Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Klamať sa nemá! Ale aby sme si naliali čistého vína, k nejakej tej lži sa zrejme niekedy uchýlil každý z nás. Pokiaľ sa tak ale deje pravidelne, je to dôvod na obavy. Odhaliť, či nám niekto klame, alebo nie, je ale často veľmi komplikované. Pokiaľ je niekto zdatný luhár, nemusíme jeho klamstvá odhaliť.

Napriek tomu ale existuje niekoľko trikov, ako si pravdovravnosť dotyčného overiť. V prvom rade je vhodné zamerať sa na samotný obsah toho, čo nám hovorí. Pokiaľ je až príliš vágny, neurčitý a nespomína dôležité detaily, môže to byť indikácia klamstva.

Shutterstock

Zmena v reči tela

Ak niekto klame, je to často sprevádzané zmenami v jeho správaní. Zmení sa napríklad jeho reč tela či tón hlasu. Pokiaľ niekto rozpráva výrazne rýchlejšie či pomalšie než obyčajne, môže to naznačovať, že nie je úprimný. To, že má odrazu iný tón či výšku hlasu, značí jeho neistotu (keďže sám vie, že klame).

Zároveň ti veľa môže prezradiť už spomínaná reč tela. To sa stáva obzvlášť vtedy, keď je dotyčný prichytený pri klamstve. Odrazu môžeš pred očami vidieť, ako stráca pevnú pôdu pod nohami, uhýba pohľadom, hryzie si spodnú peru, prípadne sa škriabe na hlave. Toto všetko naznačuje nervozitu z toho, že niekto jeho lož odhalil.

Zaujímavou indikáciou môže byť aj prostý úsmev. Podľa expertov majú klamári tendenciu usmievať sa s ústami pevne zavretými. Pery majú až prehnane zovreté, kvôli čomu ich úsmev nepôsobí úprimne. Pokiaľ niekoho podozrievaš z klamstva, často ho vyvedieš z rovnováhy nečakanými otázkami, ktorými sa budeš pýtať na detaily. Pokiaľ klamára podobným spôsobom prekvapíš, dokonale ho zneistíš a následne ľahko odhalíš jeho podvod.

Shutterstock

Otázky ho zneistia

Účinným spôsobom sa ukázali byť aj rôzne otázky. Aj keď na nejakú z nich dostaneš odpoveď, spýtaj sa ju ešte raz, ale použi pri tom iné slová. Pokiaľ dotyčný odpovie tak, že bude používať rovnaké slová a frázy, tak zrejme nehovorí pravdu. Indikátorom klamstva sú aj dlhé pauzy medzi otázkou a odpoveďou.

Inokedy ho zase môžeš požiadať, aby ti celý príbeh vyrozprával ešte raz, prípadne odzadu. Pokiaľ dotyčný neklame, nemal by s tým mať najmenší problém. Na druhej strane ten, ktorý nehovorí pravdu, sa začne ošívať a v jeho príbehu sa objavia trhliny.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.