Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej
V spolupráci s TUKE
Zdroj: ©Shutterstock

Ako bude vyzerať budúcnosť profesií? Tieto budú najžiadanejšie!

Čomu by si sa mal venovať, aby si mal v budúcnosti isté pracovné miesto?

Rozmýšľaš nad tým, ktorým smerom by si sa mal v živote uberať, aby si sa v budúcnosti mal dobre? Odborníci predpovedajú, že svet bude o pár desiatok rokov vyzerať inak ako dnes. Technológie neustále napredujú, vďaka čomu sa mení aj prostredie, v ktorom žijeme. Len si vezmi, že pred 8 rokmi elektromobily ani poriadne neexistovali a dnes ich vidíme na každom rohu. A takýmto spôsobom sa budú vyvíjať aj ostatné odvetvia.  

Na rýchly vývoj by si mal brať ohľad pri výbere svojho životného smerovania. Je super, ak máš po strednej škole v pláne zamestnať sa ako rušňovodič. No si si istý, že táto pozícia bude existovať aj o 30 rokov, keď budú vlaky možno autonómne? Pokiaľ uvažuješ nad vysokou školou, v ideálnom prípade by si si mal vybrať odbor, ktorý ťa baví, ale zároveň má aj veľký potenciál do budúcnosti. Pýtaš sa, ktoré odvetvia sa oplatí študovať? V spolupráci s TUKE sme vybrali niekoľko zaujímavých pozícií, ktoré budú v budúcnosti veľmi žiadané.  

Vývojár materiálov 

Ak nebývaš niekde pod skalou v pralese, asi si postrehol, že ekológia je dnes horúcou témou. A významnú úlohu v nej zohrávajú práve materiály. Predsa len, je rozdiel, či sa bude krabička od hranolčekov rozkladať v prírode milión rokov alebo 2 roky. Dnes je dôležité, či sa pri výrobe daného materiálu spotrebuje 1000 litrov vody a vypustí tona emisií, alebo sa dá vo veľkých množstvách produkovať bez obrovského negatívneho dopadu na životné prostredie.  

Vývojári materiálov budú v nasledujúcich desaťročiach mimoriadne žiadaní, a to vo všetkých odvetviach – či sú to nákupné tašky, karosérie áut, trupy lodí alebo lietadiel, poťahy na gauče, mobilné telefóny, všade je potrebný nejaký materiál. Veľkou témou bude aj recyklácia, ktorej sa taktiež venujú materiáloví špecialisti.  

TUKE

Mohlo by ťa zaujímať:

Rozmýšľaš, kam na výšku? Objav vesmír TUKE plný úžasných príležitostí

Technológ vo výrobe  

Ruka v ruke s vývojom materiálov idú aj výrobné technológie. Jedna vec je vymyslieť super-kvalitný a ekologický materiál, no druhá je správne ho zmontovať do výsledného produktu. Výrobní technológovia majú na starosti navrhovanie výrobných postupov a procesov, aby sa pri produkcii daného výrobku vyprodukovalo čo najmenej emisií a boli dodržané všetky kvalitatívne požiadavky. V rámci výrobných procesov sa technológovia venujú aj robotom, ich nasadzovaniu na jednotlivé pracoviská a správnemu nastaveniu.  

Všetko okolo nás je materiálne a všetko sa musí nejako vyrábať. Táto pracovná pozícia tak bude existovať aj v ďalekej budúcnosti a po kvalitných technológoch bude obrovský dopyt. To znamená, že očakávať môžeš aj solídne finančné ohodnotenie.  

TUKE

Programátor  

O tom, že budúcnosť bude plná elektroniky, už asi nikto nepochybuje. Čím ďalej, tým viac vecí okolo nás je riadených počítačmi, ktoré sa bez programov jednoducho nezaobídu. Či už sú to autá, počítače, softvéry virtuálnej reality, webstránky, roboty vo výrobe, lietadlá či inteligentné domácnosti, procesory sú jednoducho všade. A tie musí niekto programovať a vyvíjať.  

Ak sa pozrieš na trh pracovných pozícií, rýchlo zistíš, že miesta programátorov sú obvykle najlepšie platené. A v budúcnosti bude tento trend pokračovať.  

Odborník na elektrotechniku a energetiku  

Svet postupne začína upúšťať od fosílnych palív a prechádzať na riešenia poháňané elektrickou energiou. Totižto, elektrina sa dá vyrábať z obnoviteľných zdrojov – slnka, vody, vetra či geotermálnej energie. V budúcnosti tak budú čoraz žiadanejší odborníci na energetiku, ktorí budú schopní vyvíjať a optimalizovať zariadenia na výrobu elektrickej energie.  

Taktiež bude obrovský dopyt po elektrotechnikoch. Tí majú na starosti vývoj elektronických systémov, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás, aby všetko hladko fungovalo. Len skús pouvažovať, čo dnes v sebe nemá elektroniku? Veď ju nájdeš už aj v sedačke či skrini!  

TUKE

Finančný špecialista  

Ak ťa bavia financie, v budúcnosti sa určite nebudeš mať zle. Tie sú totižto základom kolobehu života. To, v akej forme budeme platiť o 50 rokov, je otázne. Jedno je však isté – ekonomika tu bude vždy. V oblasti financií sa môžeš venovať napríklad finančným trhom, bankovníctvu či medzinárodnému obchodu.  

Strojár  

Ako sa budeme prepravovať v budúcnosti? Budeme všetci jazdiť na elektromobiloch či vodíkových autách? Presedláme na bicykle? Stane sa mestská hromadná doprava hlavným spôsobom prepravy ľudí? Nech už bude svet dopravy akýkoľvek, ty sa môžeš podieľať na jeho vývoji. Ako strojár sa vieš venovať vývoju autonómnych vozidiel, nových foriem pohonu, alternatívnym palivám či inovatívnym koncepciám dopravných prostriedkov.  

O prácu rozhodne nebudeš mať núdzu. V dnešnej dobe sa svet motorových vozidiel vyvíja extrémne rýchlo, najmä pod tlakom prísnych emisných noriem. Po inžinieroch s progresívnym myslením je tak obrovský dopyt.  

TUKE

Objav TUKE vesmír!  

Pokiaľ chceš mať v budúcnosti dobré pracovné miesto v perspektívnom odvetví, mal by si spoznať TUKE vesmír neobmedzených možností. Technická univerzita v Košiciach tento rok slávi 70. výročie od svojho založenia, no v jej DNA je stále mladá, progresívna a nechýba jej odhodlanie k zmenám. A prečo ten vesmír? Na TUKE si každý nájde to svoje. Čakajú na teba nové príležitosti a zaujímavé smery, ktorými sa môžeš ubrať.  

Na TUKE nájdeš 9 autonómnych fakúlt s rozdielnym zameraním, a teda aj obrovskými možnosťami na štúdium, projekty či výskum. Študovať na nich môžeš mnohé z vyššie spomínaných perspektívnych odborov, ktoré budú v budúcnosti mimoriadne lukratívne. Venovať sa vieš napríklad konceptu Industry 5.0, umelej inteligencii, virtuálnej realite, nanotechnológiám či kybernetickej bezpečnosti. V moderných laboratóriách novej generácie si môžeš v praxi mnohé technológie vyskúšať na vlastnej koži.  

TUKE

Školské roky ti spríjemnia kvalitní pedagógovia, oceňované osobnosti vedy a odborníci z praxe. Zapojiť sa môžeš do pestrých medzinárodných programov, v rámci ktorých si vieš vyskúšať aj štúdium v zahraničí. V Košiciach na teba čaká skvelý študentský život, na ktorý budeš veľmi dlho spomínať. A to najlepšie na záver – miera uplatnenia študentov je pri väčšine fakúlt vyššia než 95 %. Hneď po skončení školy si tak ľahko nájdeš dobre platenú prácu, ktorá ťa bude baviť.  

Tento obsah vznikol v spolupráci s Technická univerzita v Košiciach 


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť