Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

Do slovenských kín sa dostáva mimoriadne očakávaný tretí diel akčnej komediálnej série Bad Boys. Snímku Bad Boys navždy režíroval Adil El Arbi a Bilall Fallah a podľa informácií zo zahraničia ide o parádny úspech.

Ako sa však táto značka vyvíjala a aké zaujímavosti sa spájajú s tretím dielom? Na to si posvietime práve v tomto článku.

1. Bad Boys (1995)

Séria Bad Boys sa začala písať v roku 1995. Práve vtedy totiž do kín dorazila rovnomenná snímka známeho režiséra Michaela Baya. Diváci sa prvýkrát stretli s policajným tandemom v podaní Mikea Lowreyho (Will Smith) a Marcusa Burnetta (Martin Lawrence).

Vo svojom prvom dobrodružstve pátrajú po políciou zaistenom heroíne, ktorý zmizol pod taktovkou brutálneho drogového dílera Foucheta (Tchéky Karyo). K tomu sa však pripletie jediná svedkyňa Julie (Téa Leoni), ktorá si po boku oboch policajtov tiež užije svoje.

Prvý diel bol sviežim kúskom, ktorý si podmanil divákov svižným tempom, videoklipovou estetikou, skvelými hercami (a sympatickými postavami) a výbornými akčnými scénami. Kritici síce Bayovu snímku neprijali s otvorenou náručou, keďže reakcie boli skôr zmiešané, ale na poli tržieb sa Bad Boys darilo výborne.

Oproti rozpočtu 19 miliónov dokázali trhnúť famóznych 141 miliónov. To okrem iného znamenalo, že druhý diel je nevyhnutný.

2. Bad Boys II (2003)

Na dvojku sme si napokon počkali relatívne dlho, a to až do roku 2003. Na režisérsky post sa vrátil overený Michael Bay a k dispozícii už mal oveľa vyšší rozpočet (130 miliónov).

Mike Lowrey a Marcus Burnett boli v dvojke pridelení k jednotke, ktorá mala za úlohu zastaviť prísun drog do Miami. Na prvý pohľad jednoduchá úloha sa však (ako inak) poriadne skomplikovala, keď policajti odhalili dôkazy rozsiahleho spiknutia drogového bossa Tapia (Jordi Mollà). Problém nastáva aj vtedy, keď sa Marcusova sestra Syd (Gabrielle Union) dostane do zajatia Tapiu a jeho kumpánov.

Bolo jasné, že aj v tomto prípade čakalo divákov v kinách poriadne adrenalínové akčné dobrodružstvo. Možno dokonca až príliš adrenalínové. Michael Bay totiž nezostal svojej povesti megalomana nič dlžný a s vyšším rozpočtom sa úplne odtrhol z reťaze.

Film má šialené tempo, epickú akciu, často primitívny humor a totálne sa v ňom kašle na akúkoľvek logiku. Našlo sa mnoho divákov, ktorí to Bayovi zožrali, iní zase ostali vrcholne otrávení.

Inak tomu nebolo ani v prípade kritikov, ktorí film ovenčili skrz-naskrz negatívnymi recenziami. Ak si však vezmeme divácke reakcie, tie boli viac-menej spokojné, hoci čo sa tržieb týka, tentokrát to nebola taká hitparáda ako minule (film utŕžil niečo cez 273 miliónov, čo bolo považované len za mierny úspech).

A možno aj to bol dôvod, prečo sme na trojku museli čakať až do roku 2020.

3. Bad Boys navždy (2020)

Rozhodovanie o tom, či ísť alebo neísť do tretieho filmu určite nebolo úplne jednoduché. Na jednej strane tu rozhodne bol potenciál pokračovať, ale zároveň bolo jasné, že šialený megaloman Michael Bay by mohol sériu pochovať. Producenti sa teda rozhodli dať priestor čerstvej režisérskej krvi a voľba padla (možno trochu prekvapivo) na pomerne neznámu dvojicu Adil El Arbi a Bilall Fallah.

Tí síce neboli žiadni režisérski nováčikovia (mali za sebou napríklad kriminálku Black či seriál Snowfall), ale o nejako masovo známych tvorcov rozhodne nešlo. Bola tu teda obava, či sa im podarí nadviazať na to dobré, čo Bay priniesol. Po premiére museli diváci a kritici prekvapene skonštatovať, že to naozaj vyšlo.

