Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Ako farby ovplyvňujú našu náladu a správanie? Žltú si do bytu radšej nedávaj

Vedel si, že farby dokážu meniť tvoju náladu?


Farby majú neuveriteľnú moc ovplyvňovať našu náladu a správanie. Aj keď si to väčšinou neuvedomujeme, farby, ktoré nás obklopujú, môžu mať veľký vplyv na našu psychiku a emocionálne stavy. V tomto článku sa pozrieme na to, aké farby ovplyvňujú našu náladu a správanie najviac, a prečo by sme mali byť pri voľbe farieb v každodennom živote a bývaní opatrní.

Červená

Začneme tou najťažšou farbou – červenou. Táto farba je pre mnohých spájaná s láskou a vášňou, no tiež sa používa pri upozornení na nebezpečenstvo. Preto si ju do svojej spálne radšej nevyberaj, ak nechceš zaspávať s pocitom, že sa stane niečo nebezpečné.

Shutterstock

Modrá

Modrá farba pomáha zmierniť stres a má upokojujúci účinok na našu psychiku. Preto sa odporúča do pracovného prostredia, kde nám pomôže udržať koncentráciu a produktivitu. Ale pozor, ak jej použiješ príliš veľa, môže to viesť k pocitu melanchólie.

Zelená

Zelená farba je prepojená s prírodou a oázou pokoja. Pomáha nám uvoľniť sa a znížiť napätie. Preto by si mal zvážiť použitie zelenej farby v miestnosti, kde najčastejšie relaxuješ.

Shutterstock

Žltá

Žltá farba je síce veselá a energická, ale buď opatrný, príliš veľa žltej farby môže viesť k úzkosti a nervozite. Ak sa teda rozhodneš použiť ju v kuchyni, radšej si vyber jemnejšie odtiene.

Fialová

Fialová farba sa často spája s luxusom a bohatstvom, no maj sa na pozore, príliš veľa fialovej farby môže viesť k pocitu osamelosti a smútku. Preto sa odporúča použiť túto farbu v miestnostiach, kde si chceš oddýchnuť.

Shutterstock

Ružová

V psychológii farieb má ružová farba upokojujúci účinok na nervový systém, znižuje stres a pomáha zmierniť napätie. Preto sa ružová farba odporúča do miestností, ako sú spálne alebo obývacie izby.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje