Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka
V spolupráci s Continental film
Zdroj: ©Continental film

Akčnú scénu štáb nakrúcal 78 dní. 10 zaujímavostí o akciou nabitom sci-fi Furiosa: Mad Max sága, ktoré vstupuje do našich kín

Nakrúcanie Furiosy bolo náročné.

Parádne vyzerajúce akčné sci-fi Furiosa: Mad Max sága od Georgea Millera zamieri do našich kín už vo štvrtok. Očakávania nie sú práve malé, keďže predchádzajúci diel Mad Max: Zbesilá cesta patrí k najlepším akčným filmom vôbec.

Aby sme ťa do kina nalákali, pripravili sme pre teba zoznam niekoľkých zaujímavostí. Prezradíme ti, ako sa film nakrúcal, či sa dočkáme pokračovania, ako aj to, čo na Furiosu povedali zahraniční kritici.

1. Ide už o piaty film v ságe o Šialenom Maxovi

Furiosa je už piatym filmom zo série o Šialenom Maxovi, pričom všetky z nich režíroval George Miller. Prvý film Šialený Max mal premiéru v roku 1979, Šialený Max 2: Bojovník ciest zamieril do kín v roku 1981 a tretí diel Šialený Max a Dóm hromu v roku 1985.

Vo všetkých troch filmoch si zahral hlavnú rolu Mel Gibson. V roku 2015 sa Miller k značke vrátil a doručil nám strhujúci akčňák Mad Max: Zbesilá cesta. Maxa v ňom stvárnil Tom Hardy. Práve na Zbesilú cestu nadväzuje aj Furiosa, ktorá však nie je pokračovaním, ale prequelom.

2. Koho režisér zvažoval do hlavnej úlohy?

Furiosu si v predchádzajúcom filme zahrala Charlize Theron. Miller istú dobu uvažoval, že by ju obsadil aj do prequelu, a samotná herečka tiež mala záujem. Keďže sa príbeh odohráva vo Furiosinej mladosti, Miller chcel Theron digitálne omladiť.

Napokon ale nápad zavrhol, keďže táto technológia mu nepripadala na dostatočne vysokej úrovni. Rozhodol sa teda obsadiť mladšiu herečku.

Do úvahy prichádzala napríklad Jodie Comer (Posledný súboj), ale napokon Millera uchvátila práve Anya Taylor-Joy. Hneď, keď ju videl vo filme Posledná noc v Soho, si s ňou dohodol stretnutie a pozval ju na konkurz. Na ňom ho o svojich hereckých kvalitách presvedčila úplne a rolu dostala.

filmy, kino program, Furiosa: Mad Max sága, slovenské kino, sci-fi, akčný film, filmová novinka, kino premiéra
Continental Film

3. Anya Taylor-Joy prezradila, že nakrúcanie bolo náročné

Už z povahy filmu sa dalo očakávať, že nakrúcanie nebude úplne pohodové. Pre Anyu Taylor-Joy však aj tak išlo o náročnú skúšku, možno najnáročnejšiu v jej doterajšej kariére. Vo filme má len málo dialógov a často prešli celé mesiace bez toho, aby preniesla nejakú repliku.

„Nikdy som sa necítila viac osamelo ako pri tomto filme,“ prezradila neskôr. „Nechcem to príliš rozmazávať, ale všetko, o čom som si myslela, že bude jednoduché, bolo náročné.

Chcem ale na sto percent zdôrazniť, že milujem Georgea, a ak robíte niečo také, ako tento film, tak chcete byť v rukách niekoho, ako je George Miller.“ Dodala, že režisér od nej chcel, aby hrala najmä očami, čo pre ňu nebolo úplne jednoduché.

4. Ako všetky predchádzajúce filmy série, aj Furiosa sa nakrúcala v Austrálii

Rovnako ako všetky predchádzajúce diely série, aj Furiosa sa nakrúcala v Austrálii. Furiosa sa točila v Novom Južnom Walese.

George Miller mal pôvodne v pláne natočiť ju spolu so Zbesilou cestou, avšak produkcia sa musela odložiť kvôli súdnemu sporu o odškodnenie so štúdiom Warner Bros. Napokon sa ale problém podarilo zažehnať a Warner Bros. sa napokon ujalo aj distribúcie Furiosy.

filmy, kino program, Furiosa: Mad Max sága, slovenské kino, sci-fi, akčný film, filmová novinka, kino premiéra
Continental Film

5. Epická 15-minútová akčná scéna sa nakrúcala celú večnosť

Vo filme sa nachádza veľkolepá 15-minútová akčná scéna, ktorú filmári prezývali Stairway to Nowhere. Tá si vyžiadala neuveriteľne veľa práce. Nakrúcala sa 78 dní, pričom na nej pracovalo takmer 200 kaskadérov.

George Miller pre scénu vytvoril podrobné storyboardy a diskutoval o nej aj s Anyou Taylor-Joy. Daná scéna bola podľa herečky kľúčová, keďže zobrazovala skutočné schopnosti Furiosy a jej guráž. „Bola to najdlhšia scéna, akú sme točili,“ dodala.

6. Chris Hemsworth si chcel zahrať už v predchádzajúcom filme

Chris Hemsworth mal záujem hrať už v Zbesilej ceste. Konkrétne chcel stvárniť hlavnú rolu Maxa. Nakoniec sa mu to nepodarilo a rola pristála v rukách Toma Hardyho. Napokon však získal rolu záporáka menom Dementus vo Furiose.

filmy, kino program, Furiosa: Mad Max sága, slovenské kino, sci-fi, akčný film, filmová novinka, kino premiéra
Continental Film

7. Hľadanie hereckého predstaviteľa pre záporáka bolo pomerne dlhé

Hereckého predstaviteľa pre záporáka Dementa hľadal George Miller dlho. Ako uviedol, hľadal niekoho s prirodzenou charizmou, spontánnosťou a tiež temnotou.

Po dlhom rozhovore s Chrisom Hemsworthom sa rozhodol obsadiť práve jeho. Hemsworth sa pri hraní inšpiroval viacerými skutočnými diktátormi.

8. Aká bude budúcnosť série?

George Miller sa netají tým, že by sa do nehostinnej Pustiny rád vrátil. Podľa vlastných slov by chcel natočiť ešte aspoň dve pokračovania. Dodal ale, že to bude závisieť od úspechu Furiosy. Istú dobu Miller plánoval titul Mad Max: The Wasteland, čo mal byť priamy sequel k Zbesilej ceste.

Nedávno sa ale vyjadril, že ak by natočil ďalší film, zrejme by to bol znovu prequel. Tak uvidíme, ako to napokon dopadne.

filmy, kino program, Furiosa: Mad Max sága, slovenské kino, sci-fi, akčný film, filmová novinka, kino premiéra
Continental Film

9. Snímka si odniesla nadšené recenzie

Furiosa už má za sebou slávnostnú premiéru na filmovom festivale v Cannes a k dispozícii teda máme aj prvé recenzie. Tie takmer bez výnimky novinku Georgea Millera chvália. V čase písania tohto článku má Furiosa na Rotten Tomatoes 85 % pozitívnych recenzií s ratingom 8,1/10, na stránke Metacritic zase vysoko nadpriemerných 82 %.

Kritici sa zhodli, že ide o jeden z najlepších prequelov v histórii, ktorý divákov uchváti fantastickým audiovizuálom, adrenalínovou akciou a aj kvalitným príbehom. Taktiež Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth podľa kritikov predviedli výborné výkony.

Taylor-Joy je vraj mimoriadne presvedčivou akčnou hrdinkou a Hemsworth si strihol jedného z najzaujímavejších záporákov za dlhú dobu.

10. Furiosa ponúkne adrenalínovú akčnú jazdu

Furiosa: Mad Max sága sa bližšie pozrie na minulosť bojovníčky Furiosy (Anya Taylor-Joy). V čase, keď sa svet prepadol do chaosu, je Furiosa vytrhnutá z Green Place. Padne do rúk motorkárskeho gangu, ktorý vedie bojovník Dementus (Chris Hemsworth), úhlavný nepriateľ Immortana Joa (Lachy Hulme).

Práve títo dvaja vodcovia spolu bojujú o nadvládu nad Pustinou. Furiosa sa tak musí vyhnúť mnohým smrteľným nebezpečenstvám, dostať sa na slobodu, pomstiť sa a vrátiť sa domov. Zdá sa, že George Miller vo svojej novinke nadviaže na kvality filmu Mad Max: Zbesilá cesta.

Svedčí o tom nielen efektný a lákavý trailer, ale aj zahraničné recenzie, ktoré lákajú na poriadnu akčnú pecku. My v kine určite nebudeme chýbať. Furiosa dorazí už 23. mája.

filmy, kino program, Furiosa: Mad Max sága, slovenské kino, sci-fi, akčný film, filmová novinka, kino premiéra
Continental Film

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.