Je známy fakt, že nežné pohlavie trávi v kúpeľni neúmerné množstvo času. Muži sa oblejú vodou, otrasú na rohožke a na mesiac majú vystarané, ale ženy nie. Ženy si to užívajú, ženy sa majú dobre. Kým na seba aplikujú to kvantum krémikov, balzamov a sér, napatlú sto rôznych čačiek-mačiek, minútová ručička sa dvakrát otočí okolo vlastnej osi a celé ráno je v keli.
Človek by povedal, že v tomto siahodlhom intervale nemôže byť problém nájsť si pár minút na čistenie štetcov. Ale všetci vieme, kde je pravda. Údržba kozmetických pomôcok je v hierarchii priorít na úrovni „často upadá do zabudnutia“ a dostaneme sa k nej až v momente, keď už reálne hrozí, že im narastú nožičky a zdrhnú kamsi do neznáma hľadať Narniu.
Viac baktérií ako na záchodovej doske
Britská dermatologická klinika Aventus nedávno vypracovala štúdiu, ktorá sa presne tejto problematike venovala. Nikto nepotrebuje vedcov, aby vedel, že na niečom, čo sa neumýva, sa množia baktérie, ale väčšina z nás si bez názornej ukážky nevie ani predstaviť, do akých extrémov to môže zájsť. Preto ju dnes dostaneš.
Tím expertov z Aventusu odobral vzorky z viac ako desiatich produktov a na prevažnej väčšine z nich si spokojne žilo viac baktérií ako na záchodovej doske. „Baktérie sa začínajú množiť už po prvom použití,“ vyjadril sa jeden z odborníkov. „Pokiaľ sa človek nechce vystaviť zdravotným komplikáciám či možnej infekcii, mal by ich čistiť aspoň raz za týždeň.“
Ako správne čistiť štetce?
Špinavé štetce spolu s kozmetickým produktom zanášajú na pleť aj plejádu nečistôt a baktérií, ktoré môžu narobiť značnú šarapatu. Od vyrážok, cez zápaly, až po alergické reakcie, táto skutočnosť môže mať na pleť naozaj negatívny dopad. Čo teda robiť? „Pri správnom čistení treba štetec napeniť čistiacim produktom na to určeným, vmasírovať ho dnu, zmyť teplou vodou a následne vyžmýkať všetku prebytočnú vodu,“ radí odborník.
Ktoré produkty dopadli najhoršie?
Klinika následne vypracovala zoznam produktov v závislosti od toho, ktoré z nich boli najšpinavšie a ktoré z nich zase pomenej. Takto dopadli:
11. Štetec na aplikáciu mejkapu (85,5 baktérie)
10. Kefka v špirále (92,5 baktérie)
9. Očná linka (95 baktérií)
8. Kefka na úpravu obočia (98 baktérií)
7. Špongia na korektor (207 baktérií)
6. Rukavica na aplikáciu samoopaľovacieho krému (376,4 baktérie)
5. Špongia na mejkap (521 baktérií)
4. Klieštiky na mihalnice (601,2 baktérie)
3. Lesk na pery v tube (625 baktérií)
2. Štetec na lícenku (697,5 baktérie)
1. Štetec na očné tiene (928 baktérie)
Fotodokumentáciu z celej štúdie nájdeš v našej galérii:
Ilustračná fotografia | Autor: Profimedia
Zdroj: Profimedia