Ak je niečo, čo na cesty nepatrí, tak je to nepochybne alkohol. Šoférovanie v opitom stave je rizikom nielen pre teba, ale aj všetkých ostatných ľudí. Ako dlho by si však mal počkať, ak si už pil, predtým ako sadneš opäť za volant? Tému rozoberal portál Autobild, odpoveď ťa asi poriadne prekvapí.
Veľa ľudí si myslí, že keď si vypijú len trochu, tak budú v poriadku. Niekto si teda dá len „pár” drinkov a povie si, že šoférovať zvládne bez problémov. Zdanie však často klame. Naše telo metabolizuje alkohol dosť pomaly.
Pečeň je schopná za hodinu spracovať približne 0,02 litra alkoholu, čo vychádza približne na jeden malý panák. Samozrejme, veľmi závisí od toho, o aký alkohol ide, či už o jeho typ, či zároveň silu. Okrem neho sú tu však aj ďalšie faktory.
Pre predstavu. Také pollitrové pivo tvoje telo môže spracovať za približne až dve hodiny. Víno je na tom ešte horšie, tam sa pri jednom veľkom pohári bavíme o troch hodinách. Nuž, logicky, čím viac alkoholu si dáš, tým dlhšie potrvá, kým ho tvoje telo spracuje.
Dôležité sú aj ďalšie faktory
Medzi tie kľúčové patria napríklad vek, pohlavie, hmotnosť či príjem potravy. Závisí aj od toho, ako rýchlo si alkohol konzumoval.
Čím sme starší, tým viac sa naše telo mení a horšie alkohol spracúva. Dôležité je aj pohlavie, ženy metabolizujú alkohol inak ako muži, môžu za to rôzne fyziologické rozdiely, ako je objem vody v tele, rozdiel hormónov či menší počet niektorých pečeňových enzýmov.
Významne zaváži aj hmotnosť človeka. Ťažší ľudia majú rozptyl alkoholu v tele rovnomernejší, vďaka čomu môže byť jeho koncentrácia v krvi nižšia. Chudí ľudia môžu zas dosiahnuť koncentráciu v krvi rýchlejšie, aj napriek tomu, že vypijú rovnaké množstvo.
Pri triezvení spraví veľa aj jedlo. Ak si sa pred konzumáciou alkoholu alebo počas nej najedol, tak sa môže spomaliť vstrebávanie alkoholu. Dôležité je aj to, ako rýchlo piješ alkohol. Keď ho vypiješ veľa za krátky čas, tak môže dôjsť k preťaženiu pečene, čiže jej schopnosť spracovať alkohol bude horšia.
Ako je to teda s triezvením?
Určite si aj ty špekuloval nad tým, ako si otestovať, či môžeš šoférovať. Sú tu rôzne zariadenia, napríklad osobné alkohol testery, no tie merajú len BAC (koncentrácia alkoholu v krvi), čiže nepovedia ti, či môžeš naozaj viesť vozidlo.
Najväčšiu rolu hrá pri triezvení čas. Práve ten potrebuje naše telo na to, aby sa v ňom alkohol spracoval. Ak sa teda rozhodneš ísť na nejakú akciu, kde budeš piť, tak sa priprav na to, že najbližších zopár hodín nemôžeš šoférovať.
Samotné triezvenie nijak zásadne veľmi neurýchliš, no sú tu určité tipy, ktoré ti teoreticky môžu pomôcť. Zásadné je pitie dostatočného množstva tekutín, ideálne takých, v ktorých sú minerály. Pomôcť ti môže aj jedlo, aby si doplnil živiny v tele. Pokojne si môžeš dať aj vitamín C.