Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela
V spolupráci s Bontonfilm
Zdroj: ©Bontonfilm

Aké zaujímavosti sa spájajú s hororom Sirota: Prvá vražda a ako nadväzuje na originál?

Hororová novinka dorazí do kín už vo štvrtok.

Už tento týždeň si budeš môcť zájsť do kina na hororovú novinku Sirota: Prvá vražda. O jej réžiu sa postaral William Brent Bell a ide o prequel úspešného hororu Sirota z roku 2009.

V hlavnej úlohe opäť uvidíme Isabelle Fuhrman, ktorá si strihla démonickú Esther. Tá sa síce na začiatku filmu nachádza v estónskom ústave pre duševne chorých, ale podarí sa jej utiecť a dostať sa do Ameriky.

Tu sa vydáva za stratenú sirotu zámožnej rodiny. Keď sa jej však ujme rodina Albrightovcov, veľmi rýchlo zistí, že s Esther nie je všetko s kostolným poriadkom.

horor, mysteriózny, filmová novinka, slovenské kino, kino program, Sirota: Prvá vražda
Bontonfilm

Drieme v nej totiž čisté zlo a sadizmus. Snímka prichádza 13 rokov po premiére originálu, takže sme sa pri tejto príležitosti rozhodli ti ho trochu pripomenúť. A ako bonus sme pridali aj niekoľko zaujímavostí o aktuálnom prequeli.

Nadviaže prequel na úspech pôvodného filmu?

Originál natočil schopný Jaume Collett-Serra a ako sme napísali, premiéru si odbil v roku 2009. Isabelle Fuhrman mala vtedy len 11 rokov, ale chladnokrvnú Esther stvárnila naozaj majstrovsky. Pre mnohých fanúšikov sa dokonca stala novou hororovou ikonou. Príbeh sa točil okolo rodiny Colemanovcov, ktorá si Esther rozhodla adoptovať.

Lenže krátko nato sa začnú diať zvláštne veci. V okolí Esther sa množia mnohé nehody, násilné činy a dokonca aj úmrtia. Rodičia začínajú pomaly, ale isto chápať, že ich adoptívna dcéra nie je tým roztomilým dievčatkom, za ktoré sa vydáva.

horor, mysteriózny, filmová novinka, slovenské kino, kino program, Sirota: Prvá vražda
Bontonfilm

Vo filme si okrem Fuhrman zahrali aj Vera Farmiga, Peter Sarsgaard, Karel Roden, Aryana Endineer, CCH Pounder, Margo Martindale či Jimmy Bennett. Sirota pozbierala skôr zmiešané recenzie, hoci viacerí kritici sa pozitívne vyjadrili na margo atmosféry, hereckých výkonov (predovšetkým Fuhrman), kvalitnej réžie a čierneho humoru.

vojnový film, klišé

Odporúčame prečítať:

Nerealistické klišé, s ktorými sa pravidelne stretávame vo vojnových filmoch

Divákom sa však snímka celkom páčila. Oproti rozpočtu 20 miliónov dokázala na tržbách získať takmer 79 miliónov dolárov. Človek by si myslel, že tvorcovia s pokračovaním nebudú príliš váhať. Napokon si však fanúšikovia museli počkať viac ako dekádu.

1. Výmena na režisérskom poste

Colletta-Serru na režisérskej stoličke tentokrát vystriedal William Brent Bell, autor viacerých divácky úspešných hororov ako Diabol v tele, Chlapec či Brahms: Chlapec 2.

Bell má teda s týmto žánrom bohaté skúsenosti, čo by malo zaručovať, že sa opäť dočkáme atmosférickej žánrovky.

horor, mysteriózny, filmová novinka, slovenské kino, kino program, Sirota: Prvá vražda
Bontonfilm

2. Návrat hlavnej herečky

Do hlavnej úlohy sa však vrátila Isabelle Fuhrman. Tú museli tvorcovia digitálne omladiť, keďže príbeh sa odohráva pred udalosťami originálu. Postava Esther navyše nemá starnúť, ale stále vyzerať ako 9-ročné dievčatko.

Vzhľadom na fakt, že herečka má dnes už 25 rokov, bolo nutné siahnuť po digitálnych technológiách, ale aj šikovnom mejkape a vytvoriť ilúziu, že sa stále dívame na dieťa.

horor, mysteriózny, filmová novinka, slovenské kino, kino program, Sirota: Prvá vražda
Bontonfilm

3. Film dostal zelenú pred dvoma rokmi

Film producenti odklepli na začiatku roku 2020, prvá klapka padla v novembri a v decembri toho istého roku nakrúcanie skončilo. Distribúcie sa napokon chopilo štúdio Paramount.

horor, mysteriózny, filmová novinka, slovenské kino, kino program, Sirota: Prvá vražda
Bontonfilm
Policajti hľadajú 18-ročnú Teréziu. Pohádala sa s priateľom, jej mobil a bundu našli na moste

Odporúčame prečítať:

Na polícii bol vypovedať priateľ nezvestnej Terézie. Pýtali sa, čo sa stalo v inkriminovaný deň

4. Ako producenti sa na prequeli podieľali scenáristi originálu

Fanúšikov iste poteší, že sa na snímke Sirota: Prvá obeť ako producenti podieľali scenáristi pôvodného filmu David Leslie Johnson-McGoldrick a Alex Mace. Aby sme boli presnejší, scenár originálu napísal Johnson-McGoldrick, Mace je zase autorom námetu a postáv.

Ich prítomnosť by v každom prípade mala zaručiť, že sa diváci dočkajú minimálne rovnako pôsobivého zážitku ako v prípade prvej snímky.

O scenár prequelu sa postaral David Coggeshall, ktorý má s horormi tiež pomerne veľké skúsenosti. Napísal napríklad Hrôzu v Connecticute 2: Duch Georgie a scenáristicky sa podieľal aj na seriáli Vreskot.

5. Premiéra nás čaká už o pár dní

Sirota: Prvá vražda na základe ukážok pôsobí ako atmosférická žánrovka, ktorá, zdá sa, originálu žiadnu hanbu neurobí. Pokiaľ máš teda slabosť pre podobne ladené horory, návštevou kina nepochybíš. Na Slovensku nás premiéra čaká už 11. augusta.

Bontonfilm

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť