Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Kartograf a lingvista Jakub Marian je známy vytváraním máp Európy obsahujúcich netradičné či zaujímavé informácie a štatistiky, s akými sa bežne nestretávame. Jeho najnovším dielom je mapa zobrazujúca pomenovania „Veľkej noci“ v ostatných štátoch Európy. Pre rozdielne spôsoby slávenia týchto sviatkov je ich pomenovanie v krajinách Európy rôzne.

jakubmarian.com

Podľa autora označenie Easter (Anglicko) či Ostern (Nemecko, Rakúsko) vychádzajú z mena Ēostre alebo Ostara, ktorá je starogermánskou bohyňou jari a plodnosti. (hnedá farba)

Veľkonočné sviatky ako také môžu mať pohanský pôvod, pričom sa oslavoval príchod jari, no ako iste všetci vieme, dnes sú skôr kresťanskýcm sviatkom, a to sa odráža aj na pomenovaní v jednotlivých krajinách Európy. Veľké množstvo štátov vychádza z gréckeho a latinského slova „Pascha“ či hebrejského slova „Pesach“ (v preklade „vynechanie“), ktoré sú židovským označením Veľkej noci. (na mape označené červenou farbou)

V slovanských jazykoch sa tento sviatok označuje vo význame „Veľká Noc“ (modrá farba) či „Vzkriesenie Krista“ (zelená farba)

V maďarčine sa používa označenie „Húsvét“, ktoré je doslovne označuje konzumáciu mäsa po dlhom pôste. Fínske označenie „pääsiäinenje“ odvodené od slova „päästä“, čo môže mať viac významov, jedným z nich je „byť voľný“ vo význame „byť voľný po pôste“. Estónske označenie „ülestõusmispühad“ znamená „sviatky vzkriesenia“

Zdroj: jakubmarian.com, topzine.cz
Titulná fotka: jakubmarian.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

admin

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť