Všetci to robíme prakticky automaticky. Na smartfóne si otvoríme nejakú aplikáciu, používame ju a potom ju zavrieme. Nič zvláštne. Portál Unilad ale priniesol prekvapivú správu, že by sme to robiť nemali.
Odvoláva sa na slová zamestnanca spoločnosti Apple, podľa ktorého by sa aplikácie zatvárať nemali. Možno si v tejto chvíli ťukáš na čelo. Ako by niečo také mohlo byť prospešné?
O svojej skúsenosti sa podelil tiktoker známy pod menom Fordy Lip Sync. Ten uviedol, že zašiel do obchodu Apple, aby vyriešil problém so svojím iPhonom. Miestny technik mu následne poradil, aby svoje aplikácie nezatváral. Podľa neho samotným zavretím aplikácie telefón spotrebováva viac energie a viac dát.
Sto otvorených aplikácií
Pracovník mu dal nasledovnú radu: „Proste ich potiahnite vpravo. Nechajte ich otvorené. Jednoducho zamrznú. Vždy, keď zavriete svoje aplikácie, telefón použije dáta a batériu na to, aby ich opäť otvoril.“ Podľa neho nie je vôbec problém ani to, ak by si mal podobných aplikácií otvorených aj niekoľko stoviek.
„Ľudia si myslia, že vykonávajú prácu na pozadí, ale to nie je pravda, proste tam sedia zamrznuté,“ dodal.
Tiktokera tieto slová poriadne prekvapili, keďže o niečom podobnom doteraz netušil. Nečudo, keďže táto rada sa zdá byť na prvý pohľad pomerne neracionálna. Vyzerá to ale tak, že telefónu otvorené appky prospievajú viac ako ich neustále zatváranie.

Ľudia majú rôzne názory
V komentároch sa však niektorí ľudia pozastavili nad tým, že sa im nepáči, ak majú otvorených príliš veľa aplikácií. Objavil sa však aj používateľ, ktorý aplikácie rozhodne nezatvára. Dodal tiež, že okrem nich má otvorených aj 410 záložiek v appke Safari a jeho telefón funguje bez problémov.
Na druhej strane sa objavili aj hlasy o tom, že tiktokera technik zavádzal. „Pracujem pre sieť a môžem potvrdiť, že nevyužíva viac energie ani dát. Bol si oklamaný.“ Za pravdu mu dal aj ďalší používateľ, podľa vlastných slov bývalý zamestnanec Applu.
Samotná spoločnosť Apple sa na túto tému vyjadrila vo svojom diskusnom fóre. „Keď sa objavia vaše nedávno použité aplikácie, aplikácie nie sú otvorené, ale sú v pohotovostnom režime, aby vám pomohli pri navigácii a vykonávaní viacerých úloh naraz.“
Pokiaľ sú aplikácie otvorené, ale nepoužívajú sa, sú proste pozastavené a nespotrebovávajú energiu zo systému. Spoločnosť ale potvrdila, že ich zatvorením sa musí využiť viac energie na ich spustenie. Apple tak odporúča zavrieť aplikáciu len vtedy, ak nereaguje.