Považuje sa za jedného z najmenej docenených vedeckých kapacít sveta. Jeho vynálezy používame dennodenne a predsa len málokto vie, čo všetko nesie rukopis Nikolu Teslu.
Aj desaťročia po jeho smrti sa ľudstvo iba pomaly dozvedá o podrobnostiach jeho výskumu a výsledkoch, ktoré dosiahol. Dokázal vyvolať zemetrasenie, vytvoriť „lúče smrti“, zostaviť auto na bezplatnú elektrinu z éteru, prenášal informácie a energiu bezdrôtovo a na veľkú vzdialenosť podobne ako dnešná Wi-Fi, a podľa tých najuletenejších teórií dokonca cestoval v čase či dokázal vyvolať výbuch tisíckrát silnejší ako atómová bomba zhodená na Hirošimu. Zdá sa vám to neuveriteľné?
S Edisonom sa príliš nemusel
Tesla sa narodil v Srbsku, ale preslávil sa v USA. V tej dobe sa všetka pozornosť zameriavala na Edisona – jeho žiarovku a jednosmerný prúd. Edison a Tesla sa stali nepriateľmi, pretože otec žiarovky v nekonvenčnom Srbovi cítil konkurenciu.
Jeho jednosmerný prúd sa stal okamžite minulosťou v okamihu, keď Tesla priniesol prúd striedavý. Ich cesty sa po krátkom období spolupráce rozišli a každý kráčal svojou vlastnou cestou vedy.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
Wi-Fi z 19. storočia
V roku 1889 sa Tesla usadil v americkom Colorado Springs a postavil niečo do tej doby nevídané – 60-metrový vysielač s obrovskou medenou guľou na špici. Tu sa rozhodol testovať svoj prenos energie bez použitia káblov. A niekoľkokrát sa mu to podarilo.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa Teslovi podarila Wi-Fi v 19. storočí
- Prečo jeho lúče mieru americká vláda premenovala na lúče smrti
- Či objavil spolu s Einsteinom cestovanie v čase
- Aký súvis majú výpadky elektriny v rokoch 1983 a 2003 s nepodareným experimentom Philadelphia
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom