Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Ako dlho vydržia cédečká? Toto musíš spraviť, aby si neprišiel o svoju milovanú zbierku

Hrozí ti, že prídeš o svoje starostlivo vyberané výberovky?


Keď sa na začiatku 80. rokov dostali na trh kompaktné disky – cédečká, vyzerali ako perfektné médium. Na tú dobu mali uchvacujúcu kapacitu, boli skladné, jednoduché na obsluhu, údaje z nich sa dali kopírovať bez strát, používaním sa len minimálne opotrebúvali a zdalo sa, že dáta na nich vydržia storočia.

Prax však ukazuje, že cédečká sa po nejakej dobe môžu pokaziť. Z rôznych príčin môže dôjsť k strate dát alebo sa disk stane nečitateľným. Predstavuje to obrovskú výzvu pre zberateľov, archivárov, ale aj bežných používateľov.

Ako dlho teda v priemere cédečko vydrží? Najlepšiu odpoveď poskytla archivárka Michele Youket pre npr.org: „Žiadny priemer neexistuje, pretože neexistuje žiadne priemerné CD.“ Poukazuje tým na to, že existuje veľmi veľa druhov kompaktných diskov, ktoré boli vyrobené rozmanitými spôsobmi za použitia rozličných materiálov.

Odhady toho, ako dlho môže CD uchovať záznam, sú skutočne široké. Pohybujú sa od piatich do sedemsto rokov.

Z čoho sa skladá kompaktný disk?

Základnými súčasťami CD sú ochranná vrstva, odrazová vrstva a polykarbonátový disk. Na ochrannej vrstve sa zväčša nachádza potlač. Stručne povedané, polykarbonátový disk uchováva dáta, odrazová vrstva umožňuje ich čítanie a ochranná vrstva chráni odrazovú vrstvu.

Ako dlho vydržia cédečká? Toto musíš spraviť, aby si neprišiel o svoju milovanú zbierku
Shutterstock

Kvalita odrazovej vrstvy je to, čo má najväčší vplyv na trvanlivosť cédečka. Väčšina CD má odrazovú vrstvu z hliníka, ktorý pri kontakte so vzduchom oxiduje. To je jedna z príčin, prečo CD môžu po čase zlyhávať.

Choroba cédečiek

Majiteľom rozsiahlych zbierok CD najčastejšie robí vrásky niečo, čomu sa hovorí „disc rot“ – teda rozklad alebo hniloba diskov. Vzniká ako následok chemických reakcií v disku, čo môže viesť k strate dát alebo úplnej nečitateľnosti.

Najrýchlejší spôsob, ako zistiť výskyt tohto javu, je vizuálna kontrola. Ak disk podržíš oproti svetlu a všimneš si malé dierky, cez ktoré presvitá svetlo, vieš, že je zle. Všímať si treba aj zmenu sfarbenia disku – na cédečku sa môžu objaviť hnedé či čierne škvrny, najčastejšie pri okrajoch. V naozaj extrémnych prípadoch disk môže vyzerať ako ovocie, ktoré si cez prázdniny zabudol v batohu.

Ako dlho vydržia cédečká? Toto musíš spraviť, aby si neprišiel o svoju milovanú zbierku
Shutterstock

Hrozivou správou je to, že disk sa môže znehodnocovať, aj keď je uložený v pôvodnom balení a vôbec sa nepoužíva. Viacerí zberatelia hier sa sťažovali na to, že fľaky objavili aj na CD, ktoré boli starostlivo uložené v zapečatených baleniach – stačí, že išlo o staršie kúsky z 90. rokov.

Rizikom pre disky je, samozrejme, aj mechanické poškodenie. Odtlačky prstov a šmuhy predstavujú pre čitateľnosť disku väčší prekážku ako ľahké škrabance, pokiaľ je reč o spodnej strane disku. Škrabance sú problémom, ak sú veľmi hlboké a idú v smere zápisu alebo ak sa nachádzajú na hornej strane CD.

7 signálov, že si vo vzťahu, ktorý ti neprospieva

Odporúčame prečítať:

7 signálov, že si vo vzťahu, ktorý ti neprospieva

To, ako dlho dokáže jedno CD uchovať dáta, je v podstate veľká ruleta a niečo, čo aj pri správnom zaobchádzaní nemá človek tak úplne vo vlastných rukách. Väčšinou sa hovorí, že CD štandardne vydrží 20-30 rokov. Uskutočnené experimenty však priniesli výsledky, podľa ktorých niektoré disky stratia funkcionalitu už po desiatich rokoch, iné vydržia aj niekoľko stoviek. Až čas ukáže, či je to v tom druhom prípade pravda.

Ako teda skladovať dáta?

Americká Knižnica Kongresu pri experimentoch zistila, že ideálne podmienky pre skladovanie diskov predstavuje teplota 5°C a 30 % vlhkosť. Je však jasné, že bežný človek nemusí mať k dispozícii prostriedky na vhodnú reguláciu prostredia.

Toto je niekoľko rád, ktoré môžu predĺžiť životnosť CD:

Ako zaručiť dlhú životnosť disku?

  • Používať médium vyrobené za použitia kvalitných materiálov a správnych postupov
  • Zapisovať dáta pri nízkych rýchlostiach
  • Skladovať disky na tmavom, suchom a chladnom mieste
  • Nedotýkať sa spodnej strany disku
  • Zabrániť prenikaniu prachu na disk
  • Ukladať disky v plastových obaloch na to určených, vo vertikálnej polohe
  • Prepisovateľné disky prepisovať čo najmenej

Má zmysel ukladať si dáta na CD, pokiaľ o ne raz, skôr či neskôr, prídeme? Je namieste uvedomiť si, že degradácia sa týka všetkých úložných médií a žiadne z nich nevydrží večne. Pri archivovaní dôležitého obsahu, ako sú osobné fotografie, je preto najlepšie použiť hneď niekoľko prostriedkov súčasne – vypáliť na CD, nahrať na externý harddisk a nahodiť ich na cloudové úložisko.


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.