Zdravé biele zuby sú nielen symbolom krásy, ale aj zdravia. Nie vždy je však udržiavanie čistoty a žiarivej bielej farby nášho úsmevu také jednoduché. Aj keď si zuby pravidelne čistíme, povlaku a sfarbeniu sa vyhneme len ťažko. Niektoré potraviny a nápoje, ktoré konzumujeme, môžu k „zašpineniu“ zubov prispievať výraznejšie ako iné.
Boj proti žltým zubom si vyžaduje kombináciu viacerých krokov. Hlavnými zložkami sú pravidelná ústna hygiena, vyhýbanie sa potravinám spôsobujúcim sfarbenie a v prípade potreby aj využitie bieliacich produktov.
V tomto článku sme sa pozreli na to, ktoré potraviny sú pri žltnutí zubov najväčšími vinníkmi, a tiež na to, ako proti nepríjemnému sfarbeniu bojovať. Ak chceš obnoviť svoj biely úsmev, nasledujúce tipy ti môžu pomôcť tento cieľ dosiahnuť.
Potraviny, ktoré môžu spôsobovať žltnutie zubov
Káva a čaj: Ak si milovníkom kávy, asi si aj na sebe odpozoroval, že pri pravidelnej konzumácii tohto nápoja sa tvoje zuby stávajú tmavšími. Mierne sfarbenie tiež spôsobujú čierne, zelené a bylinkové čaje. Obsahujú zložky nazývané taníny, ktoré zafarbujú zubnú sklovinu a negatívne pôsobia na tvoj úsmev.
Víno: Červené víno kvôli obsahu tanínov (podobne ako čaje) a kyselín tiež zafarbuje zuby, sfarbovanie a narušovanie skloviny spôsobujú aj kyseliny v bielom víne.
Colové nápoje: Tieto nápoje sú bohaté na rôzne farbivá a kyseliny, takže už aj sám si dokážeš vydedukovať, aký vplyv majú na tvoje zuby. Pri sladkých nápojoch sa preto maj na pozore, nielen kvôli zubom, ale aj kvôli skrytým sladidlám, cukru a kalóriám.
Tabak: Fajčenie alebo žuvanie tabaku môže viesť k silnému sfarbeniu zubov. Okrem toho je fajčenie škodlivé pre tvoje celkové zdravie, takže ak fajčíš, zamysli sa nad tým, či ti náhodou zo života viac neberie, ako dáva.
Ovocné džúsy: Džúsy, podobne ako colové nápoje, obsahujú rôzne pridané látky, ktoré negatívne vplývajú na vzhľad tvojich zubov. Napríklad hroznový alebo černicový džús. Nejde však len o džúsy, ale aj o konzumáciu tohto ovocia – hrozno, čučoriedky, čerešne, maliny a ďalšie tmavé bobule prirodzene obsahujú výrazné farbivá. Rovnaké farbivá sa potom nachádzajú v džúsoch z týchto bobúľ.
Omáčky: Medzi omáčky, ktoré spôsobujú zafarbenie, patria sójová omáčka, kari alebo paradajková omáčka. Kvôli svojej silnej farbe a kyslosti môžu tieto omáčky prispievať k žltnutiu zubov.
Sladkosti: Cukrovinky, najmä tie tmavé, napríklad s vysokým obsahom karamelu či iných ovocných farbív, môžu tiež na zuboch zanechať povlak a meniť ich zafarbenie.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane