Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Už čoskoro sa do našich kín dostane ďalšia kapitola kultovej hororovej série Halloween, tentokrát pod názvom Halloween zabíja. Réžie sa opäť chopil David Gordon Green a podľa ukážok sa zdá, že fanúšikovia slasherov budú s výsledkom viac než spokojní.

Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli trochu pozrieť na celú ságu a na to, ako boli predchádzajúce diely prijaté kritikou či divákmi. Vzhľadom na to, že celá séria je dosť zamotaná a obsahuje niekoľko paralelných línií, rozhodli sme sa, že ti ju priblížime chronologicky, podľa toho, ako jednotlivé filmy vznikali. V závere článku potom nájdeš aj zoradenie všetkých dielov podľa hodnotenia na Československej filmovej databáze (ČSFD).

moviestillsdb.com/Compass International Pictures/Aquarius Releasing

Zrod série

Celú sériu odštartoval v roku 1978 John Carpenter. Jeho nenápadný horor Halloween, u nás vysielaný pod názvom Halloween: Predvečer sviatku Všetkých svätých, patrí k základným kameňom slasheru a dnes sa teší kultovému statusu.

Stretávame sa v ňom s vrahom Michaelom Myersom (Nick Castle), ktorý svoju prvú vraždu spáchal už ako šesťročný. Po rokoch izolácie v psychiatrickej liečebni ale utečie a vo svojom rodnom mestečku Haddonfield začne páchať krvavé peklo. Po jeho stopách sa ale vydáva aj jeho psychiater Dr. Loomis (Donald Pleasence).

moviestillsdb.com/Compass International Pictures/Aquarius Releasing

Snímka po finančnej stránke bodovala, a hoci prvé recenzie neboli úplne pozitívne, časom sa Halloweenu dostalo zaslúženej satisfakcie a chvály. Bol by teda hriech nepokračovať. V roku 1981 do kín teda zavítal Halloween II od Ricka Rosenthala. Ten nadviazal priamo na záver jednotky a odohrával sa ešte v tú istú noc.

Michael Myers (Dick Warlock) prežil niekoľko striel od Loomisa (Donald Pleasence) a plánuje zavraždiť Laurie Strode (Jamie Lee Curtis), ktorá mu unikla. Dozvedeli sme sa tiež, že Laurie je v skutočnosti Michaelova sestra. Prijatie snímky u kritikov bolo dosť zlé, ale diváci si k filmu aj tak dokázali nájsť cestu a dnes ho radia medzi tie lepšie diely celej série.

Pokus o osvieženie nevyšiel, séria viazne

Hneď rok po dvojke mal premiéru Halloween III v réžii Tommyho Leeho Wallacea, ten má ale v kontexte série trochu zvláštne postavenie. Nerozvíja príbeh predchádzajúcich filmov a Michael Myers v ňom nevystupuje. Rozpráva vlastne úplne nový príbeh, ktorý sa len odohráva počas Halloweenu. Štúdio totiž plánovalo ságu osviežiť a pridať k nej aj snímky bez známeho vraha s bielou maskou. Lenže projekt stroskotal a napokon bolo od ďalších filmov upustené.

Príbeh sa točí okolo šialeného výrobcu hračiek. Ten vytvorí smrtiace masky, ktorými plánuje zlikvidovať každého ich nositeľa. Halloween III sa svojho času stretol s tvrdou kritikou, dnes ho už ale určitá skupina divákov predsa len berie na milosť. Stále ale ostáva najhorším filmom celej série.

Tvorcom teda bolo jasné, že ak chcú mať nádej na úspech, musia vrátiť do hry Michaela Myersa. To sa aj stalo a v roku 1988 do kín vstúpil Halloween 4: Návrat Michaela Myersa, ktorý natočil Dwight L. Little. Príbeh nadväzuje na druhý diel a odohráva sa 10 rokov po ňom. Myers (George P. Wilbur) je po výbuchu v nemocnici v kóme.

Galaxy International Releasing

Keď sa ho rozhodnú previezť do inej (lepšie stráženej) nemocnice, Michael sa preberie a opäť začína vraždiť. Tentokrát ale nie je cieľom jeho sestra Laurie Strode, ale jej dcéra Jamie (Danielle Harris). Na scénu sa vracia Dr. Loomis (Donald Pleasence), ktorý tiež výbuch v dvojke prežil a je rozhodnutý Michaela raz a navždy zničiť.

Snímka má na konte skôr negatívne kritiky, ale svojich fanúšikov si predsa len dokázala nájsť, o čom svedčí aj relatívne dobré hodnotenie na ČSFD (viď. nižšie). Finančne išlo síce len o mierny úspech, ale stačilo to na to, aby sme hneď o rok neskôr (1989) dostali piaty diel Halloween 5 v réžii Dominiqua Othenina-Girarda. V jeho úvode sa dozvedáme, že Michael Myers (Don Shanks) zase raz prežil niekoľko striel a ako bonus aj výbuch dynamitu.

Upadol do kómy, našťastie ale bol poruke starý pustovník, ktorý ho vyliečil. Myers sa mu za to odvďačil vraždou a opäť sa vydal do Haddonfieldu, aby zabil malú Jamie. Snímka si odniesla zdrvujúce recenzie a určite patrí k tým najhorším dielom ságy. Je preto celkom prekvapivé, že producenti sa rozhodli na ňu nadviazať ešte jedným pokusom. Šiesty diel Halloween 6: Prekliatie Michaela Myersa mal premiéru v roku 1995 a réžie sa chopil Joe Chappelle.

Miramax Films

A dopadlo to naozaj veľmi, veľmi zle. V prvom rade tu boli problémy pri samotnom nakrúcaní, štáb musel absolvovať náročné dotáčky a masívne sa prestrihávalo. Toto všetko sa odrazilo aj na výsledku, keďže diváci dostali film, kde prakticky nič nedáva zmysel. Príbeh je zmätený, hlúpy a plný dier.

Vlastne sa ani nedá príliš popísať, o čo v ňom ide. Myers skrátka zase vraždí, ale tentokrát už to nie je ničím zaujímavé ani napínavé. Príliš tomu nepomohli ani snahy vysvetliť Myersove motivácie či nesmrteľnosť, ktoré pôsobili maximálne trápne. Film zaslúžene kriticky aj finančne vybuchol a producentom konečne docvaklo, že pokračovať v tomto štýle nemá zmysel.

Ignorovanie pokračovaní

Režisér Steve Miner sa teda rozhodol urobiť radikálny krok a ignorovať všetky pokračovania s výnimkou prvých dvoch dielov. Vo filme Halloween: H20 z roku 1998 nadviazal priamo na záver dvojky, ktorá skončila výbuchom v nemocnici a zdanlivou smrťou Michaela Myersa a Dr. Loomisa. Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) si zmenila meno a stále žije v strachu, že sa jej brat jedného dňa vráti. A to sa naozaj stane. Laurie je však odhodlaná bojovať.

Hoci bol Halloween: H20 kritikmi prijatý skôr vlažne, medzi fanúšikmi panuje zhoda, že ide o jeden z najlepších dielov série. Mnohí ho dokonca radia hneď na druhé miesto po origináli od Carpentera. Zaslúžene. Miner opäť stavil na atmosféru, dobre napísané postavy a zachoval potrebné mystérium okolo samotného Myersa (Chris Durand). Výborná práca a ak by týmto dielom celá séria skončila, bolo by to viac ako dôstojné.

Miramax Films

Lenže to by sa do veci nemohol vložiť Rick Rosenthal (režisér celkom slušnej dvojky), ktorému prišlo ako dobrý nápad natočiť pokračovanie. V Halloween: Vzkriesenie najprv totálne absurdným a nezmyselným spôsobom „vysvetlil“, ako mohol Myers prežiť záver H20, a následne sa veľmi rýchlo zbavil aj Laurie (Jamie Lee Curtis).

Zvyšok stopáže tvorí generické slasherové blato, v ktorom Myers (Brad Loree) masakruje blbých tínedžerov, ktorí v jeho dome nakrúcajú reality-show. Snímka zaslúžene utŕžila výsmech divákov a žalostné recenzie a opäť doviedla ságu do mŕtveho bodu.

Vízia Roba Zombieho

Do hry následne vstúpil Rob Zombie, ktorý sa pokúsil o reštart celého Halloweenu. V roku 2007 tak poslal do kín remake Carpenterovho originálu. Jeho Halloween bol zaujímavý hlavne tým, že sa pokúsil ponoriť do mysle Myersa a doprial nám tiež väčší pohľad na jeho neutešené detstvo. Prvá polovica tak fungovala veľmi dobre, druhá už bola viac o odkazoch na pôvodný film. Celkovo ale nešlo o zlú snímku, hoci kritici ju neprijali práve s nadšením. Dokázala však zarobiť dosť na to, aby vznikol sequel.

The Weinstein Company/Dimension Films/Metro-Goldwyn-Mayer

Halloween II opäť natočil Rob Zombie a asi nebudeme sami, ak povieme, že by bolo lepšie, ak by tento film nikdy nevznikol. Laurie Strode (Scout Taylor-Compton) po Myersovom útoku z prvého dielu trpí psychickými problémami, pričom samotný Myers (Tyler Mane) sa poflakuje po okolí a trápia ho vízie jeho mŕtvej matky (Sheri Moon Zombie). Zombie natočil nechcene smiešny a po všetkých stránkach totálne nezvládnutý horor, navyše sa dopustil osudnej chyby, keď si dovolil Michaela Myersa odmaskovať. Výsledkom bol zaslúžený prepadák.

Nový Halloween

Halloween sa tak opäť ocitol v slepej uličke a zdalo sa, že tvorcovia už túto sériu nechajú odpočívať. V tomto momente ale vstupuje do hry David Gordon Green, režisér prevažne komediálnych snímok. Ten je rozhodnutý natočiť nový diel Halloweenu. Veľmi múdro sa rozhodol ignorovať všetky pokračovania a brať do úvahy len prvý diel.

Michael Myers (James Jude Courtney) bol po udalostiach prvého filmu zatknutý a posledných štyridsať rokov strávil v psychiatrickej liečebni. Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) sa nikdy nespamätala z traumy, ktorú jej spôsobil, a stále očakáva jeho návrat. Tentokrát je ale pripravená. Roky zasvätila tréningu a žije v dome plnom zbraní. Michael pri prevoze do iného sanatória skutočne utečie a vydáva sa k Laurie. Je naňho ale naozaj pripravená?

moviestillsdb.com/CinemArt SK/Universal Pictures

Snímka sa stretla s pozitívnym prijatím kritikov aj divákov. Stavila na atmosféru, fanúšikov potešila viacerými odkazmi na originál (a celú sériu) a napätie jej tiež nechýbalo. David Gordon Green prezradil, že má nápad na dva ďalšie filmy, štúdio si ale chcelo počkať, ako zarezonuje ten prvý. Po úspechu dalo zelenú aj pokračovaniam: Halloween zabíja a Halloween končí (ktorý si odbije premiéru v roku 2022).

Halloween zabíja

Halloween zabíja odštartuje presne tam, kde skončil predchádzajúci diel. Michael Myers (James Jude Courtney) síce ostal uväznený v horiacom dome, ale podarí sa mu utiecť. Laurie (Jamie Lee Curtis), jej dcéra Karen (Judy Greer) a vnučka Allyson (Andi Matichak) sú však rozhodnuté postaviť sa vraždiacemu psychopatovi zoči-voči.

YouTube video

Po Michaelovi navyše pôjdu aj obyvatelia mestečka Haddonfield. Podarí sa im ho konečne zastaviť? Vo filme uvidíme aj Willa Patona, Anthonyho Michaela Halla, Kylea Richardsa, Nancy Stephens, Charlesa Cyphersa, Dylana Arnolda, Omara Dorseyho či Briana F. Durkina. Do slovenských kín Halloween zabíja dorazí už 21. októbra 2021.

Hodnotenie filmov ságy podľa ČSFD:

11. Halloween III – 23,1 %
10. Halloween: Vzkriesenie – 38,4 %
9. Halloween 6: Prekliatie Michaela Myersa – 41,6 %
8. Halloween II (2009) – 47,3 %
7. Halloween 5 – 47,5 %
6. Halloween (2007) – 62,8 %
5. Halloween 4: Návrat Michaela Myersa – 63,1 %
4. Halloween (2018) – 63,8 %
3. Halloween: H20 – 65,7 %
2. Halloween II – 74,3 %
1. Halloween: Predvečer Sviatku Všetkých svätých – 78,9 %

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.