Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka
V spolupráci s Philips
Zdroj: ©EMEFKA

Ako môže hudba ovplyvniť tvoj športový výkon? Tieto fakty prekvapia!

Vedel si o tom, že hudba pri tréningu môže zvýšiť tvoj celkový výkon?

Možno to poznáš aj ty. Prídeš do fitka, pozrieš sa na stroje, no akosi nemáš motiváciu, aby si zo seba dostal maximum. Nejako si zacvičíš, no zo svojho výkonu nie si veľmi nadšený. Tak začneš prirodzene rozmýšľať nad tým, ako sa namotivovať. Je dobré pred tréningom vypiť kávu?  

Teraz ťa možno prekvapíme, no ak chceš citeľne zlepšiť svoju výkonnosť pri tréningu, nemusíš spraviť nič zložité. Jediné, čo ti treba, sú kvalitné slúchadlá. Alebo reproduktor. Vedci totiž prišli na to, že niektoré druhy hudby dokážu mať významný vplyv na človeka pri športovaní. V spolupráci so značkou Philips ti prinášame prehľad najzaujímavejších faktov, ktoré určite stoja za pozornosť.

Vplyv hudby na ľudský mozog  

Určite si aj ty postrehol, že keď si do uší dáš kvalitné slúchadlá a pustíš si do nich svoje obľúbené skladby, veľmi rýchlo pocítiš ich vplyv na svoju náladu. Pozitívne pesničky ti vyčaria úsmev na tvári a dodajú akúsi vnútornú energiu. Naopak, tie melancholické možno spôsobia, že sa rozcítiš. Už len tento fakt napovedá o tom, že hudba má na naše telo väčší vplyv, ako by si možno čakal.  

Spôsobené je to tým, že hudba priamo vplýva na niekoľko častí mozgu. Nebudeme sa tu teraz hrať na učebnicu biológie, no hudba napríklad pôsobí na časť s latinským názvom Nucleus accumbens. Tá ovplyvňuje vylučovanie hormónu dopamín. Zároveň však vplýva aj na frontálny lalok, ktorý slúži na rozmýšľanie. Počúvanie pesničiek pri učení sa tak naozaj môže dávať zmysel! 

Zlepšenie sily a zvýšenie srdcovej frekvencie  

Vedci prišli na to, že srdcová frekvencia ľudského tela prirodzene reaguje na tempo hudby. Teda, keď si do slúchadiel pustíš rýchly hip-hop, tvoj tep sa zvýši o niekoľko úderov za minútu.  

fakty a zaujímavosti o hudbe, hudba pri cvičení pomáha zlepšiť výkonnosť
EMEFKA

Ak chodíš do fitka a chceš konečne prejsť na väčšie váhy, hudba ti dokáže pomôcť. Vedecké výskumy ukázali, že povzbudivá hudba vie zvyšovať silu. Naopak, pozor si dávaj na pokojné skladby. Tie totiž môžu mať úplne opačný efekt – na tvoj mozog budú pôsobiť relaxačne a zapríčinia to, že ti sila dokonca poklesne. Môžeš stratiť motiváciu a chuť posúvať svoje limity.  

Posilnenie motivácie  

Je veľká pravdepodobnosť, že vďaka kvalitnej hudbe budeš mať väčšiu motiváciu trénovať. Hovorí o tom vedecký výskum z roku 2017. Jedna skupina účastníkov v ňom cvičila bez hudby, druhá s hudbou. A výsledok? Ľudia, ktorí nepočúvali pri cvičení pesničky, vydržali trénovať v priemere 22,48 minúty. Naopak, tréning ľudí, ktorí počúvali hudbu, trval až 37,12 minúty.  

Hudba pri kardio cvičení  

Aby si si nemyslel, že hudba je prospešná len pre drvičov činiek vo fitness centrách, máme tu pre teba aj ďalší príklad. Jeden vedecký výskum ukázal, že môže zlepšovať výkonnosť aj pri behaní.  

Ukázalo sa, že ľudia, ktorí pri behaní počúvajú hudbu, odbehli prvé stovky metrov rýchlejšie než tí, ktorí ju nepočúvali. Celkovo boli výkonnejší, mali lepšiu výdrž a dokázali sa lepšie sústrediť na techniku behu, keďže ich nerušili rôzne vplyvy okolia. Dať si slúchadlá pri behaní, bicyklovaní a ďalších kardio cvičeniach tak rozhodne má zmysel.  

Základom sú kvalitné slúchadlá alebo reproduktory  

Ak chceš naplno pocítiť výhody hudby pri tréningu, mal by si v prvom rade zainvestovať do kvalitných slúchadiel alebo reproduktorov. Jedine vďaka nim naozaj naplno pocítiš všetky účinky. V ponuke Philips nájdeš viacero unikátnych modelov, ktoré si ťa získajú svojimi výnimočnými technológiami.  

Zvuk priamo cez kosti lebky?  

Si bežec alebo cyklista a trénuješ vo vonkajšom prostredí? To je pre teba prioritou okrem cvičenia aj tvoja bezpečnosť. Perfektným riešením pre teba môžu byť otvorené bezdrôtové športové slúchadlá Philips. Tie si nedávaš do uší, ale len na lícne kosti. Na hlave ich spoľahlivo drží špeciálny ľahký rám.

Zvuk je prenášaný cez kosti lebky. Získavaš tak unikátny akustický zážitok, no zároveň máš odkryté uši. Bez problémov tak počuješ zvuky z okolia, napríklad hluk prichádzajúceho auta. Samozrejmosťou je odolnosť voči prachu a vode IP67, takže ich môžeš používať za každého počasia.  

fakty a zaujímavosti o hudbe, hudba pri cvičení pomáha zlepšiť výkonnosť
EMEFKA

Novinkou v ponuke Philips sú aj špeciálne detské otvorené bezdrôtové slúchadlá, s ktorými sú deti dostupnejšie napríklad pri hraní hier a pozeraní obľúbených videí.

Slúchadlá s monitorom srdcového tepu  

Zaujímavou voľbou pre športovcov sú skutočne bezdrôtové športové slúchadlá Philips. Tie sú vybavené špeciálnymi odpojiteľnými svorkami na ucho, vďaka ktorým budú spoľahlivo držať aj pri intenzívnych športových aktivitách a nemusíš sa báť, že ich ľahko stratíš. Poteší ťa mimoriadne kvalitný zvuk, ale aj zabudovaný senzor srdcového tepu, ktorý je kompatibilný s obľúbenými fitness aplikáciami a appkou Philips Headphones.  

fakty a zaujímavosti o hudbe, hudba pri cvičení pomáha zlepšiť výkonnosť
EMEFKA

A to najlepšie? Nabíjacie puzdro je vybavené UV čističom, ktorý zničí až 99 % všetkých baktérií na slúchadlách.  

Až 35 hodín prehrávania  

Pokiaľ si priaznivcom klasických väčších slúchadiel s rámikom cez hlavu, skvelou voľbou môžu byť bezdrôtové športové slúchadlá Philips. Tie majú odnímateľné a umývateľné mäkké krytky náušníkov, ktoré sa postarajú o maximálny komfort nosenia. Uchváti ťa špičková kvalita zvuku a extrémne dlhá výdrž batérie – svoje obľúbené skladby si vieš užívať až 35 hodín! Vďaka ochrane voči prachu a vode IP55 ich môžeš nosiť aj pri intenzívnych tréningoch alebo v silnom lejaku.  

fakty a zaujímavosti o hudbe, hudba pri cvičení pomáha zlepšiť výkonnosť
EMEFKA

Jedinečné reproduktory Philips  

Ak nie si veľkým priaznivcom slúchadiel a pri tréningu uprednostňuješ reproduktory, aj pre teba má Philips zaujímavé riešenie na doma aj do prírody. Kvalitný bezdrôtový reproduktor vydrží hrať až 24 hodín, je chránený voči prachu a vode podľa IP67, má vstavaný mikrofón na telefonovanie a zaujme ťa fantastickým zvukom s dokonale vyladenými basmi. Naviac, Bluetooth signál má dosah až 20 metrov!  

Rozhodnúť sa môžeš aj pre kompaktnejší reproduktor Philips, ktorý si môžeš brávať so sebou skutočne kamkoľvek. Poteší vstavaným mikrofónom či výraznými basmi, ale aj výdržou batérie 12 hodín a ochranou voči vode a prachu IP67.

fakty a zaujímavosti o hudbe, hudba pri cvičení pomáha zlepšiť výkonnosť
EMEFKA

Zostavenie tréningového playlistu  

Keď máš vybraté kvalitné slúchadlá alebo reproduktory, ostáva už len jediné – zostaviť si playlist, ktorý ťa nabudí pri športových aktivitách. Aký typ hudby je najvhodnejší?  

Pred cvičením si pusti upokojujúce skladby, prípadne zvuky prírody. Alebo hudbu vôbec nepočúvaj a nechaj si ju až na samotný tréning. Dôvod je jednoduchý. Ak trénuješ až poobede, budeš myšlienkami úplne inde, a to môže negatívne vplývať na tvoju výkonnosť. Tým, že pred cvičením necháš mozog chvíľu relaxovať, dokážeš zvýšiť fokus na cvičenie.  

Hudba počas tréningu  

Počas tréningu si pusti svoju obľúbenú alebo povzbudzujúcu hudbu. Skvelou voľbou sú rýchlejšie skladby, ktoré majú nad 75 úderov za minútu. Úplne najlepšiu kombináciu predstavujú rýchle pesničky s motivačným textom. 

Čo sa týka žánrov, pri cvičení je dobré počúvať hip-hop, pop a tanečnú hudbu, heavy metal či športové hymny. Pesničky týchto kategórií dokážu obvykle najlepšie nabudiť telo a zlepšiť športový výkon. Aby sme boli konkrétni, tieto skladby patria medzi najobľúbenejšie medzi športovcami:  

  • Survivor – Eye of the Tiger 
  • Dua Lipa – Don´t Start Now 
  • Kanye West – POWER 
  • Eminem – Lose Yourself 
  • Queen – Don´t Stop Me Now 
Ako môže hudba ovplyvniť tvoj športový výkon? Tieto fakty prekvapia!
Philips

Hudba po tréningu  

Aby si podporil regeneráciu tela po tréningu, ideálnou voľbou sú pomalé relaxačné pesničky. Tie dokážu opäť znížiť hladinu kortizolu v krvi a prispieť k upokojeniu tela. Ak si ich pustíš večer, môžu ti pomôcť ľahšie zaspať.  

Tak neváhaj, začni využívať hudbu vo svoj prospech aj ty a povýš svoje tréningy na nový level! Zaobstaraj si kvalitné slúchadlá alebo reproduktory Philips, vylaď svoj playlist a vyskúšaj si na vlastnej koži, ako dokáže ovplyvniť tvoj výkon.  

Tento obsah vznikol v spolupráci s Philips


Tagy:

Dominik Parajka
Už viac ako 8 rokov sa venujem obsahovému marketingu, pričom mojou srdcovkou sú autá, o ktorých často píšem a natáčam videá. Rád ale vytváram obsah aj k iným témam, hlavne investovaniu, realitám, financiám, technike a elektronike.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.