Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina

Ak Twitter nebude dodržiavať únijné predpisy, dostane v EÚ zákaz, upozornil francúzsky minister Barrot

Twitter a EÚ ťažko hľadajú spoločnú reč v rôznych otázkach.


Ak spoločnosť Twitter odmietne dodržiavať nový európsky zákon o digitálnych službách, ktorý začne koncom augusta platiť v celej Európskej únii (EÚ), dostane v Únii zákaz. Podľa portálu Politico sa tak v pondelok vyjadril francúzsky minister pre digitálnu transformáciu a telekomunikácie Jean-Noël Barrot.

Barrot sa vyjadreniami pre rádio France Info zapojil do rastúceho sporu medzi EÚ a platformou sociálnych médií multimiliardára Elona Muska.

„Dezinformácie sú jednou z najvážnejších hrozieb, ktoré dopadajú na naše demokracie,“ skonštatoval minister a dodal, že „ak Twitter opakovane nebude dodržiavať naše pravidlá, dostane v EÚ zákaz“.

Shutterstock

Twitter pritom minulý týždeň odstúpil od kódexu postupov Európskej únie (EÚ) v oblasti dezinformácií. V piatok to na rovnomennej sociálnej a mikroblogovacej sieti napísal eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, ktorý zároveň upozornil, že povinnosti firme stále zostávajú. „Môžete utiecť, ale neskryjete sa,“ uviedol Breton a zároveň pripomenul, že podľa nových digitálnych pravidiel EÚ, ktoré zahŕňajú kódex postupov a začnú platiť v auguste, sa boj proti dezinformáciám stane „právnou povinnosťou“. „Naše tímy budú pripravené na ich vynucovanie,“ poznamenal.

Spomenutý kódex postupov je dobrovoľný súbor pravidiel, ktorý minulý rok prepracovali, a zahŕňa povinnosti pre spoločnosti sledovať politickú reklamu, zastaviť monetizáciu dezinformácií a poskytnúť lepší prístup k týmto platformám pre externé subjekty. Kódex podpísali Google, TikTok, Microsoft či Meta, ktorá vlastní Facebook a Instagram.

Rozhodnutie ukončiť svoju účasť na kódexe sa zdá byť ďalším krokom Elona Muska v uvoľňovaní na sociálnej sieti. Odvtedy, čo vlani prevzal spoločnosť, zrušil predchádzajúce pravidlá proti dezinformáciám a uvrhol jeho systém overovania a pravidlá moderovania obsahu do chaosu.

Už skôr sa pritom objavili náznaky, že Twitter nie je pripravený dodržať svoje záväzky. Európska komisia začiatkom tohto roka skritizovala Twitter za to, že neposkytol úplnú prvú správu podľa kódexu a uviedla, že poskytuje málo konkrétnych informácií a žiadne cielené údaje.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.