Aké zvyky sa spájajú s Barborou či Luciou? Slovenské tradície adventného obdobia

Naši predkovia sa v decembri rozhodne nenudili!

Zdroj: profimedia

Aj taká malá krajina, akou je Slovensko, sa môže pochváliť zástupom zaujímavých sviatočných zvykov a tradícií. Veľký počet sa viaže k zimnému obdobiu a očakávaniu Vianoc, no niektoré z týchto rituálov sú dnes už takmer zabudnuté. Čo je určite škoda.

Slovenské adventné zvyky sú zmesou pohanských tradícií a kresťanských rituálov. Samozrejme, všetky uvedené zvyky sa menili v čase a v rôznych regiónoch majú svojské špecifiká, čiže ich môžeš poznať troška inak. Toto sú tie najdôležitejšie sviatky, ktoré sa oslavovali v decembri pred príchodom Vianoc.

4. december – Barbora

Svätá Barbora je patrónkou baníkov, umierajúcich a všetkých ľudí v núdzi. Na jej sviatok dievky zvykli rezať vetvičky čerešní. Pri každej vetvičke zašeptali meno mládenca a následne ich vložili do vody. Tá, ktorá rozkvitla ako prvá, signalizovala, koho si vezme za manžela.

profimedia

Iná verzia zasa hovorí, že žiadne mená sa neriešili. Vetvičky po rozkvitnutí prezradili iba to, z ktorého smeru ženích príde – to na základe smeru, ktorým sa vetvička otočila. Podobne ako na Luciu, dievčatá v kostýmoch chodili po domoch a vymetali z nich zlo metlou s husacím perím.

6. december – Mikuláš

Dodnes jeden z najznámejších a najobľúbenejších zimných sviatkov. Tradičný priebeh mikulášskych osláv prebiehal tak, že domácnosti navštevovali chlapci v kostýmoch Mikuláša, čerta a anjela. Veršom vyzvali deti k tomu, aby sa pomodlili, zarecitovali alebo zaspievali a sľúbili, že budú poslúchať. Následne dostali darček.

profimedia

Málokto ale vie, že sv. Mikuláš je patrónom nielen detí, ale aj prostitútok. K jeho životu sa viaže príbeh o mužovi, ktorého trápila chudoba a riešenie videl v predaji svojich troch dcér do nevestinca. Mikuláš niekoľko nocí potajme hádzal do okna peniaze, aby otec mohol splatiť svoje dlhy a ušetriť dievčatá smutného osudu.

13. december – Lucia

Trinásty december a meno Lucia sú považované za vrchol tradičných predvianočných zvykov. Početné zvyklosti spojené s týmto strašidelným dňom ti najlepšie objasní nasledujúce video:

21. december – Tomáš

V našom bežne používanom kalendári vidíme pre tento dátum iné meno, podľa tradície ale najkratší deň roka patrí svätému Tomášovi. Chlapci a muži navštevovali svojich susedov a vinšovali im do nového roka veľa šťastia a zdravia. U svojich hostiteľov zanechali kúsok čečiny, ktorá sa stala ozdobou domácnosti počas sviatočných dní.

profimedia

Zároveň sa hovorilo, že ľudia by sa nemali pohybovať v lese, aby si tým nepohnevali sv. Tomáša ako ochrancu lesov. Namiesto toho sa vyrábali vianočné oblátky a populárna bola aj zabíjačka. Verilo sa, že mäso vyrobené v tento deň, je kvalitnejšie a dlhšie vydrží. Tomáš je posledný sviatok, ktorý má rodinu a domácnosť definitívne pripraviť na príchod blížiaceho sa Štedrého dňa.

Tento obsah vznikol v spolupráci s KARLOFF s.r.o.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
9
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Komické problémy ľudí prvého sveta, pri ktorých nevieš, či sa smiať alebo plakať

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME