Aké vysoké vreckové majú mladí Slováci? Prieskum odhalil, ako sú na tom stredoškoláci s peniazmi

Len desať percent opýtaných doma reportuje, na čo vreckové minulo.


Tri štvrtiny stredoškolákov majú nad tzv. vreckovým takmer plnú kontrolu. Vyplýva to zo zistení Nadácie Partners, ktorá účastníkom Finančnej olympiády, žiakom stredných škôl a osemročných gymnázií, položila otázky v prieskume. Do jubilejného 10. ročníka finančnej vedomostnej súťaže sa zapojilo viac ako 8000 stredoškolákov z celého Slovenska.

Kým 10 % opýtaných stredoškolákov podľa prieskumu doma reportuje, na čo vreckové minulo, približne polovica sa stretáva len so sporadickým záujmom. A viac než štvrtina respondentov má svoje peniaze plne pod kontrolou.

V niektorých domácnostiach sa o peniazoch nerozpráva

Podľa prieskumu nadácie sa o peniazoch doma nerozpráva viac než štvrtina domácností. „Rodičia tomu zrejme nepripisujú veľkú dôležitosť, no vo všeobecnosti platí, že deti treba pripravovať na finančný život už v mladom veku,“ upozornil Jozef Bartánus, správca nadácie.

Shutterstock

Dobrou správou podľa neho je, že mladí pristupujú k svojim peniazom celkom zodpovedne. Viac než polovica stredoškolákov z Finančnej olympiády je presvedčená, že plánovať financie treba už od prvého vreckového, ktoré mnohí dostávajú už od základnej školy.

Výška vreckového

„Počas minulého roka sme zistili, že mesačné vreckové takmer u polovice stredoškolákov sa pohybuje v rozmedzí od 80 do 120 eur, čo nie sú malé peniaze. Žiaci z neho nemusia hradiť povinné účty, stravu, dopravu ani ubytovanie. Ide teda o sumu určenú na osobnú spotrebu,“ povedal správca nadácie.

Kým 40 % opýtaných stredoškolákov si z vlastných peňazí odloží až tretinu, viac než 30 % si sporí len takú sumu, ktorá im ostane na konci mesiaca. Znamená to, že ak minú celé vreckové, nesporia si. Približne 10 % svoje mesačné peniaze do eura minie.

Shutterstock

Do 10. ročníka finančnej vedomostnej súťaže Finančná olympiáda sa zapojilo vyše 8000 stredoškolákov z celého Slovenska, ktorí vyplnili online test v prvom otvorenom kole a zároveň odpovedali na otázky v prieskume. Do druhého uzavretého kola postupuje 500 najlepších riešiteľov a bude trvať do 6. apríla. Posledným krokom v súťaži je finále, kde sa rozhodne o prvých troch miestach spomedzi 20 súťažiacich s najvyšším počtom bodov.

Zdroj: TASR


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné