4. Skúmaj viacero zdrojov
Ak sa ti zdá správa podozrivá alebo nejasná, skús vyhľadať ďalšie informácie od viacerých zdrojov. Porovnanie správ z rôznych zdrojov ti môže pomôcť získať celkový obraz o udalosti a identifikovať možné nekonzistencie alebo nesúladné informácie.
5. Nerozširuj neoverené informácie
Aj keď sa správa zdá byť zaujímavá, nešír ju, kým si nie si istý jej pravdivosťou. Šírenie hoaxov môže mať škodlivé následky a prispievať k šíreniu dezinformácií a klamstiev online.
6. Vzdelávaj sa o médiách a kritickom myslení
Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako sa chrániť pred hoaxmi, je vzdelávať sa o médiách a rozvíjať kritické myslenie. Uč sa rozpoznávať pravdivé informácie od klamstiev, skúmaj rôzne zdroje a otvorene sa pýtaj na to, čo čítaš a vidíš online, ak sa ti to nezdá úplne v poriadku.
V dnešnej dobe na nás neustále číha riziko, že sa staneme obeťou hoaxov. S týmito jednoduchými tipmi budeš vedieť, ako nenaletieť hoaxom, resp. môžeš minimalizovať túto pravdepodobnosť a udržať si schopnosť rozpoznať pravdivé informácie od falošných. Dôležité je zachovať si obozretnosť a kritiku voči informáciám, ktoré vnímame, a prijímať len tie, ktoré sú dôveryhodné a overené.