Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil

Aká by mala byť ideálna dĺžka filmu? Diváci v prieskume odpovedali jasne

Aká je ideálna filmová stopáž podľa divákov?


Máš radšej kratšie filmy, alebo rád stráviš pred plátnom (či obrazovkou) aj tri hodiny? Aká je vlastne ideálna dĺžka filmu? Dá sa niečo také vôbec zmerať? Portál MovieWeb priniesol správu o prieskume agentúry Talker Research, ktorá sa o to pokúsila.

Na ideálnu stopáž sa spýtala približne 2-tisíc Američanov. Výsledky potom hovoria celkom jednoznačne, že diváci preferujú skôr umiernené stopáže. Analytici na základe prieskumu vypočítali, že ideálna dĺžka filmu je 92 minút.

Do prieskumu boli zaradené len celovečerné snímky. Zaujímavé je, že pohľad na to, čo je celovečerný film, sa rôzni. Podľa Akadémie, ktorá udeľuje Oscary, je spodná hranica pre celovečerák 40 minút. Vo všeobecnosti ale platí, že film by mal mať aspoň hodinu či 75 minút. Horný limit sú potom tri hodiny.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že len 2 % divákov tvrdili, že film by mal byť dlhší ako dve a pol hodiny. Len 15 % zase súhlasilo s tým, že filmy by mali byť dlhšie ako dve hodiny. Ideálny čas strávený sledovaním filmu je teda podľa divákov 92 minút. Respondenti uviedli, že za posledné dva mesiace videli v priemere dva filmy, ktoré podľa nich mohli byť kratšie.

filmy, diváci, dĺžka filmu, kinematografia, prieskum, stopáž
Shutterstock

Sú súčasné filmy až príliš dlhé?

Výsledok 92 minút, pravdaže, nemožno brať ako bernú mincu v prípade každého filmu. Máme totiž diela, ktoré si masívnejšiu stopáž proste pýtajú (ságy typu Pán prsteňov či z nedávnej doby Duna). Treba zrejme tiež rozlišovať celovečeráky, ktoré idú do kín, a tie, ktoré štartujú výhradne na streame.

Všeobecne sa ale aj tak zvykne hovorievať, že súčasné kinofilmy majú nezriedka dosť prestrelenú stopáž. Dáta síce neukazujú, že by sa filmy v posledných rokoch výraznejšie predĺžili, pocitovo to tak ale môže pôsobiť.

Len relatívne nedávno sme sa v kinách dočkali napríklad Oppenheimera (180 minút), Vrahov mesiaca kvetov (206 minút) či Napoleona (158 minút). Je ale pravdou, že v tomto prípade išlo o filmy, ktoré si stopáž dokázali obhájiť a vlastne im prospela.

filmy, diváci, dĺžka filmu, kinematografia, prieskum, stopáž
MovieStillsDB / Paramount Pictures

Napokon, veľké kinohity typu Oppenheimera či Duny dokázali získať punc spoločenskej udalosti, ktorú skrátka treba vidieť v kine. A keď už človek do toho kina vyrazí, tak si v ňom za svoje peniaze možno chce posedieť dlhšie než hodinu a pol. Ľudia, pre ktorých je sledovanie filmov len jedným z koníčkov a ktorí pri nich chcú hlavne relaxovať, však evidentne dávajú prednosť nižšej stopáži.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.