Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Za nedodržiavanie týchto nepísaných pravidiel ťa nečaká žiaden postih. Nikto ťa nezažaluje, nenaparí pokutu, maximálne ti už od nervov jednu plesne nasrdený okoloidúci, ale to je skutočne nepravdepodobné. To však nič nemení na tom, že by bol svet omnoho krajším miestom, keby sme sa ich všetci držali.

1. Najprv sa vychádza

Autobus je preplnený, praská vo švíkoch, ľudia pri dverách ešte nestihli ani vykročiť a tetucha s tromi nákupnými taškami sa už tlačí do vozu ako luteráni do neba. Ten autobus ti neujde. Zato celý proces nastupovania a vystupovania bude podstatne rýchlejší, keď ešte dve stotiny sekundy postojíš na zastávke.

2. So skupinou priateľov nekráčajte vedľa seba

Ako by povedala moja mama – ani obísť, ani preskočiť. Partička štyroch ľudí roztiahnutá po celom chodníku, čo sa tempa týka zaradená jednotka a veselo si štebocú. Ľudia za nimi sa možno ponáhľajú, možno už teraz majú byť niekde inde… smola. Lebo cestu im kríži bezočivosť v štyroch rôznych podobách.

Joel Mott / Unsplash (https://unsplash.com/photos/w_i3AhytjAY)

3. Zanechaj záchod v normálnom stave

Je smutné, že na toto vôbec treba apelovať, že treba na záchody písať oznamy o tom, ako „za záchodom trošku vzadu, nie je kefa na parádu“. A ešte smutnejšie je to, že sú tam úplne zbytočne. Naozaj niekto žije v domnienke, že je hajzlová doska na verejných toaletách súkromným portfóliom jeho telesných tekutín?!

4. Umy si ruky

A počuli ste už o tom, že obrazovka mobilného telefónu na sebe nosí až stokrát toľko baktérií ako splachovač na záchode? Áno, počuli. No a čo. Držal si v ruke desať sekúnd dozadu pipiša? Držal. No tak si tú paprču pekne umy.

5. Zbieraj hovienka po svojom psovi

Zbierať teplé smradľavé kôpky do igelitového vrecúška a zadržiavať pri tom vlastné zvratky nie je nič príjemné. Ale rovnako nie je nič príjemné do jednej takej stúpiť po ceste do práce. Od začiatku ti muselo byť jasné, že chudák pes všetok svoj telesný odpad asi nevypotí.

Charlie being responsible

6. Nerozdávaj cudzie čísla bez ich povolenia

Nezáleží na tom, či chceš kamošovi dohodiť kšeft roka alebo dať kamarátku dokopy s jedným fajn týpkom, o ktorého si akurát zakopla na ulici. Ak nemáš jeho súhlas, potom je niečo takéto absolútne no-go.

7. Ruku pred ústa, keď kýchaš

Na verejnosti. Ruku pred ústa, keď kýchaš na verejnosti. Doma si baktériami a všelijakou inou pliagou „obstrekuj“, čo len chceš, ale v autobuse? Keď pred tebou sedí ďalší človek, ktorému si práve bez chochmesu opľul celý krk? V pekle máš už rezervované miestečko rovno pod Satanovými guľkami, kamoško.

8. Používaj blinkre

Cestné komunikácie sú jedna španielska dedina, je strašne ťažké sa na nich orientovať. Napríklad preraďovanie z jedného pruhu do druhého… bláznovstvo! Kiežby existovalo niečo, čo by dalo ostatným vodičom na známosť, že tak plánujem učiniť. Možno nejaké svetielko, blikajúce svetielko… to by bola nádhera.

Season 8 Episode 21 GIF by SpongeBob SquarePants - Find & Share on GIPHY

9. Žiaden mobil za volantom

Ráno stojíš v dopravnej kolóne a vidíš, že medzi autom pred tebou a tým autom ešte pred ním je asi dvojkilometrová medzera. Prečo? Pretože sa chlapčisko jednou rukou špára v nose a druhou ťuká čosi do telefónu, pretože prečo nie, veď ľudia za ním sa vôbec nechcú dostať do roboty. Presne kvôli takýmto ľuďom by mali k vodičáku garantovať aj psychologické poradenstvo zdarma.

10. Ďakuj aj za volantom

Mávnutie rukou, štyri výstražné – fakt to nie je žiadna veda.

11. Na pozdrav sa vždy postav

Nepríde ti neprirodzené sedieť, zatiaľčo ti protistrana podáva ruku na zoznámenie? Jasné, že príde. Je to neprirodzené, a hlavne, je to neslušné. Na formálnych stretnutiach, najmä na pracovnom pohovore, sa takémuto náznaku lenivosti a mámp*čizmu radšej vyvaruj.

12. Zasuň po sebe stoličku

Drobné gesto, veľký efekt.

Sabri Tuzcu / Unsplash (https://unsplash.com/photos/g-erOiuDxro)

13. Nenechaj po sebe spúšť v skúšobnej kabínke

Obchod síce zamestnáva ľudí, ktorí (mimo iného) za upratovanie kabínok poberajú mzdu, ale to ťa ešte neoprávňuje zanechať ich v postapokalyptickom stave. Tým dupľom, ak sú výpredaje v plnom prúde, rad na kabínku sa tiahne cez celú predajňu a je viac než jasné, že to medzi tebou a ďalším zákazníkom nikto odpratať nepríde.

14. Žuj so zatvorenými ústami

Mechanické spracovanie potravy, pomerne bežný biologický proces, pri ktorom sa jedlo v ústnej dutine rozomieľa, mieša so slinami a mení na kašovitú hmotu. Ale pre lásku božiu, nikto tvoju kašovitú hmotu vidieť nechce!

15. Daj si dole ruksak v autobuse

V autobuse nie je miesto. Ľudia nemajú kam nastupovať. Ich životný priestor sa minimalizuje na nulu až záporné hodnoty. A ty máš na chrbte ruksak. PREČO?!

Scott Webb / Unsplash (https://unsplash.com/photos/O0T1SIgHAfM)

16. Nehuč na verejných toaletách

Neviem, či to rovnakým spôsobom funguje aj na pánskych toaletách, ale na dámskych určite. Najprv vojde kúdoľ voňavky, čo by porazil aj koňa, potom dve čajky, ktoré intenzívne o niečom hrkútajú. Ich hlas je synonymom rušenia nočného pokoja, a to sú dve hodiny poobede.

Vôbec im žily netrhá, že sa slečny vo vedľajších kabínkach snažia oddávať duchaplnej činnosti, na ktorú je táto miestnosť určená… ony musia poohovárať Dušana a jeho malý p… eugeot bez klimatizácie.

17. Nepredbiehaj sa

Wau. Práve si ušetril trinásť sekúnd svojho drahocenného času a všetkým naokolo ukázal, že si jeden egoistický kretén. Gratulujem.

18. Čo si požičiaš, to vráť

A hlavne to vráť také, aké si si to požičal. Tiež by sa ti nepáčilo, keby si niekomu niečo požičal a on by to nevracal, nevracal a nevracal… až dokiaľ by si si to ty sám nevypýtal. A potom by to možno vrátil, no v kompletne nepoužiteľnom stave.

Icons8 team / Unsplash (https://unsplash.com/photos/CePzL5MMNpE)

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť