Ako a koho ovplyvňuje zmena času?

Čo si viac priať, keď ťa už život obral aj o právo mať trošku denného svetla? No predsa, zmenu času.

A je to tu. Snáď sme všetci prežili túto krutú noc, keď väčšina z nás mohla piť o hodinu dlhšie. Ráno sa dostavil taký malý infarktový stav, lebo nevieš kde si sa  prebudil a ani kde máš veci.  No horšie je, že sa neorientuješ v čase, že ani netušíš prečo sa posúval čas práve cez víkend a nevieš ani to, či tvoj mobil to už spravil automaticky sám alebo nie. Skontroluješ všetky hodiny v byte a stále nevieš, kde je pravda, pretože ich už ráno mohol ktokoľvek pretočiť. Internet je jediná záchrana, vygúgliš si presný čas a kríza je zažehnaná. Čo ale robili ľudia, keď bol internet ešte len v plienkach, to už navždy pohltila história.

Každoročne táto zmena funguje od roku 1979 aj keď už dávno stratila efekt. Výhodou malo byť lepšie a dlhšie využívanie denného svetla. Ten pôvodný čas je práve ten zimný. Dlhodobo sa o tom vedú spory, aj keď nám je asi všetkým jasné, že je to zbytočnosť. Existujú ľudia, ktorí si zmenu času ani nevšimnú, no potom sú tu tí, ktorým to rozhodí ich vnútorné hodiny. Únava a podráždenosť nie sú práve najpríjemnejší spoločníci. Nehovoriac o tom, že málo spánku, alebo nekvalitný spánok vedie k  bolestiam hlavy, poruchám myslenia a pamäti a zvýšenému krvnému tlaku.  Sme zavalení povinnosťami, žijeme v strese a kvôli práci ani nevieme, čo je to denné svetlo. No čo si viac priať?

giphy.com (https://giphy.com/gifs/l0HlKHdkpww29bpYs)

Veľmi ťažké to majú hlavne matky. Nič tak neotrasie rodinou, ako zmena času. Pol roka sa snažia o režim a potom to príde. Dieťa namiesto siedmej ráno, vstáva už o šiestej. Matky sa ponevierajú zúfalo po okolí a ľudia sa tvária, že sa predsa nič nedeje. Ale deje! Zrazu nik nevie, kedy jesť, kedy spať a kedy príde muž z práce, nastáva chaos. Matky sú často zmätené. Takže na konci dňa (je úplne jedno koľko je hodín,) je podstatné uspať dieťa a zvyšné dni (do ďalšej zmeny času) už len pretrpieť. Matky sa rady tvária, že majú režim, aj keď ho vôbec nemajú.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/sleep-ZLxRWG0vhzpiE)

Ďalšou skupinkou sú ľudia, ktorí v toto magické ráno museli pracovať. Barmani a čašníci v ranných hodinách myslia už len na svoju posteľ a nič tak nepoteší človeka, ako keď je znovu 02:00! Takisto súcítime s taxikármi, ľuďmi na nočnej zmene, alebo ešte lepšie na 24-ke. Blahoželáme ľuďom, ktorým horeli termíny, že získali hodinu navyše a všetkým sedmospáčom, ktorým to je úplne jedno.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/ritaora-rita-ora-3o7aDaQAA9oYDxOzAs)

Pri zmene času sa mohli stať aj isté kuriózne prípady. Napríklad, ak sa presne v tomto čase vypýtali na svet dvojičky, jedna pred treťou (02:57) a druhá po tretej hodine, (03:10- 02:10) doživotne sa budú hádať na tom, kto je starší. Alebo si mohol skúsiť cestovanie v čase.  Čo tak pristáť v inkriminovanom čase na letisku vo Viedni a o hodinu, opäť o druhej ráno byť už v Bratislave? Skúsil si? Koľko lajkov si dostal? Dosť na pomasírovanie ega?

giphy.com (https://giphy.com/gifs/textbackpack-green-bay-packers-text-back-3ohhwHcep8NTPVQuYM)

Pomoc

To je to, čo potrebujeme. A tak vám radíme, aby ste všetky aktivity naďalej vykonávali podľa nového času, obmedzte kofeín, tesne pred spaním nerozoberajte nejaké vážne a ťažké témy, ani sa s nikým nehádajte, nejedzte už a ani necvičte. Vyvarujte sa aj poobednému šlofíku. Ani si nesvieťte telefónom do tváre, lebo práve toto najviac ovplyvňuje zaspávanie a samotný spánok. Dosť doňho čumíte cez deň, večer by ste si radšej mohli prečítať nejakú knihu, no nie? Citlivejší ľudia si niekedy zvyknú až po týždni a niektorí bohužiaľ nikdy.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/time-skins-cassie-NckC9j6Er87mw)

Zdroj: teraz.sk, aktualne.centrum.sk
Titulná fotka: pxhere.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
13 zvláštnych článkov, ktoré sa objavili na internete

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME