Niektorým filmom skrátka šťastie nepraje. Sú výborne natočené, emocionálne silné a herecky bezchybné, ale napriek tomu sa im nedostane takého ohlasu, aký by si zaslúžili. Často ani nezískajú žiadnu oscarovú nomináciu, prípadne ak aj získajú, tak ju nepremenia na víťazstvo. Jeden článok o podobných filmoch, ktoré akademici ignorovali, sme ti už priniesli.
V tomto pokračovaní nájdeš ďalšiu desiatku výborných snímok, ktoré na Oscarov príliš šťastie nemali.
1. Requiem za sen
Výborná dráma Requiem za sen od Darrena Aronofskyho o niekoľkých postavách, ktoré sa postupne prepadajú do priepasti drogovej závislosti, bola skutočne strhujúcou jazdou. Snímka sa mohla pochváliť výbornými hercami (Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly či Marlon Wayans), mrazivou hudbou a geniálnym strihom.
O to viac zamrzí, že to všetko akademici ignorovali. Film si odniesol len jedinú nomináciu pre Ellen Burstyn ako hlavnú herečku. Pokojne by ale obstál aj v kategóriách najlepší film, najlepší strih či najlepšia réžia.
2. Sliedič
Skvelý krimi triler Sliedič natočil Dan Gilroy. Rozpráva príbeh Loua Blooma (Jake Gyllenhaal), ktorý pracuje ako reportér na voľnej nohe v Los Angeles. Špecializuje sa hlavne na nakrúcanie videí tých najhorších trestných činov. Vo svojej obsesii po dokonalom materiáli je ochotný zájsť kdekoľvek.
Sliedič je výborne natočený, režijne vychytaný a najmä scenáristicky veľmi svieži kúsok. Jake Gyllenhaal v ňom predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov a je veľká škoda, že nezískal nomináciu na Oscara. Samotný film sa tak musel uspokojiť len s jednou nomináciou za najlepší originálny scenár. Určite by si ale zaslúžil viac.
3. Psycho
Hororový triler Psycho od Alfreda Hitchcocka iste netreba predstavovať. Dnes ide o zaslúženú kultovku a povinnosť pre každého, kto to s filmom myslí aspoň trochu vážne. Príbeh Marion Crane (Janet Leigh), ktorá sa na úteku dostane do podivného motela, riadeného znepokojivým Normanom Batesom (Anthony Perkins), je dodnes mrazivý a režijne brilantný.
Snímka si síce odniesla 4 nominácie na Oscara (za réžiu, vedľajšiu herečku, kameru a výpravu), ale nepremenila ani jednu. Okrem toho treba zmieniť aj fakt, že geniálny Perkins nezískal ani len nomináciu.
Prečítaj si náš exkluzívny obsah o filmoch:
- TOP 10 ikonických hororových postáv, ktoré v nás vzbudzujú strach dodnes
- Dávid Štumpf, držiteľ ceny EMMY, pracujúci pre Marvel Studios: Pamätám si, ako niekto zverejnil neúplný trailer na nového hraného Spider-Mana (ROZHOVOR)
- Raz sa pokúsil zabiť vlastné deti! Toto je Thanos, ako nám ho MCU nepredstavilo
4. Eighth Grade
Eighth Grade natočil Bo Burnham a bezpochyby ide o jeden z najlepších filmov o dospievaní poslednej doby. Hlavnou hrdinkou je introvertná Kayle (Elsie Fisher), ktorá nemá veľa kamarátov, svoj život žije hlavne na sociálnych sieťach a trápi sa s mnohými neistotami.
Burnhamovi sa podarilo nesmierne citlivo a empaticky zachytiť zložitú etapu dospievania a jeho film ponúka paletu najrôznejších emócií: je úsmevný, milý, melancholický, občas znepokojivý, ale aj dojemný. Elsie Fisher navyše podala absolútne dokonalý výkon, za ktorý si právom odniesla nomináciu na Zlatý glóbus. Škoda, že Akadémia film nevzala na vedomie a neudelila mu ani jednu nomináciu. Film by pritom mohol bez problémov obstáť nielen v hlavnej hereckej kategórii, ale aj v scenári či réžii.
5. I Care a Lot
Satirický triler I Care a Lot natočil J Blakeson. V jeho centre je cynická Marla Grayson (Rosamund Pike), ktorá pracuje ako štátna zástupkyňa a má sa starať o klientov, ktorí to už sami nezvládnu. V skutočnosti ich však oberá o majetok a manipuluje nimi. Keď ale svoje finty vyskúša na nenápadnú dôchodkyňu Jennifer Peterson (Dianne Wiest), jej plány sa začnú komplikovať.
Jennifer má totiž niekoľko veľmi vplyvných a nebezpečných priateľov. I Care a Lot určite nie je dokonalý film, ale je nápaditý, svižný a herecky perfektný. Rosamund Pike si za svoj výkon odniesla Zlatý glóbus, ale na Oscary to snímka nedotiahla. Škoda, určite by sme jej pár nominácií želali.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane