Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Ako nebyť za idiota v online svete? Toto sú nepísané pravidlá v skupinových chatoch

Jednoduchý sprievodca online komunikáciou.


Nežijeme v sedemnástom storočí a okrem toho, že sú dnes ženy viac ako chodiace maternice a ľudia bez základných vyjadrovacích schopností môžu ísť do politiky, sa zmenila ešte jedna veľmi podstatná vec. Etiketa nám je akosi cudzia.

Môžeme to zvaliť na benevolentnejšiu dobu ako takú, no pravdou je, že sa nám v bežnom živote jednoducho nenaskytá veľa možností, kde by sme ju využili.

Znalosť funkcie jednotlivých vidličiek pri stolovaní sa študentovi na celoročnej vifonkovej diéte zíde asi tak, ako mapa japonského metra pri snahe docestovať do Vyšných Ružbách. Keď teda milá etiketa nechce zapadnúť prachom, musí držať krok, a to si uvedomujú aj v Messenger News. S modernou dobou, modernými ľuďmi a modernými činnosťami, ktoré prevádzkujú. Aby bola, jednoducho povedané, aplikovateľná aj do moderného života.

Shutterstock

Britská spoločnosť Debrett’s, ktorá sa zaoberá vzdelávaním ľudí v oblasti etikety, si je toho tiež veľmi dobre vedomá. Spojili sa teda s Messengerom a na základe spoločných prieskumov vypracovali jednoduchého sprievodcu online komunikáciou, pričom sa explicitne zamerali na skupinové chaty.

Skutočné príbehy, z ktorých mrazí. Petra brala so synom drogy, Rado sa pred dieťaťom váľal opitý na zemi

Odporúčame prečítať:

Skutočné príbehy, z ktorých mrazí. Petra užívala so synom drogy, Rado sa pred dieťaťom váľal opitý na zemi

Vo výsledku prišli s niekoľkými pravidlami, ktoré by mali z internetovej konverzácie medzi viacerými ľuďmi urobiť o čosi príjemnejší zážitok. Čo sa týka množstva správ, človek by sa mal vydať zlatou strednou cestou – ani veľa, ani málo. Jedna krátka, jednoslovná odpoveď nie je najlepšou voľbou. Ostatní majú pocit, že ťa ich debata nezaujíma, prípadne si príliš zaneprázdnený, aby si jej venoval plnú pozornosť.

Shutterstock

Posielať veľa kratších správ za sebou tiež nie je to pravé orechové, lebo rovnako ako ľudia nemajú radi spamovanie v mailovej schránke, ho nemajú radi ani tu. Je to otravné. Veľmi. A ľudia, ktorí nemajú čas si správy prečítať hneď, tak pravdepodobne neučinia ani neskôr, keď na nich z Messengeru bude zazerať trojciferné číslo.

Ďalej spoločnosť Debrett’s radí vyhýbať sa ohováraniu a zdieľaniu príliš intímnych informácií. Ak však nie si totálne hovädo bez chrbtovej kosti, tak si ten kamošov trapas so sr*ním v kríkoch radšej necháš pre seba. Na záver by si nemal otvárať správy, na ktoré nechceš odpisovať hneď. Vyzerá to totiž, že druhú stranu ignoruješ, a to nie je vôbec pekné.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.