Aké je to byť dobrým človekom?

Za dobrotu na žobrotu. V tomto sa nájdeš aj ty, keď ťa život facká a vlastne ani nemá za čo…

Si dobrý človek. V iných ľuďoch vidíš prv tu svetlú stránku a snažíš sa o to, aby ti raz tvoje deti poďakovali za to, že si ich naučil, že ešte stále existuje ľudskosť, empatia a nezištnosť. Jedna k miliónu, ale predsa ešte sú dobrí ľudia, ktorí pomáhajú, dobrovoľníci, ktorí zachraňujú v nejakej diere životy a aj ľudia ktorí zdvihnú odpadky zo zeme. No a potom sú tu ľudia, ktorým by si najradšej odtrhol hlavu, lebo si predsa len človek a máš aj tú zlú stránku. Sebaovládanie je jediná cesta ako prežiť.

wikipedia.org (https://en.wikipedia.org/wiki/Talk%3ACharlton_Heston)

Nevyvolávaš konflikty

Stojíš v rade na pošte a zrazu sa nejaká pani predbehne pred teba a šup vykecávačky pri okienku, rozsypané drobné a tri minúty pred zatváračkou. Čo spravíš? Buď budeš ticho, lebo však na čo sa budeš rozčuľovať. Aj tak takíto ľudia nezvyknú ani odpovedať, len sa zaškeria a idú si ďalej svoje. V duchu sa pousmeješ nad tým, že sa to snáď môže stať iba tebe. Alebo môžeš ísť do konfliktu, ktorý aj tak nevedie k tomu, aby ťa dotyčná pani pustila alebo sa aspoň ospravedlnila. Ani na tvoju uštipačnú poznámku reagovať nebude a osočovať či kričať už vôbec nepomôže. Vo všeobecnosti sa konfliktom vyhýbaš, pretože vieš, že rozčuľovanie sa je pomsta na vlastnom zdraví, za cudziu hlúposť.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/Originals-scream-annoyed-screaming-l0HlCqV35hdEg2GUo)

Hádať sa so ženou je ako hádzať hrach na stenu. Úplne bez efektu. Žena je manipulátor číslo 1, ak aj nemá pravdu a nevie s čím by mohla argumentovať, nastupujú slzy a hádaj kto je teda všetkému na vine? No predsa ty, chlap. Na druhú stranu ale treba uznať, že ak polroka dookola počúvaš o tej skrinke kde treba opraviť dvierka, je najlepšie východisko urobiť to hneď. Veď ku komu inému by si mal byť dobrý a pozorný, ak nie k vlastnej žene?

pexels.com (https://static.pexels.com/photos/412295/pexels-photo-412295.jpeg)

Naivné pomáhanie

Máš v sebe obrovskú dávku empatie. Ľutuješ zvieratá v útulkoch, cirkusoch, v Zoo aj zvieratá lovené pre zábavu. Ľutuješ opustené deti, chudobné rodiny aj zanedbaných dôchodcov. Ľutuješ, že sú vojny, trápi ťa všetko zúfalstvo sveta. A potom kúpiš bezdomovcovi chlieb a ten ti ho hodí do hlavy. Dáš drobné malému dievčatku pred obchodom a odvtedy si ich od teba pýta stále. Ak nemáš, odpľuje si a popraje ti rakovinu. Daruješ veci na charitu a o mesiac ich nájdeš na bazári. Čo si sa dôležitého naučil? Nikdy sa nezavďačíš všetkým a nie všetko sa dá zachrániť.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/not-okay-guh-tea-and-toast-PwkpMTyX5tWJG)

Ochotný si len ty

Kamoška je smutná po rozchode s frajerom a ty nemáš problém prísť k nej domov. Nevadí ti, že musíš ísť na druhý koniec mesta len kvôli jednému papieru. Vôbec neriešiš ako ďaleko od teba je človek, ktorého máš rád, a ideš za ním. Si ochotný ponocovať kvôli tomu druhému, urobiť čokoľvek, aby bol šťastný. Ak ťa niekto o niečo požiada, rád pomôžeš. Preplavuješ oceány pre ľudí, ktorí nie sú ochotní kvôli tebe ani preskočiť mláku. Možno takto zaháňaš pocit osamelosti, možno nevieš povedať „nie“ a možno ťa tvoja dobrota núti si stále myslieť, že ľudia sú schopní urobiť pre teba to, čo aj ty pre nich.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/fml-movie-adam-sandler-13BKcQEAf1o8Tu)

Vyzerá to tak, že medzi naivitou a dobrotou je veľmi tenká čiara. Nikto sa „zlým“ nenarodil. Donútil ho život a Slovakistan si obzvlášť dáva záležať na vychovaní jedincov „keď ty, tak aj ja!“ Vždy je tu však možnosť voľby. Aj kapitán Danko o sebe tvrdí, že je dobrým človekom (alebo človek dobra?), takže jediný podstatný názor je ten tvoj.

pixabay.com (https://pixabay.com/p-1232060/?no_redirect)

Titulná fotka: flickr.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
39
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Kruté fakty, z ktorých zostarneš aspoň o 10 rokov


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME