Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Aké sú najčastejšie priezviská na Slovensku? Na túto otázku nám v týchto dňoch dalo na facebooku odpoveď ministerstvo vnútra. Ich zoznam jednotlivých priezvisk je aktuálny k decembru 2020. No a aké priezviská sa vlastne v rebríčku umiestnili? Niektoré ťa určite neprekvapia. Medzi najčastejšie mužské priezvisko patrí Horváth (má ho 34 708 ľudí), medzi ženami zase vedie Horváthová (30 975 ľudí).

Druhé miesto patrí priezvisku Kováč (31 123) a Kováčová (29 782). Medzi populárne patrí aj Varga/Vargová, Tóth/Tóthová, Nagy/Nagyová, Baláž/Balážová či Szabó a Molnárová. Ministerstvo zároveň v spolupráci s Ivetou Valentovou z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV prezradilo, aký je vlastne pôvod niekoľkých najznámejších priezvisk.

TOP DESAŤ PRIEZVISK NA SLOVENSKUTu sú ďalšie zaujímavé štatistiky rezortu vnútra. Asi sa nemusíme pýtať, či poznáte…

Posted by Ministerstvo vnútra SR on Monday, December 28, 2020

Tak napríklad Tóth či Horváth patria medzi takzvané etnické priezviská a majú svoje korene v maďarskom jazyku. Horvát v maďarčine znamená Chorvát, Tóth zase pochádza zo slova Tót (či v množnom čísle Tótok), ktorým starí Maďari označovali nielen Slovákov, ale aj ostatných obyvateľov nemaďarských národností v Uhorsku.

Zaujímavé je, že veľa priezvisk vzniklo z pomenovaní zamestnania (napríklad Kováč), prípadne kombináciou maďarského slova a povolania (Molnár v maďarčine znamená mlynár, Varga zase garbiar a Szabó krajčír).

Podľa Valentovej naše priezviská odrážajú zložité spoločenské a kultúrne dejiny mnohonárodnostného uhorského štátu. Možno v nich nájsť stopy starších byzantsko-rímskych vzťahov, valašskej kolonizácie, vplyv Nemecka, Chorvátska, Poľska či Ukrajiny.

Ministerstvo okrem toho zverejnilo aj rebríček najpopulárnejších krstných mien. Na prvom mieste sa umiestnilo meno Peter (158 012), zo žien zase dominovala Mária (193 214), obľúbené sú ale aj mená Ján, Jozef, Zuzana či Katarína.

NAJČASTEJŠIE MENÁ NA SLOVENSKUKým medzi rodičmi bábätiek bodujú v posledných rokoch mená ako Ema či Sofia alebo Jakub…

Posted by Ministerstvo vnútra SR on Friday, December 25, 2020


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.