Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Ako odhaliť, či niekto klame? Overené metódy, vďaka ktorým z teba už nikto nespraví blbca

Tipy a triky na odhalenie klamára.


Klamať sa nemá! Ale aby sme si naliali čistého vína, k nejakej tej lži sa zrejme niekedy uchýlil každý z nás. Pokiaľ sa tak ale deje pravidelne, je to dôvod na obavy. Odhaliť, či nám niekto klame, alebo nie, je ale často veľmi komplikované. Pokiaľ je niekto zdatný luhár, nemusíme jeho klamstvá odhaliť.

Napriek tomu ale existuje niekoľko trikov, ako si pravdovravnosť dotyčného overiť. V prvom rade je vhodné zamerať sa na samotný obsah toho, čo nám hovorí. Pokiaľ je až príliš vágny, neurčitý a nespomína dôležité detaily, môže to byť indikácia klamstva.

Zmena v reči tela

Ak niekto klame, je to často sprevádzané zmenami v jeho správaní. Zmení sa napríklad jeho reč tela či tón hlasu. Pokiaľ niekto rozpráva výrazne rýchlejšie či pomalšie než obyčajne, môže to naznačovať, že nie je úprimný. To, že má odrazu iný tón či výšku hlasu, značí jeho neistotu (keďže sám vie, že klame).

Zároveň ti veľa môže prezradiť už spomínaná reč tela. To sa stáva obzvlášť vtedy, keď je dotyčný prichytený pri klamstve. Odrazu môžeš pred očami vidieť, ako stráca pevnú pôdu pod nohami, uhýba pohľadom, hryzie si spodnú peru, prípadne sa škriabe na hlave. Toto všetko naznačuje nervozitu z toho, že niekto jeho lož odhalil.

Shutterstock

Zaujímavou indikáciou môže byť aj prostý úsmev. Podľa expertov majú klamári tendenciu usmievať sa s ústami pevne zavretými. Pery majú až prehnane zovreté, kvôli čomu ich úsmev nepôsobí úprimne. Pokiaľ niekoho podozrievaš z klamstva, často ho vyvedieš z rovnováhy nečakanými otázkami, ktorými sa budeš pýtať na detaily. Pokiaľ klamára podobným spôsobom prekvapíš, dokonale ho zneistíš a následne ľahko odhalíš jeho podvod.

Otázky ho zneistia

Účinným spôsobom sa ukázali byť aj rôzne otázky. Aj keď na nejakú z nich dostaneš odpoveď, spýtaj sa ju ešte raz, ale použi pri tom iné slová. Pokiaľ dotyčný odpovie tak, že bude používať rovnaké slová a frázy, tak zrejme nehovorí pravdu. Indikátorom klamstva sú aj dlhé pauzy medzi otázkou a odpoveďou.

Inokedy ho zase môžeš požiadať, aby ti celý príbeh vyrozprával ešte raz, prípadne odzadu. Pokiaľ dotyčný neklame, nemal by s tým mať najmenší problém. Na druhej strane ten, ktorý nehovorí pravdu, sa začne ošívať a v jeho príbehu sa objavia trhliny.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť