Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor
Zdroj: ©Shutterstock

Aké veci by mal o svojom tele vedieť každý? Podľa lekárov sú to tieto

"Krv v ejakuláte je pomerne bežná záležitosť, s ktorou sa minimálne raz za život stretne každý jeden muž."

V prípade choroby a jej liečenia má hlavnú úlohu zohrávať lekár. To však neznamená, že mu my, pacienti, nemôžeme ísť naproti a trošku mu pomôcť. To, akým spôsobom môže byť práve pacient nápomocný a čo by mal vedieť, prezradili lekári na Reddite. My sme pre vás niekoľko z ich užitočných tipov zozbierali v tomto článku.

1. Krv v moči a ejakuláte

Krv v ejakuláte je pomerne bežná záležitosť, s ktorou sa minimálne raz za život stretne každý jeden muž. V 99 percentách prípadov sa to vyrieši samé, bez akéhokoľvek lekárskeho zásahu či medikamentov.

Hoci to znie, a aj vyzerá vážne, väčšinou si to vôbec nevyžaduje návštevu lekára. Zato krv v moči… tá je znakom závažnej lekárskej pohotovosti, ako u mužov, tak aj u žien, a vyžaduje si neodkladnú návštevu ambulancie. Ľudia si väčšinou myslia, že je to presne opačne.

Shutterstock

2. Čo chýba a čo je navyše

Bolo by milé, ak by mali pacienti prehľad o tom, ktoré časti ich tela ešte majú, ktoré nie a prípadne aj ktoré im boli „dodané“ lekárskym zásahom. Naozaj od nich nikto nechce, aby vedeli, či je ich fundoplikácia Nissen alebo Dor, no keď prídu na pohotovosť s bolesťou brucha, nebolo by celkom od veci poznamenať, že im naposledy pri takejto bolesti brucha vyoperovali slepé črevo.

A keď im niečo vyoperovali a dostali k tomu takú malú kartičku? To nie je blok, s ktorým ten implantát v prípade núdze prídu reklamovať. To je informácia pre lekára, že tento pacient môže počas magnetickej rezonancie explodovať. Tak ju, láskavo, prineste so sebou.

Shutterstock

3. Hanba ide bokom

„Normálne“ je veľmi relatívny pojem a doslova pre každé telo, pre každého pacienta, to znamená niečo celkom iné. Nehanbite sa za to, čo je normálne pre vás. Nehanbite sa za svoje telo a pokiaľ vám niečo robí starosti, neváhajte sa opýtať. Už sme naozaj počuli všetko.

Ak máte niečo, čo vám robí vrásky celú večnosť, proste sa opýtajte. Môže to byť úplná hlúposť, a aspoň budete mať o starosť menej, no rovnako to môže byť aj niečo vážne, čo treba začať riešiť okamžite.

Odporúčame prečítať:

Masová vrahyňa z Československa autom zabila osem ľudí. Ľutovala len to, že ich nebolo viac

4. Niečo o autách a tankovaní

Niektorí ľudia si myslia, že pár dní zdravého životného štýlu vykompenzuje všetky tie roky, ktoré sa zanedbávali. Vysvetlím to na jednoduchom príklade s antioxidantmi. Antioxidanty sú ako palivo do auta. Telo je schopné uschovať si určité množstvo vitamínov, rovnako ako je nádrž schopná udržať v sebe niekoľko litrov paliva, a potom z nich postupne čerpať, až dokiaľ sa neminú. Ale tam to končí.

Keď natankuješ viac, nič špeciálne sa nestane. Auto ti nebude fičať dlhšie, nebude jazdiť na to, čo sa ti rozlialo mimo nádrže. Tak či onak, budeš musieť ísť opäť natankovať, a tak či onak budeš musieť opäť tie antioxidanty doplniť, bez ohľadu na to, že si sa nimi týždeň dozadu nadopoval ako blázon. Nemôžeš predsa čakať, že bude tvoje telo čerpať celý mesiac vitamíny z toho, že si prvého jedol len ovocie a zeleninu…

Shutterstock

5. Rodinný chorobopis

Veľmi by pomohlo, keby pacienti poznali svoju rodinnú históriu, čo sa lekárskych záležitostí týka. Nie všetci majú tú možnosť, no nalejme si čistého vína – nevedia to ani tí, ktorí danú možnosť majú. Moderná medicína čoraz viac uznáva prevenciu a liečba choroby v jej počiatočnom štádiu je omnoho jednoduchšia, ako keď ju lekári zachytia neskoro.

Ak má pacient v rodine niekoho, kto mal v tridsiatke rakovinu vaječníkov či hrubého čreva, je pravdepodobné, že rovnaká diagnóza postihne aj jeho. Keby s tým lekára vopred oboznámil, ten by vedel, na čo sa zamerať a čo hľadať.

Shutterstock

6. Drogy a alkohol

Povedzte nám, aké beriete drogy a či pijete alkohol. A ak pijete alkohol, tak v akom množstve. To, že si skutočnosť trošku prikrášlite, uškodí jedine vám. Lekár nebude volať policajtov, podávať trestné oznámenie, bonzovať vás manželke, ani vám nebude dávať prednášku o negatívnych vplyvoch týchto látok na organizmus. Určite vám však bude predpisovať lieky. Niektoré vás v kombinácii s drogami a alkoholom môžu aj zabiť.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.