Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Ako často kŕmiť psa? Výsledky novej štúdie prekvapili aj samotných vedcov

Výskum ukázal zaujímavé výsledky.


Ako často by si mal kŕmiť svojho psíka? Na túto otázku sa pokúsili odpovedať vedci z organizácie The Dog Aging Project a výsledky svojej štúdie zverejnili v odbornom časopise GeroScience. Ako informuje portál LADbible, výsledky prekvapili aj samotných expertov.

V štúdii skúmali viac než 10-tisíc psov a porovnávali ich zdravotný stav s ich stravovaním, resp. jeho frekvenciou. Väčšina ľudí zrejme svojich psov kŕmi dvakrát denne (ráno a večer). Ako ale ukazujú nové zistenia, možno to nemusí byť najšťastnejšie.

Ukázalo sa totiž, že psíky, ktoré kŕmili raz za deň, boli v lepšej zdravotnej kondícii. Vyššie skóre tiež vykázali v kognitívnych funkciách. Naopak, psy, ktoré majitelia kŕmili dvakrát denne (či dokonca ešte viac), na tom boli zdravotne horšie.

Shutterstock

Vedci uviedli, že psy kŕmené raz denne majú podľa výsledkov v priemere nižšiu šancu na rozvinutie gastrointestinálnych, dentálnych či ortopedických porúch, ako aj porúch obličiek, močových ciest a pankreasu.

Budú potrebné ďalšie dôkazy

„Zistili sme teda, že kŕmenie raz denne je spojené s lepším zdravím vo viacerých oblastiach,“ píše sa v štúdii. Zároveň dodali, že v celej veci ešte bude musieť prebehnúť dôkladnejší výskum, aby sa zistenia podložili ďalšími dôkazmi.

Podľa profesorky Kathleen Karr sú však tieto výsledky aj tak prekvapivé. „Vôbec sme si neboli istí, či uvidíme nejaké rozdiely v zdraví psov v závislosti od frekvencie kŕmenia,“ uviedla. „Prekvapilo by nás už len to, ak by sme videli súvislosť medzi frekvenciou kŕmenia a zdravím len v jednej oblasti. Bola som ale v úžase, keď som videla súvislosti vo viacerých oblastiach.“

Shutterstock

Zdôraznila však, že výsledky zatiaľ nemožno brať ako fakt, keďže bude potrebný ďalší výskum. Ľudia by tak podľa nej nemali meniť stravovanie svojich psov, na ktoré sú roky zvyknuté.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť