Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Pozor, tento článok obsahuje spoilery

V slovenských kinách si už od 14. novembra budeš môcť vychutnať pozoruhodne vyzerajúcu športovú drámu podľa skutočných udalostí – Le Mans ’66. Tá si posvieti na obzvlášť dramatický súboj dvoch odvekých rivalov: spoločnosti Ford a Ferrari.

Dvaja konštruktéri a pretekári dostanú za úlohu zostrojiť vozidlo, ktoré by dokázalo zvíťaziť na náročných pretekoch Le Mans v roku 1966 a ukončilo by tak 5-ročnú dominanciu Ferrari. Aké skutočné udalosti sa za týmto filmom skrývajú?

1. Kto boli hlavní účastníci súboja Forda a Ferrari?

Za celým projektom stáli predovšetkým dvaja ľudia, a to Carroll Shelby a Ken Miles. Oboch si totiž najal Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli nové a dokonalé pretekárske auto. Práve to malo vytrieť zrak konkurenčnej spoločnosti Ferrari, a to už na pretekoch Le Mans, na ktorých Ferrari posledných päť rokov dominovalo.

Carroll Shelby, ročník 1923, bol bývalý pretekár, ktorý však musel túto kariéru zavesiť na klinec, keďže mu lekári objavili vrodenú srdcovú vadu. Pretekárske jazdenie tak pre neho mohlo byť život ohrozujúce. Napriek tomu Shelby ostal vo fachu a stal sa mimoriadne talentovaným konštruktérom.

Ken Miles, narodený v roku 1918, bol veteránom z druhej svetovej vojny, špičkovým pretekárom a inžinierom. Práve kombinácia jeho talentu v oboch týchto odvetviach viedla k tomu, že bol oslovený spolu so Shelbym práve on.

CinemArt SK

2. Aká bola ich úloha?

Ako sme už spomínali, Shelby a Miles mali zostrojiť auto, ktoré by dokázalo konkurovať super úspešnej konkurenčnej značke Ferrari. Henry Ford II bol doslova posadnutý myšlienkou, svojho rivala ponížiť. Dôvodom bolo, že Enzo Ferrari napokon odriekol sľúbené spojenie svojej automobilky s Ford Motors.

Úloha vytvoriť dokonalý automobil však vôbec nebola jednoduchá. Výsledkom snaženia bol napokon model Ford GT40, no nebol spoľahlivý a nedokázal dokonca ani dokončiť prvé preteky. Shelby a Miles teda museli zapojiť všetok svoj um a znalosti, aby auto dokázali dostať do formy pre závody 24 hodín Le Mans v roku 1966.

3. Ako to celé dopadlo?

V prípade, že skutočné udalosti nepoznáš a chceš si nechať prekvapenie až do kina, tak tento bod preskoč. Na druhej strane tipujeme, že ani znalosť pôvodných udalostí ti zážitok z filmu nenaruší. Pre všetky prípady však radšej upozorňujeme vopred. Takže, ako celé snaženie tímu Shelby a Miles dopadlo?

CinemArt SK

Na očakávanom preteku Le Mans štartovalo dovedna osem jazdcov na modeloch Ford GT40, pričom boli rozdelení do šiestich tímov. Za volantom jedného Forda GT40 sedel aj Ken Miles a jeho jazdecký kolega Denny Hulme. Počas „nervydrásajúcej“ jazdy sa napokon z prvých troch miest tešil Ford, ktorý Ferrarimu nedal žiadnu šancu.

Prvé miesto si pre seba uchmatli pretekári Bruce McLaren a Chris Amon. Samotný Ken Miles a Denny Hulme skončili na druhom mieste.

4. Aký bol osud hlavných aktérov v ďalších rokoch?

Carroll Shelby pokračoval v kariére konštruktéra. V 80. rokoch pracoval pre Chrysler. Vznikli tak modely áut Dodge Dayton Shelby či Shelby GLHS. Shelby pracoval tiež ako konzultant, ktorý sa zameriaval na oblasť výkonov jednotlivých áut. Neskôr sa vrátil k úpravám na vozidlách Fordu, vytvoril tiež vlastný automobil Shelby Series 1.

Ako sme napísali, Shelby sa prakticky celý život potýkal so zdravotnými problémami. Tým hlavným problémom bola prirodzene srdcová vada, ktorá zmarila jeho túžbu stať sa profesionálnym pretekárom. V roku 1990 podstúpil transplantáciu srdca a v roku 1996 transplantáciu obličky. Zomrel v roku 2012 ako 89-ročný.

CinemArt SK

Ken Miles mal, žiaľ, oveľa tragickejší osud. Aj napriek tomu, že na pretekoch 24 hodín v Le Mans v roku 1966 nevyhral, bol rozhodnutý na prvú priečku zaútočiť hneď nasledujúci rok. S automobilom Ford GT40 však v roku 1966 zvíťazil v závodoch 24 hodín Daytony a 12 hodín Sebringu.

Tragicky zahynul pri testovaní auta Ford J 17. augusta 1966. Auto v maximálnej rýchlosti havarovalo, prevrátilo sa a začalo horieť. Miles bol prakticky okamžite mŕtvy. Mal len 46 rokov.

5. Filmová adaptácia

Do slovenských kín v týchto dňoch prichádza adaptácia tohto silného, napínavého, skutočného príbehu. Réžie snímky Le Mans ’66 sa chopil osvedčený James Mangold (Walk the Line, Logan), pričom Shelbyho si zahrá Matt Damon a Milesa Christian Bale. Okrem nich sa predstavia aj Jon Bernthal, Caitriona Balfe, Ray McKinnon, Josh Lucas, JJ Feild, Noah Jupe, Wyatt Nash či Tracy Letts.

Snímka si už odbila svetovú premiéru na filmovom festivale v Telluride a pozbierala mimoriadne pozitívne kritické ohlasy. Podľa nich nás v kinách čaká poriadne nadupaná a adrenalínová dráma, ktorá nedá vydýchnuť. Le Mans ’66 si budeme môcť užiť od 14. novembra 2019.

Zdroj: en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť