Aké je pomenovanie a význam „Veľkej noci“ v ostatných európskych krajinách?

„Iný kraj, iný mrav.“ Toto platí samozrejme aj o Veľkej Noci. Táto mapa vám odhalí pomenovania veľkonočných sviatkov v Európe


Kartograf a lingvista Jakub Marian je známy vytváraním máp Európy obsahujúcich netradičné či zaujímavé informácie a štatistiky, s akými sa bežne nestretávame. Jeho najnovším dielom je mapa zobrazujúca pomenovania „Veľkej noci“ v ostatných štátoch Európy. Pre rozdielne spôsoby slávenia týchto sviatkov je ich pomenovanie v krajinách Európy rôzne.

 

Zdroj: jakubmarian.com

Podľa autora označenie Easter (Anglicko) či Ostern (Nemecko, Rakúsko) vychádzajú z mena Ēostre alebo Ostara, ktorá je starogermánskou bohyňou jari a plodnosti. (hnedá farba)

Veľkonočné sviatky ako také môžu mať pohanský pôvod, pričom sa oslavoval príchod jari, no ako iste všetci vieme, dnes sú skôr kresťanskýcm sviatkom, a to sa odráža aj na pomenovaní v jednotlivých krajinách Európy. Veľké množstvo štátov vychádza z gréckeho a latinského slova „Pascha“ či hebrejského slova „Pesach“ (v preklade „vynechanie“), ktoré sú židovským označením Veľkej noci. (na mape označené červenou farbou)

V slovanských jazykoch sa tento sviatok označuje vo význame „Veľká Noc“ (modrá farba) či „Vzkriesenie Krista“ (zelená farba)

V maďarčine sa používa označenie „Húsvét“, ktoré je doslovne označuje konzumáciu mäsa po dlhom pôste. Fínske označenie „pääsiäinenje“ odvodené od slova „päästä“, čo môže mať viac významov, jedným z nich je „byť voľný“ vo význame „byť voľný po pôste“. Estónske označenie „ülestõusmispühad“ znamená „sviatky vzkriesenia“

Zdroj: jakubmarian.com, topzine.cz

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Ľudia práve čítajú

Vtipné obrázky žartíkov z kancelárií

Otvoriť článok
Reagujte!
Grr Grr
5
Grr
Fuuj Fuuj
13
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
7
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
45
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 2

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Aké je pomenovanie a význam „Veľkej noci“ v ostatných európskych krajinách?

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME