Hoaxy, dezinformácie a falošné správy môžu mať škodlivé dôsledky na naše psychické, ale i fyzické zdravie. Preto by sme sa mali naučiť, ako im nenaletieť. Chceš vedieť, ako nenaletieť hoaxom? Tu je niekoľko rád, ako ich rozpoznať a vyhýbať sa im.
V dnešnej digitálnej dobe je prístup k informáciám prakticky absolútne bezproblémový. Internet je plný informácií rôznych druhov – od užitočných a pravdivých po zavádzajúce a klamlivé. S nástupom sociálnych médií a rýchleho šírenia informácií sa stalo čoraz ťažšie rozlíšiť medzi tým, čo je pravda a čo nie.
1. Over si zdroj
Predtým, ako uveríš a začneš bezhlavo šíriť nejakú informáciu, over si jej zdroj. Skontroluj, či správa pochádza z dôveryhodnej a spoľahlivej zdrojovej stránky alebo média. Ak nemáš istotu, či ide o dôveryhodný zdroj, skús vyhľadať ďalšie informácie alebo porovnať správy z rôznych zdrojov.
2. Skontroluj fakty
Skontroluj si pravdivosť informácií. Základné pravidlo pri zavádzajúcich a falošných správach znie – hoax bude vždy len hoax a pravda je vždy pravda. Existuje mnoho faktických kontrolných webových stránok, ktoré ti môžu pomôcť overiť si pravdivosť konkrétnej správy alebo udalosti.
3. Buď skeptický voči emotívnym správam
Hoaxy často využívajú silné emócie, aby získali našu pozornosť a podporu. Zachovaj si preto opatrnosť voči správam vyvolávajúcim silné emócie ako hnev, strach alebo podozrenie. Preveruj si faktické informácie, ktoré sú uvedené v takejto správe, a nepodliehaj emóciám.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane