Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Premium odznak
Zdroj: ©Paramount Pictures / MovieStillsDB

Akademici im nevenovali pozornosť. 10 skvelých filmov, ktoré si zaslúžili Oscara (2. časť)

Filmy, ktorým sa malo od Akadémie dostať väčšej pozornosti.

Niektorým filmom skrátka šťastie nepraje. Sú výborne natočené, emocionálne silné a herecky bezchybné, ale napriek tomu sa im nedostane takého ohlasu, aký by si zaslúžili. Často ani nezískajú žiadnu oscarovú nomináciu, prípadne ak aj získajú, tak ju nepremenia na víťazstvo. Jeden článok o podobných filmoch, ktoré akademici ignorovali, sme ti už priniesli.

V tomto pokračovaní nájdeš ďalšiu desiatku výborných snímok, ktoré na Oscarov príliš šťastie nemali.

1. Requiem za sen

Výborná dráma Requiem za sen od Darrena Aronofskyho o niekoľkých postavách, ktoré sa postupne prepadajú do priepasti drogovej závislosti, bola skutočne strhujúcou jazdou. Snímka sa mohla pochváliť výbornými hercami (Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly či Marlon Wayans), mrazivou hudbou a geniálnym strihom.

O to viac zamrzí, že to všetko akademici ignorovali. Film si odniesol len jedinú nomináciu pre Ellen Burstyn ako hlavnú herečku. Pokojne by ale obstál aj v kategóriách najlepší film, najlepší strih či najlepšia réžia.

YouTube video

2. Sliedič

Skvelý krimi triler Sliedič natočil Dan Gilroy. Rozpráva príbeh Loua Blooma (Jake Gyllenhaal), ktorý pracuje ako reportér na voľnej nohe v Los Angeles. Špecializuje sa hlavne na nakrúcanie videí tých najhorších trestných činov. Vo svojej obsesii po dokonalom materiáli je ochotný zájsť kdekoľvek.

Sliedič je výborne natočený, režijne vychytaný a najmä scenáristicky veľmi svieži kúsok. Jake Gyllenhaal v ňom predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov a je veľká škoda, že nezískal nomináciu na Oscara. Samotný film sa tak musel uspokojiť len s jednou nomináciou za najlepší originálny scenár. Určite by si ale zaslúžil viac.

YouTube video

3. Psycho

Hororový triler Psycho od Alfreda Hitchcocka iste netreba predstavovať. Dnes ide o zaslúženú kultovku a povinnosť pre každého, kto to s filmom myslí aspoň trochu vážne. Príbeh Marion Crane (Janet Leigh), ktorá sa na úteku dostane do podivného motela, riadeného znepokojivým Normanom Batesom (Anthony Perkins), je dodnes mrazivý a režijne brilantný.

Snímka si síce odniesla 4 nominácie na Oscara (za réžiu, vedľajšiu herečku, kameru a výpravu), ale nepremenila ani jednu. Okrem toho treba zmieniť aj fakt, že geniálny Perkins nezískal ani len nomináciu.

YouTube video
Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje