Anglická praženica
Anglická verzia prípravy začína nahriatím panvice na strednom stupni ohňa. Vajíčka sa na teplú panvicu dávajú rozmiešané a osolené, pričom na panvici je už rozohriate maslo. Spoločnou zložkou všetkých receptov je, že nikto pri príprave praženice nepoužíva olej. Takže ak si to doteraz robil, možno je čas prestať.
Britská verzia praženice sa zakladá na pomalom varení na miernom ohni, Oliver, podobne ako Ramsay, používa plastovú stierku, aby pekne premiešal celú zmes. Na pamäti treba mať, že hrniec resp. panvica udržiavajú teplo, takže praženicu by si mal zložiť z ohňa skôr, ako bude hotová. A ak nechceš, aby sa ti „varila“ aj po zložení z plameňa, kým si pripravíš tanier, nahrň si ju na jednu stranu.
Francúzska praženica – oeufs brouilles
Veľmi zaujímavou metódou pripravujú praženicu Francúzi. Je to úplne iný spôsob, na aký si bol doteraz zvyknutý. Francúzska praženica sa totižto pripravuje vo vodnom kúpeli. Vajíčka si najprv rozšľaháš a osolíš, potom ich položíš do vodného kúpeľa (t.j. misku s vajíčkami položíš na hrniec, v ktorom sa varí voda). Na miešanie sa pri francúzskej metóde používa metlička.
Keďže vajcia nepotrebujú veľmi vysokú teplotu na to, aby sa začali variť, stačí im teplo sálajúce z vody. Tento spôsob však trvá dlhšie ako tradičná príprava praženice, preto ak máš len 10 min času ráno pred prácou, neskúšaj to. Po cca 6 minútach priebežného miešania sa vajíčka začnú zrážať, a to je čas na to pridať maslo. Maslo spôsobí ešte výraznejšie zrazenie vajíčok. Francúzska praženica s jemnou a riedkou konzistenciou je hotová.
Americká praženica
Pri americkej verzii receptu na praženicu Oliver začína rovnako rozšľahaním vajec a ich jemným osolením. V tomto prípade však používa žeravú panvicu, do ktorej pridal maslo. Vajíčka na panvicu preleje až vtedy, keď maslo pekne bublinkuje. Základom americkej praženice sú podľa Olivera pláty vajíčok, ktoré dosahuje špecifickým miešaním – nie tradične dookola, ale akoby zo strany na stranu.
Usadené a uvarené vajíčka z dna panvice sa týmto spôsobom rolujú do väčších kusov a vytvárajú roládovitú konzistenciu. Podobne ako pri anglickej aj francúzskej praženici, aj táto americká by sa mala variť pomaly (netrvá však tak dlho ako francúzska).
Metóda michelinského kuchára Thomasa Kellera
Ako si doma urobiť dokonalú praženicu hodnú michelinskej hviezdy? Nie je to zase až také zložité. V podstate sme to už načrtli a tajnú ingredienciu ti prezradil Gordon Ramsay. Základom je teda studená panvica a pomalé varenie vajíčok.
Michelinský kuchár Thomas Keller má svoj vlastný spôsob. Vajíčka vopred mierne rozšľahá v miske a pridá k nim štipku soli, lebo ako hovorí: „Troška soli je vždy nápomocná.“ Krok, ktorý nasleduje, je veľmi originálny. Keller totiž vajíčkovú zmes preleje cez sitko. Dôvod? „Ak tam ostali nejaké nerozmiešané čiastočky alebo ak tam je škrupinka, ktorú nemôžete dostať von, je to skvelý spôsob, ako tento problém vyriešiť.“
Na panvicu dá kúsok masla, vyleje vajíčka a pokračuje v miešaní, aby zostali vajíčka v pohybe. Zároveň to pomáha maslu dokonalo sa vmiešať do zmesi. Dôležité je dôkladne sledovať teplotu, a keď vidíš, že sa vajíčka začínajú usádzať, mal by si panvicu zložiť z ohňa, aby mierne schladla.
Postupne sa na okraji začnú vytvárať zrazeniny, vtedy môžeš vypnúť oheň. Keller na záver pridáva ešte trochu masla, kyslú smotanu a petržlen priamo do vajec. Podľa výslednej konzistencie možno zhodnotiť, že michelinská metóda Thomasa Kellera je zdokonalená francúzska praženica.
(Ne)praženica podľa Čojeho
Nebudeme si klamať, v našich zemepisných šírkach sme zvyknutí skôr na tuhšiu praženicu, podobnú americkej či britskej, ako na tú francúzsku. Ak sa ti však tá posledná zdala riedka, na záver tohto článku ti musíme predstaviť praženicu, ako ju robí slovenský foodbloger a influencer Čoje.
Základom prípravy je studená panvica, do ktorej pridáš vajíčka a „viac než len trochu masla“. Teplota nahrievania by mala byť zozačiatku vyššia, keď sa zmes zohreje, môžeš ju znížiť, aby sa vajíčko nezrazilo. Dôležité je po celý čas zmes v panvici miešať. „Je to preto, aby vajíčko, ktoré sa dotýka panvice, nemalo vyššiu teplotu ako zvyšné vajíčko a nevznikla z toho obyčajná praženica,“ vysvetľuje Čoje.
Zmes musíš odoberať z ohňa, keď sa vajíčko začne zrážať, a zase opatrne vracať na oheň. Znakom, že to robíš správne, je tekutosť a zároveň unikanie „mikropary“. Postupne zmes zhnuste a až sa dostane do bodu, že bude mať konzistenciu pudingu, vtedy je (ne)praženica hotová.
Presný čas prípravy sa nedá odhadnúť, Čoje vo svojom videu hovorí, že mu trvalo 42 minút. Áno, čítaš dobre. Toto jedlo si asi ráno na raňajky nepripravíš, no ak máš dosť času, vajíčková polievka môže obohatiť tvoj jedálniček.
Záver
Existuje niekoľko techník na prípravu praženice a aj každý šéfkuchár ju pripravuje inak. Tá michelinská verzia, ako aj verzia Gordona Ramsayho sa pripravujú na studenej panvici, čo má logiku, ak nechceš mať namiesto praženice na raňajky omeletu.
V zásade však stále platí, že základom je tvoja osobná preferencia konzistencie a chuti. Ak túžiš po krémovejšej a jemnejšej praženici, určite tam pridaj smotanu na šľahanie, kyslú smotanu či krémový syr. Jamie Oliver na svojom blogu odporúča pridať napríklad čili papričky alebo hrášok.
Ak ťa chuť obyčajných vajec omrzela, buď kreatívny a pridaj napríklad trochu sójovej omáčky, horčice či bazalkového pesta. Výnimočnú chuť určite pridá aj cibuľa, nezabudni na klasiku ako hríby, šunka či paradajky. Niektorí vravia, že aj taká údená paprika dodá praženici výnimočnú chuť. A aby sme nezabudli, niekto pridáva do praženice aj minerálku… kreativite sa medze nekladú.