejme by sa dali označiť naozaj za obyčajných normálnych ľudí, ktorí nijako nevytŕčajú z davu. Ak by ti takýto známy umrel, tak by si si to všimol, ale určite až po pár dňoch. Aj by ti ho bolo troška ľúto, ale nie až tak veľmi.

Druhá skupina – nemala zmysel pre čierny humor. Priemerní, čo sa týka vnímavosti, verbálnej a neverbálnej inteligencie. Zároveň boli veľmi náladoví a agresívni. Večne podráždení nevýrazní suchári, ktorí všetko berú vážne. Takýchto ľudí sa neoplatí pozvať na žiadnu párty! Je vysoká šanca, že si zvolia prácu učiteľa.

Tretia skupina – výrazne obľubovala čierny humor a prejavovala vysokú mieru chápavosti. Typické pre ňu boli vysoké obe zložky inteligencie. Zároveň boli členovia tejto skupiny pokojní, s nízkou agresivitou. To je ono! Zábavní a vtipní pohoďáci, jednoducho skvelí parťáci! Toto sú ľudia, ktorí berú život s nadhľadom. Sú vyrovnaní a zároveň majú dostatok vedomostí na to, aby ich nič nevyviedlo z rovnováhy. Takýchto ľudí môžeš vidieť lajkovať veci, ktoré pridá EMEFKA.

Vek ani pohlavie nemali výrazný vplyv na obľubu čierneho humoru. Vzdelanejší ľudia celkom očakávane vykazovali vyššiu inteligenciu a takisto sa im viac pozdávali ostrejšie vtipy. Vedci za dôležité považujú zistenie, že za spracovaním humoru stoja nielen rozumové schopnosti, ale aj emocionálne procesy. Vďaka týmto poznatkom raz bude možné laboratórne vypestovať memeticky modifikované vtipy, ktoré dokážu človeka aj zabiť!

Stojí mi to za to!

Zdroj: indy100.com
Titulná fotkapixabay.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
66
Grr
Fuuj Fuuj
73
Fuuj
Fňuk Fňuk
50
Fňuk
Jeej Jeej
86
Jeej
Uups Uups
65
Uups
Haha Haha
293
Haha
Woow Woow
13
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Takto to vyzerá, keď sa matky snažia byť vtipné

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME