Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Akné má dnes deväť ľudí z desiatich. Slovenská odborníčka prezradila, aké príčiny sa skrývajú za problematickou pleťou

Kým sme v minulosti boli zvyknutí na to, že "vyrážky" majú len decká v puberte, dnes to už nie je celkom tak.

Akné dnes trápi veľkú časť populácie. V dnešnej dobe môže postihnúť každého, bez ohľadu na pohlavie či vek, a dá sa považovať za civilizačné ochorenie. Kým sme v minulosti boli zvyknutí na to, že „vyrážky“ majú len decká v puberte, dnes to už nie je celkom tak. Ako to je možné? Prečo sa to tak rokmi zmenilo?

Pre odpovede na otázky sme oslovili psychosomatickú kozmetičku Mayush, ktorá nielen, že lieči akné, ale tiež sa venuje aj tomu, ako našu pleť ovplyvňuje psychika. Vyštudovala biológiu, psychológiu a pedagogiku a od puberty ju fascinuje, čo dokáže naša psychika a hlava.

Psychosomatická kozmetička Mayush

Kedysi malo akné jedno dieťa z 10, aj to v 15-16 rokoch, teraz má akné 9 detí z desiatich, a to už vo veku 12 rokov. Ženy riešia akné 10-20 rokov. Mám jednu klientku, čo rieši akné 26 rokov. Jednou mojou doménou je emočné akné a druhá časť problémov s pleťou je do značnej miery to, kam speje spoločnosť,“ opisuje Majka.

Na našu vpleť vo veľkej miere vplýva stres, znečistené ovzdušie či nulová kvalita potravín. Kozmetický priemysel ide na miliónové zárobky a odborníkom na kozmetiku je snáď už každý. Veľa ľudí dáva na rady rôznych influenceriek, no v prvom rade si treba uvedomiť, že každá pleť je iná a nie pre každého môže fungovať to isté.

„Ja som presvedčená, že naša pleť je naša identita. Je to jedno z mojich motto. A pleť je aj také naše plátno, kde sa odohráva všetko to, čo nosíme v sebe,“ pokračuje Mayush.

Príčinou akné nemusí byť len puberta či hormóny

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje