Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Ak našu stránku sleduješ pravidelne, tak iste vieš, že do čerstvo otvorených kín sa chystá hneď niekoľko pozoruhodných filmov. A medzi zaujímavo vyzerajúce tituly patrí určite aj komédia Cruella od Graiga Gillespieho. Tá sa trochu bližšie pozrie na zrod známej záporáčky Cruelly de Vil z disneyovky 101 dalmatíncov. Hlavnú úlohu si zahrala oscarová Emma Stone.

Možno nebudeme jediní, kto pri oznámení tohto projektu tak trochu neveriacky krútil hlavou. Cruella je totiž postava, ktorej origin by sme asi ani nepotrebovali, navyše sa v ňom skrýva aj viacero rizík. Ako taký film vôbec poňať? Rodinná komédia o sadistke, ktorá sťahuje zvieratá z kože, to asi byť nemôže. Napriek tomu ale trailery nevyzerajú vôbec zle, a čo je hlavnejšie, prvé recenzie sú viac než priaznivé. Zdá sa teda, že nás v kinách čaká svižná a štýlová jazda.

Pri tejto príležitosti sa trochu bližšie pozrieme na postavu Cruelly, ale priblížime si aj nejaké tie zaujímavosti ohľadom Gillespieho filmu.

moviestillsdb.com/Walt Disney Picutres/CinemArt SK

Začiatky známej záporáčky

Na prvý pohľad sa to možno nezdá, ale Cruella celkom bohatú históriu a stretnúť sme sa s ňou mohli už mnohokrát. Vymyslela ju spisovateľka Dodie Smith, ktorá z nej urobila záporáčku svojho detského románu Sto a jeden dalmatínec. Táto kniha neskôr poslúžila ako predloha filmárom zo spoločnosti Disney a v roku 1961 poslali do kín jej celovečernú animovanú adaptáciu. Cruella sa objavila aj v knižnom sequeli pôvodného príbehu The Starlight Barking.

Už samotné meno Cruella De Vil dáva na známosť, že táto postava nebude práve sympatická. Ide totiž o hračku so slovami cruel (krutosť) a devil (diabol). Literárne zdatnejší čitatelia v jej mene odhalia aj odkaz na slávny hororový román Dracula od Brama Stokera. V ňom je totiž meno gróf De Ville jedným z aliasov, ktoré používa upírsky gróf Dracula.

moviestillsdb.com/Walt Disney Pictures

Cruella je predstavená ako snobská a zdanlivo bohatá dedička z významnej londýnskej rodiny, ktorá je posadnutá kožuchmi zo psej srsti. A obzvlášť veľkú slabosť má pre dalmatíncov. Keď sa dozvie, že dalmatíncom pani Dearley sa narodili šteniatka, je rozhodnutá ich za každú cenu získať. Na špinavú prácu si najme aj únoscov, avšak dalmatínci jej dokážu prejsť cez rozum.

V sequeli The Starlight Barking sa s Cruellou stretávame znovu, avšak tentokrát sa zdá, že sa už polepšila. Stratila záujem o psie kožuchy a dokonca si aj svoje ikonické čierno-biele vlasy zafarbila na čierne. Dalmatínci veľmi rýchlo zistia, že im od nej už žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Prvýkrát na veľkom plátne

Na strieborných plátnach sa Cruella prvýkrát objavila v roku 1961 v disneyovskom animáku 101 dalmatíncov, v ktorom jej hlas prepožičala herečka Betty Lou Gerson. Jej originálny zjav zaujal divákov na celom svete a Cruella sa dokonca dostala aj do rebríčka najlepších záporákov, kde obsadila 39. miesto. Výborne sa darilo aj samotnému filmu – odniesol si nadšené kritické reakcie aj cenu BAFTA za najlepší animovaný film.

moviestillsdb.com/Walt Disney Pictures

Cruella sa ukázala byť vďačnou záporáčkou, takže sme sa s ňou mohli stretnúť aj vo filmovom sequeli 101 dalmatíncov 2: Patchove londýnske dobrodružstvá z roku 2003. Ten ale zamieril rovno na videotrh a príliš veľa vody nenamútil, hoci recenzie neboli úplne zlé. Cruelle vo filme prepožičala hlas Susanne Blakeslee.

Značka 101 dalmatíncov v 90. rokoch skúšala šťastie aj v televíznych vodách. Výsledkom bol seriál 101 Dalmatians: The Series, ktorý sa vysielal v rokoch 1997-1998. Hlavnou záporáčkou bola opäť Cruella, tentokrát s hlasom April Winchell. Neobjavovala sa však vo všetkých epizódach. Seriál sa niekoľkokrát vysielal aj u nás a v zásade išlo o celkom sympatickú detskú zábavu.

V roku 2018 uzrel svetlo sveta britsko-kanadský seriál 101 Dalmatian Street, ktorý bol voľne založený na pôvodnom románe Dodie Smith. Cruellu nadabovala Michelle Gomez, a aj v tomto titule hrala skôr druhé husle.

moviestillsdb.com/Walt Disney Pictures

Hrané verzie

Čo sa týka hraných filmov, tak svoj debut si Cruella odbila v roku 1996. Práve vtedy mal totiž premiéru hraný film 101 dalmatíncov. Išlo o hranú adaptáciu rovnomenného animáku. Režíroval Stephen Herek a hlavné úlohy si zahrali Jeff Daniels, Joely Richardson či Joan Plowright. V menších roličkách sa objavili aj Hugh Laurie či Mark Williams.

Cruellu si perfektne vychutnala Glenn Close, ktorá bez debaty patrila k tomu najlepšiemu, čo film ponúkal. Za svoj výkon si odniesla aj nomináciu na Zlatý glóbus. Recenzie ale boli skôr chladné a kritizovali málo humoru a zreteľný pokles v kvalite oproti pôvodnému animáku. Divákom sa však film páčil, o čom svedčia aj výborné tržby (film mal rozpočet 75 miliónov, pričom zarobil viac ako 320 miliónov dolárov).

moviestillsdb.com/Walt Disney Pictures

Keďže finančne sa snímke darilo, v roku 2000 do kín zavítal sequel 102 dalmatíncov. Cruellu si opäť strihla Glenn Close, okrem nej sa vo filme objavili aj Gérard Depardieu, Ioan Gruffudd, Alice Evans, Erid Idle či Tim McInnerny. Snímka si odniesla jednu nomináciu na Oscara za najlepšie kostýmy.

Kritici na nej ale nenechali nitku suchú a odstrelili ju ako nudný a nevtipný sequel, ktorý vznikol len preto, aby zarobil peniaze. Aj tržby boli výrazne nižšie než v prípade prvého dielu. Rozpočet filmu sa navýšil na 85 miliónov, pričom na box office snímka dokázala utŕžiť len viac ako 183 miliónov.

Zmienku si ešte zaslúži zaujímavý fantasy seriál Once Upon a Time, ktorý pomerne zaujímavo pracoval s rôznymi rozprávkovými motívmi a postavami. V niekoľkých epizódach sa objavila aj Cruella, ktorú si zahrala Victoria Smurfit. Táto jej verzia bola o dosť temnejšia, než sme boli zvyknutí. Cruella je v seriáli nefalšovaná psychopatka, ktorá už ako dieťa zavraždila svojich rodičov. Aj tu sa objavovala jej posadnutosť kožuchmi z dalmatíncov, navyše jej tvorcovia dali do vienka aj niekoľko magických schopností.

ABC

Aká bude nová verzia?

To sa už ale pomaly dostávame do súčasnosti. Štúdio Walt Disney oznámilo, že plánuje natočiť ďalšiu hranú adaptáciu 101 dalmatíncov v roku 2013. Vzápätí ale bolo upresnené, že sa nedočkáme znova toho istého príbehu, ale skôr originu, ktorý sa zameria výhradne na Cruellu.

Zároveň ale bolo potvrdené, že film sa odohráva v rovnakom vesmíre ako snímka z roku 1996, kde Cruellu hrala Glenn Close. Nová verzia je totiž prequelom, ktorý sa odohráva v 70. rokoch, teda v časoch Cruellinej mladosti. Mimochodom, samotná Glenn Close pôsobí pri Cruelle ako producentka.

moviestillsdb.com/Walt Disney Picutres/CinemArt SK

Ako sme zmienili, hlavnú rolu získala držiteľka Oscara Emma Stone. A súdiac podľa trailerov sa zdá, že išlo o mimoriadne vhodnú voľbu. Už z ukážok je totiž jasné, že Stone si svoju maniakálnu záporáčku užíva plnými dúškami. Okrem nej uvidíme aj Emmu Thompson, Paula Waltera Hausera, Joely Fryho, Marka Stronga či Emily Beecham. Zo série hraných remakov štúdia Disney ide o druhý, ktorý má prístupnosť PG-13 (tým prvým bol film Mulan).

Je teda vhodný pre divákov nad 13 rokov. To by mohlo znamenať, že nás čaká aspoň trochu drsnejšia jazda (samozrejme, stále v rámci mantinelov disneyovského filmu). Craig Gillespie už vo svojom predchádzajúcom filme Ja, Tonya dokázal, že čierny humor zvláda ľavou zadnou, tak snáď to bude fungovať aj tu. Prvé recenzie sú navyše zatiaľ veľmi sľubné.

Kritici sa zhodli, že po audiovizuálnej stránke ide o nesmierne štýlovú záležitosť, humor tiež funguje a Emma Stone v hlavnej úlohe priam žiari. Okrem toho sa ale veľmi chváli aj výkon Emmy Thompson. Výsledkom je podľa kritikov film, ktorý vlastne ani nepôsobí dojmom, že vznikol pod hlavičkou štúdia Disney. Dokonca ho niektorí prirovnali k trileru Joker. Tak uvidíme, ako to napokon dopadne. Do kina sa však celkom tešíme.

Slovenská premiéra sa uskutoční 3. júna 2021.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť