6. Osvietenie
Osvietenie od Stanleyho Kubricka dnes patrí do zlatého fondu kinematografie a ide o jeden z najlepších hororov všetkých čias. Hlavným hrdinom je spisovateľ Jack Torrance (Jack Nicholson), ktorý aj s rodinou prichádza do odľahlého hotela Overlook, aby tu pracoval ako jeho správca. Izolácia a temná minulosť stavby si však čoskoro začnú vyberať svoju daň.
Snímka v čase premiéry u kritikov príliš nehviezdila, ale s odstupom rokov sa jej dostalo právoplatného uznania. Z dnešného pohľadu sa to zdá naozaj bizarné, ale Osvietenie nedostalo ani jednu oscarovú nomináciu. Naopak, schytalo dokonca dve nominácie na Zlaté maliny (najhoršia réžia a najhoršia herečka). Absurdné.
7. Večný svit nepoškvrnenej mysle
Večný svit nepoškvrnenej mysle od Michela Gondryho je určite jednou z najlepších romantických dramédií vôbec. Hlavným hrdinom je introvert Joel (Jim Carrey), ktorý sa jedného dňa zoznámi s temperamentnou Clementine (Kate Winslet). Po nejakom čase vo vzťahu sa ale Clementine z nejakého dôvodu rozhodne Joela vymazať z pamäti. Doslova.
Snímka sa mohla pochváliť hlavne skvelým scenárom od Charlieho Kaufmana a výbornými hereckými výkonmi. Je teda zaslúžené, že si odniesla sošku práve za najlepší originálny scenár. Okrem toho nomináciu získala aj Kate Winslet. Nemôžeme si pomôcť, ale myslíme si, že film mal tých nominácií pozbierať o dosť viac (napríklad za réžiu či najlepší film).
8. 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni
Silná rumunská dráma 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni vznikla pod režisérskou taktovkou Cristiana Mungiua. Príbeh sa odohráva počas komunistickej totality a rozpráva o dvoch študentkách Otilii (Anamaria Marinca) a Gabite (Laura Vasiliu), ktoré sa ocitli v ťažkej situácii. Gabita chce podstúpiť potrat, ktorý je ale v krajine nelegálny.
Film je fantasticky natočený, emocionálne silný a mrazivý. Akademikom sa ale asi dosť dobrý nezdal, pretože mu nepridelili ani jednu nomináciu. Snímka si odniesla len nomináciu na Zlatý glóbus. Škoda.
9. Sedem
Temná kriminálka Sedem od Davida Finchera rozpráva o dvojici detektívov (Brad Pitt a Morgan Freeman), ktorí pátrajú po sadistickom sériovom vrahovi. Ten si svoje obete vyberá na základe siedmich smrteľných hriechov.
Sedem je už zaslúženou kultovkou, ktorá diváka totálne pohltí temnou a naturalistickou atmosférou, výbornými hercami, premysleným scenárom a šokujúcim koncom. Je preto nepochopiteľné, že na Oscaroch si snímka odniesla len nomináciu za strih. Pokojne by sme pridali aj nominácie v hereckej kategórii (pre Freemana), za scenár či réžiu.
10. Prekliaty ostrov
Martin Scorsese to má v Akadémii pomerne ťažké. Na Oscara za najlepšieho režiséra si musel počkať až do roku 2007, a hoci jeho filmy často pozbierali veľa nominácií, až nepríjemne často nedokázali premeniť žiadnu (alebo skoro žiadnu).
Triler Prekliaty ostrov rozpráva o dvoch detektívoch (Leonardo DiCaprio a Mark Ruffalo), ktorí prichádzajú na tajomný ostrov, aby tu pátrali po vrahyni Rachel (Emily Mortimer). Film je režijne brilantný, herecky tiež a obsahuje aj niekoľko zaujímavých scenáristických twistov. Škoda, že akademici neboli ochotní to oceniť. Prekliaty ostrov si tak neodniesol ani jednu nomináciu.