Bad Boys navždy má totiž suverénne najlepšie kritické reakcie z celej série (75 % recenzií na Rotten Tomatoes dáva palec hore) a snímku odmeňujú aj diváci, keďže film na tržbách zatiaľ získal výborných 107 miliónov (oproti rozpočtu 90 miliónov) a všetko nasvedčuje tomu, že nás čaká solídna trvalka.

Will Smith a Martin Lawrence údajne do svojich úloh dávajú všetko a film je tak skutočne kombináciou extraktu toho najlepšieho z predchádzajúcich dielov a sviežich nových prvkov. Štúdio Sony tak má dôvod na oslavu a jeho predstavitelia už oznámili, že v budúcnosti sa dočkáme aj štvrtého dielu.

Zaujímavosti a fakty, ktoré by si mal vedieť pred premiérou

1. Tretí diel bol na pláne už roky

Aj napriek negatívnym kritikám a určitému finančnému sklamaniu z Bad Boys II mali producenti záujem pokračovať. Tretí diel však napokon vznikal pomerne ťažko a s komplikáciami. Už v roku 2008 Michael Bay vyhlásil, že je ochotný režírovať. Peter Craig mal pre štúdio Sony začať písať prvú verziu scenára v roku 2009.

Napokon si ale sequel medzi sebou prehadzovali mnohí tvorcovia ako horúci zemiak. Premiéra sa pôvodne plánovala na rok 2017, pričom v roku 2019 mala do kín vstúpiť štvorka. Dátum uvedenia do kín sa ale stále posúval, čo neznačilo nič dobré. Martin Lawrence dokonca vyhlásil, že trojka asi nikdy nevznikne.

Až vo februári roku 2018 sa fanúšikovia dočkali uistenia, že na sequeli sa pracuje, tentokrát už s režisérmi Adil El Arbi a Bilall Fallah na palube.

2. Pôvodne mal režírovať Michael Bay

Ako sme napísali vyššie, už v roku 2008 sa hlásil ako režisér Michael Bay, ktorý bol zodpovedný za predchádzajúce dva diely. Bay však zároveň priznal, že natočiť sequel bude náročné, keďže sa počítalo s veľkým rozpočtom a tučnou výplatou najmä pre Willa Smitha, ktorý bol v tom čase jedným z najlepšie platených hercov Hollywoodu.

Napokon však Baya hodilo štúdio cez palubu a Bad Boys navždy je prvým filmom série, na ktorom sa nepodieľa ani ako producent (hoci v ňom má menšie cameo). Istú dobu sa s projektom skloňovalo meno Joea Carnahana, ktorý natočil akčňáky Zabiť eso či A-Team: Posledná misia.

Kvôli rôznym problémom napokon ale Carnahan z projektu v roku 2017 vycúval (ostal uvedený ako spoluautor scenára). Vtedy sa zdalo, že tretí diel nikdy nevznikne. Našťastie sa Sony ešte raz pokúsilo o prebudenie značky, a tentokrát sme sa už filmu konečne dočkali.

3. Film bol pôvodne koncipovaný ako záverečný diel trilógie

Zdalo sa, že štúdio Sony si nebolo úplne isté úspechom tretieho dielu. Svojím spôsobom je to pochopiteľné. Od predchádzajúceho dielu uplynulo plus-mínus 17 rokov a zrejme panovali obavy, či sa značku podarí oživiť a urobiť lákavou aj pre nové generácie divákov.

Napokon sa to však podarilo a možno aj v štúdiu Sony sú prekvapení z toho, ako dobre to celé vyšlo. Bad Boys navždy totiž zbiera najlepšie recenzie série a zdá sa, že fanúšikovia film podržia, aj čo sa týka tržieb.

Itafilm

4. Sony plánuje aj štvrtý diel

V kontexte vyššie napísaného nie je príliš prekvapivé, že Sony dalo zelenú aj štvrtému dielu. Zatiaľ nie je jasné, kto sa chopí réžie (aj keď by sme si tipli, že to bude práve súčasná dvojica Adil El Arbi a Bilall Fallah). Zatiaľ je známe len toľko, že na scenári bude opäť pracovať Chris Bremner, ktorý sa scenáristicky podieľal už na Bad Boys navždy.

Na záver už len dodajme, že Bad Boys navždy dorazí do slovenských kín 23. januára 2020.

Itafilm

Zdroj: en.wikipedia.org, imdb.com

Tento obsah vznikol v spolupráci s Itafilm


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť