Nedávne situácie spojené s domácim násilím zarezonovali asi v každom z nás. Toxické vzťahy tu však boli stále. Niekedy sa o nich veľmi nehovorí, no na naše telo majú oveľa razantnejšie následky, ako si myslíme. Aké? Na zodpovedanie tejto otázky sme oslovili odbornú konzultantku a koučku Bronislavu Švrčkovú, ktorá sa venuje nielen toxickým vzťahom, ale tiež domácemu násiliu.
Klasická hádka alebo toxický vzťah?
„Toxický vzťah je vzťah, ktorý nám otravuje dušu. Doslova z nás postupne vysáva život. Pri partnerovi strácate radosť zo života, pri ponižovaní, devalvovaní, kritizovaní a napádaní. S partnerom nie je možná komunikácia, pretože to je podľa neho vždy vaša vina. Partner môže trpieť závislosťami alebo emočnou nestabilitou,“ charakterizuje Bronislava toxický vzťah. Tento pojem je však momentálne veľmi obľúbený a používa sa takmer na každý konflikt. „Veľakrát mám v kancelárii ľudí, ktorí nevedia správne komunikovať, alebo je pre nich ťažké sa presadiť vo vzťahu, a tak zbytočne trpia. Keď sa naučia viac komunikovať svoje potreby a emócie, často sa vylepšia aj vzťahy,“ dodáva.
Pri toxickom vzťahu je dôležité sledovať svoje zdravie. Vplyv takéhoto vzťahu začne pôsobiť na zdravie a objavujú sa psychosomatické poruchy, ako napríklad migrény, bolesti kĺbov, kožné problémy a podobne.
Strach zo straty
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako prekonať strach zo straty po rozchode
- Aké sú dopady toxického vzťahu na telo a zdravie
- Ako vplývajú na vzťahy sociálne siete
- Keď vzťah prerastie do domáceho násilia
- Čo robiť v prípade domáceho násilia alebo toxického vzťahu
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom